Czym różnią się filtry do oczyszczaczy Xiaomi?

Decydując się na oczyszczacze powietrza Xiaomi, musisz mieć świadomość, że po zużyciu fabrycznie zainstalowanego filtra, w większości modeli będziesz musiał wybrać jeden z czterech jego rodzajów oferowanych przez producenta. Wiemy, że informacje o różnicach pomiędzy nimi bywają naprawdę niejasne, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się im dokładniej. Które filtry do oczyszczaczy Xiaomi będą najlepszym wyborem dla ciebie?

 

Aranżacja oczyszczacza Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Smart Air Purifier 4 - aranżacja oczyszczacza

 

Filtry do oczyszczaczy Xiaomi przyjmują kształt walca, dzięki czemu pobieranie zanieczyszczonego powietrza jest możliwe ze wszystkich stron. Choć ich wygląd jest do siebie bardzo zbliżony, a jedyną różnicą na pierwszy rzut oka wydaje się być kolor, cechują się innymi parametrami, które przekładają się na efektywność działania urządzeń. Nasz specjalista rozebrał je, co pozwoliło nam przyjrzeć się dokładniej temu, co znajduje się w ich środku. Z naszego tekstu dowiesz się więc dokładnie, czym różnią się poszczególne filtry do oczyszczaczy Xiaomi.

 

Asortyment Xiaomi – które oczyszczacze znajdziesz w sklepie LoveAir?

Nasza oferta oczyszczaczy Xiaomi stale rośnie – staramy się na bieżąco wprowadzać na rynek nowości oferowane przez chińskiego producenta. Obecnie to 7 modeli dostępnych do użytku domowego oraz jeden model zaprojektowany do samochodu (Roidmi Car Purifier P8S – marka Roidmi należy do ekosystemu Xiaomi). Wszystkie z nich (z wyjątkiem oczyszczacza do auta i modelu Max) wykorzystują filtry 360 stopni.

Oczyszczacz

Cena regularna (stan na 06.03.2023 r.)

Xiaomi Smart Air Purifier 4

819,00 zł

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro

1 199,00 zł

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite

619,00 zł

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

499,00 zł

Xiaomi Air Purifier 3H

599,00 zł

Xiaomi Air Purifier 3C

429,00 zł

Xiaomi Air Purifier Pro

789,00 zł

Xiaomi Air Purifier Pro H

model tymczasowo niedostępny

Xiaomi Air Purifier 2H

model tymczasowo niedostępny

Xiaomi Air Purifier 2C

model tymczasowo niedostępny

Xiaomi Air Purifier 2S

wycofany – jego następca to model 2H

Xiaomi Air Purifier 2

wycofany – jego następca to model 2S

Xiaomi Air Purifier Max

model tymczasowo niedostępny

 

Jak widać na powyższej tabelce, ceny oczyszczaczy Xiaomi są bardzo atrakcyjne, a same oczyszczacze sprawują się dobrze – cechuje je rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Dlatego też rzesza polskich użytkowników jest zadowolona z zakupu budżetowego urządzenia Xiaomi. Jednak w artykule nie piszemy o oczyszczaczach powietrza, ale o filtrach do nich. Jakie rozwiązania oferuje chiński producent? Jeśli jesteś zainteresowany urządzeniami producenta – zapraszamy do lektury „oczyszczacze powietrza Xiaomi – porównanie”.

 

W podstawowej ofercie znajdziemy 4 filtry w przybliżonej cenie:

Każdy z nich będzie pasował do modeli AP 2, AP 2S, AP 2C, AP 2H, AP 3C, AP 3H i PRO. Wyjątkiem jest Xiaomi Pro H oraz cała nowa seria 4, którym poświęcimy więcej miejsca niżej.

 

Warsztat LoveAir – czym różnią się filtry Xiaomi? Testy wykonane przez eksperta

Doświadczenie w dziedzinie oczyszczaczy powietrza i współpracy z klientem sprawiło, że zdecydowaliśmy się rozebrać dostępne filtry Xiaomi. Nasz specjalista używał nieprofesjonalnej wagi elektronicznej, co musimy zaznaczyć. Wcześniej skontrolowaliśmy ją jednak na odważnikach kalibracyjnