Czy tani oczyszczacz powietrza może być dobry?

Cena to zaraz po jakości jeden z najważniejszych czynników determinujących zachowania konsumenckie. W świadomości odbiorców wysoka cena utożsamiana jest z reguły z wysokogatunkowymi, luksusowymi produktami. Z kolei te, które kosztują mniej, niekiedy mogą wzbudzać wątpliwości pod względem jakości. Czy ten trend ma odzwierciedlenie na rynku oczyszczaczy powietrza? Czy można kupić dobry sprzęt w naprawdę niskiej cenie? Porównujemy i oceniamy dwa najbardziej popularne modele marki Sharp i Xiaomi.

 

Oczyszczacz powietrza - czym różni się tani od drogiego?

Rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce bardzo się rozwinął w ostatnich latach. Aktualnie możemy dostosowywać sprzęt do swoich preferencji, a nawet bardzo indywidualnych, osobistych potrzeb. Stojąc przed wyborem zakupu oczyszczacza powietrza, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka składowych. Gdy zależy nam jedynie na podstawowej funkcji oczyszczania i tradycyjnym wyglądzie, możemy skorzystać z oferty tańszych urządzeń. Jeśli zaś potrzebujemy bardziej rozbudowanego sprzętu posiadającego dodatkowe funkcje, a do tego cechującego się oryginalnym designem, warto szukać wśród droższych, bardziej zaawansowanych modeli.

 

Z reguły tańsze sprzęty to te spełniające swoją najważniejszą funkcję, czyli filtrację powietrza. Zazwyczaj w tego typu urządzeniach nie odnajdziemy dodatkowych zastosowań, wielu trybów pracy, rozbudowanego panelu sterowania, czy dużej ilości czujników.

Droższe modele to z zasady te posiadające funkcje jonizacji, nawilżania lub klimatyzera ewaporacyjnego. Te oczyszczacze przeważnie pracują w kilku trybach, są wyposażone w blokadę rodzicielską, inteligentne wskaźniki jakości powietrza, funkcję monitorowania zużycia filtra oraz kontrolery dodatkowych parametrów takich jak temperatura, wilgotność i poziom emitowanego światła.

 

Tańsze modele przeważnie nie posiadają zbyt rozbudowanego systemu sterowania. Zarządzanie tego typu urządzeniami opiera się z reguły na klasycznych, mało zaawansowanych panelach obsługi. W nieco droższych sprzętach elementy te mogą być bardziej nowoczesne, dotykowe i podświetlane na kolorowo.

 

Co ciekawe, koszty eksploatacji w tanich i drogich oczyszczaczach powietrza wcale nie muszą się znacząco różnić, choć oczywiście zależy to od modelu. W wielu przypadkach są one porównywalne, jednak niekiedy decydując się na tańsze urządzenie, powinniśmy przygotować się na wyższe opłaty. W oczyszczaczach z niższej półki możemy zapłacić więcej za zużycie energii i droższe mogą być tu także filtry, które należy okresowo wymieniać. Pewnym problemem może być też poziom głośności… Zwykle tańsze modele generują więcej hałasu, a z kolei droższe pozwalają na bardzo ciche użytkowanie (nawet w nocy).    

 

Najważniejsze parametry oczyszczaczy powietrza

Niezależnie od tego, jaki budżet mamy przeznaczony na zakup oczyszczacza powietrza, powinniśmy znać najważniejsze parametry urządzeń tego typu. Rozważając kupno oczyszczacza powietrza, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • współczynnik CADR,
  • przypuszczalny koszt zużycia energii elektrycznej,
  • szacunkowy koszt wymiany filtrów,
  • rodzaje stosowanych filtrów,
  • głośność urządzenia.

 

Sharp czy Xiaomi, który oczyszczacz powietrza sprawdzi się lepiej?

Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno Sharp, jak i Xiaomi posiadają bardzo wysoką pozycję na rynku oczyszczaczy powietrza, przeanalizujemy dwa konkretne modele tych producentów. Chcemy w ten sposób pokazać najważniejsze różnice między tanim, ale markowym, sprzętem a jednym z najbardziej rozsądnych cenowo modeli marki działającej w segmencie premium. Porównaliśmy dwa topowe produkty obu firm:

 

Model oczyszczacza/

Parametry

Sharp KC-A50EUW

Xiaomi Air Purifier 3H

Wartość CADR X 380 m3/h
Przepływ powietrza 306 m3/h X
Filtry

Filtr wstępny

Filtr węglowy

Filtr HEPA H13

Filtr nawilżający

Filtr wstępny PET

Filtr HEPA H13

Filtr węglowy

Minimalna głośność urządzenia 16 dB 33 dB
Funkcja jonizacji

TAK

(Plasmacluster)

Nie
Funkcja nawilżania Tak Nie
Klimatyzer ewaporacyjny Tak Nie
Tryby pracy

Tryb automatyczny

Tryb auto restart

Tryby manualne: wysoki/średni/cichy

Tryb automatyczny

Tryb turbo

Tryb nocny

 

Wygląd

Nowoczesny oczyszczacz w uniwersalnym kolorze wkomponuje się doskonale w każdy, nawet najbardziej nietypowy wystrój

Klasyczny wygląd oczyszczacza sprawia, że będzie on pasował zarówno do domowych, jak i biurowych wnętrz
Sterowanie mobilne Nie Tak
Obsługiwana powierzchnia 38 m2 48 m2
Miesięczny koszt zużycia energii elektrycznej 8 zł 8 zł
Roczny koszt wymiany filtrów 220 zł 200 zł
Transport urządzenia Komfortowy, na kółkach Brak usprawnień w tym względzie
Waga 9,2 kg 4,8 kg
Cena w sklepie LifePlanet.pl 1 999 zł 679 zł

 

Oczyszczacz Sharp KC-A50EUW i Xiaomi Air Purifier 3H - który wybrać?

Jak wynika z powyższej tabeli, cena oczyszczacza w dużej mierze uzależniona jest od funkcjonalności, głośności urządzenia i zróżnicowania poziomów stosowanej filtracji. Co zaskakujące, finalny koszt nie zawsze idzie w parze z wydajnością urządzenia. Opisywany przez nas tańszy model, mimo że jest słabiej wyposażony pod względem dodatkowych funkcjonalności, bardzo dobrze spełnia swoja podstawową funkcję, jaką jest oczyszczanie powietrza. Jeśli więc zależy nam na skutecznym sprzęcie, który poprawnie przefiltruje powietrze na większej powierzchni, powinniśmy zdecydować się na Xiaomi Air Purifier 3H. Kiedy jednak potrzebujemy markowego urządzenia wyposażonego w specjalne funkcje takie jak jonizacja czy nawilżanie, warto rozważyć zakup nieco droższego, ale bardziej praktycznego Sharpa KC-A50EUW.

 

Wydajność urządzenia, czyli współczynnik CADR

Wydawać by się mogło, że tańszy model będzie miał znacznie niższy wynik pod względem ilości powietrza, które urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny, czyli tzw. CADR. Nie w tym przypadku! Tańszy o ponad połowę Xiaomi jest w stanie wygenerować szybciej czyste powietrze na większej powierzchni (48 m2) niż droższy Sharp, który najbardziej wydajnie działa na 38 m2. Różnica jest znacząca, bo aż o 74 punkty. Zaznaczyć tu należy, że poziom CADR uzależniony jest od trybów pracy poszczególnych urządzeń. Wydajność w Xiaomi Air Purifier 3H jest mierzona dwojako – pod względem eliminacji pyłów i formaldehydu. Tu odpowiednio uzyskuje się wyniki 380 m3/h i 60 m3/h.

 

Xiaomi Air Purifier 3H - tani oczyszczacz powietrza
Xiaomi Air Purifier 3H

 

 

Poziomy oczyszczania powietrza według Sharp i Xiaomi

Zauważyć można, że tańszy model od Xiaomi oczyszcza powietrze w 3 podstawowych typach filtracji. Do swojego działania wykorzystuje filtr wstępny, HEPA w klasie H13 i węglowy. Sharp do identycznego podziału dodaje jonizację Plasmacluster i nawilżanie

Zastosowana w nim technologia to forma jonizacji, która wykorzystuje zjawiska zachodzące w naturze. Jest to niezwykle bezpieczna i ekologiczna forma polepszania jakości uzyskiwanego powietrza, a do tego jedna z najlepszych metod jonizacji dostępnych na rynku. Może być wykorzystywana w otoczeniu dzieci, osób starszych i schorowanych, gdyż nie wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wręcz przeciwnie! Pozwala na redukcję alergenów, wspomaga neutralizację szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu (pleśń, bakterie, wirusy, grzyby) i daje poczucie czystego powietrza, które porównać można do tego, które występuje w lasach, nad morzem i w okolicach wodospadów.

 

Warto wziąć tę funkcję pod uwagę podczas zakupu, jeśli ty lub któryś z twoich domowników zmaga się z alergią wziewną, astmą lub innymi chorobami układu oddechowego. Jonizacja połączona z oczyszczaniem powietrza może być zbawienna w redukcji nieprzyjemnych dolegliwości związanych z występowaniem powyższych schorzeń.

 

Nawilżacz zastosowany w Sharp KC-A50EUW działa z pomocą mat ewaporacyjnych, które nawilżają powietrze za pomocą wody. Jako że ten rodzaj podnoszenia poziomu wilgotności nie wykorzystuje żadnego czynnika chemicznego, jest nadzwyczaj bezpieczny w użytkowaniu. Doskonale sprawdzi się więc w przestrzeniach dziecięcej zabawy i snu. Wydajność w tym zakresie wynosi 600 ml/h.

 

oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW
Sharp KC-A50EUW

 

Sharp KC-A50EUW może być także wykorzystywany jako klimatyzer ewaporacyjny. Wystarczy wrzucić kilka kostek lodu lub dolać bardzo zimnej wody do zbiornika nawilżacza, by cieszyć się chłodniejszym powietrzem w pomieszczeniu. Klimatyzer ewaporacyjny jest w stanie schładzać nas w upalne dni, gdyż powietrze na wylocie ma zaledwie kilkanaście stopni.

 

Bardzo ważna w oczyszczaniu powietrza jest klasa użytego filtra HEPA. W obu przypadkach producent zastosował filtry w bardzo wysokiej kategorii. HEPA H13 są w stanie redukować zanieczyszczenia powietrza na poziomie 99,95%. 

 

Niski poziom hałasu dla najwyższego komfortu użytkowania

Bardzo ważnym parametrem wpływającym na wygodę użytkowania jest głośność urządzenia. Tu zdecydowaną przewagę zyskuje model Sharpa, który w swoim najcichszym trybie generuje zaledwie 16 dB, co jest porównywalne z szelestem liści. Głośność Xiaomi Air Purifier 3H jest wyższa — w tym przypadku jest to minimalnie 33 dB, czyli dźwięk zbliżony do tykania zegara.

 

Koszty eksploatacji i wymiany filtrów

Analizując koszty eksploatacji urządzenia oraz same wydatki związane z okresową wymianą filtrów, zauważyć można, że są one na porównywalnym poziomie. Zarówno oczyszczacz od Xiaomi, który jest w stanie obsłużyć do 48 m2, jak i urządzenie z logo Sharp przeznaczone do powierzchni do 38 m2, generują miesięczny koszt zużycia energii elektrycznej na poziomie 8 zł. Podobne są także nakłady ponoszone na zakup filtrów (odpowiednio 200 i 220 zł).

 

Dobry i tani oczyszczacz powietrza? To jest możliwe!

Jak wynika za powyższego, tani oczyszczacz powietrza może dobrze służyć, wykonując swoją podstawową funkcję. W rozsądnej cenie można kupić sprzęt działający na wysokim poziomie, a jednocześnie spełniający określone standardy użytkowania. W zależności od zapotrzebowania można wybierać spośród wielu dostępnych na rynku modeli. Kiedy więc mamy ograniczony budżet, warto rozważyć zakup tańszego, aczkolwiek markowego sprzętu. Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługuje właśnie Xiaomi Air Purifier 3H. Oczyszczacz powietrza tej renomowanej firmy spełni z pewnością oczekiwania osób, które liczą na poprawne, skuteczne i szybkie oczyszczenie powietrza w otoczeniu.

 

kobieta i mężczyzna kalkujący zakup taniego oczyszczacza
Bogata oferta rynkowa daje nam szereg możliwości pod względem wyboru oczyszczacza - także z niższej półki cenowej

 

A w sytuacji, gdy powietrze w naszym domu wymaga szczególnych zabiegów, warto rozważyć zakup nieco droższego modelu wyposażonego w dodatkowe funkcje, które uzupełnią proces filtracji o kolejne etapy. Wśród bardzo dobrych oczyszczaczy w rozsądnej cenie odnaleźć można na przykład znakomity model Sharp KC-A50EUW. Ten produkt oczyści powietrze ze szkodliwych substancji, zadba o prawidłowy poziom wilgotności w otoczeniu, a nawet schłodzi delikatnie otoczenie wokół nas. Sprzęt wykorzystujący technologię Plasmacluster pozwoli zaczerpnąć odświeżonego, rześkiego i zrównoważonego jonowo powietrza.

 

Gdzie kupić odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Rekomendujemy zakup oczyszczaczy powietrza w sprawdzonych, wyspecjalizowanych sklepach. Fachowcy pracujący w tego typu firmach podpowiedzą, jaki model oczyszczacza wybrać by służył najbardziej efektywnie. Znając dokładnie poszczególne parametry urządzeń, ocenią czy dany sprzęt nadaje się do użytkowania na odpowiedniej powierzchni i w konkretnych warunkach. Osoby pracujące w sklepach niewyspecjalizowanych, typu markety ze sprzętem AGD i RTV nie zawsze mają odpowiednią wiedzę na temat tej konkretnej branży.

 

Jednocześnie polecamy zakup sprawdzonych, oryginalnych urządzeń, które są produkowane w najwyższych standardach jakości. Oczyszczacze wiodących marek to gwarancja skuteczności i prawidłowego działania. Nawet jeśli koszt markowego oczyszczacza przewyższa koszt sprzętu oferowanego przez sklepy niewyspecjalizowane, warto rozważyć ten zakup choćby pod względem bezpieczeństwa stosowania i różnorodności wyboru.

 

Podobnie jest z samym sprzętem. Ten dostępny w popularnych dyskontach nie zawsze posiadać będzie odpowiednie certyfikaty jakości i atesty, a cena niejednokrotnie może być wyższa od tych proponowanych przez wyspecjalizowane sklepy.

 

Oczyszczacze powietrza w sklepie LifePlanet

W sklepie LifePlanet znajdziesz wiele modeli oczyszczaczy powietrza. Posiadamy zarówno markowe sprzęty w segmentu premium, jak i doskonale spełniające swoją funkcję, tańsze modele, które nie nadszarpną zbytnio twojego domowego budżetu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Pozwól sobie i swoim bliskim oddychać czystym, pozbawionym toksyn powietrzem. A to wszystko w dobrej cenie i z gwarancją najwyższego bezpieczeństwa.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.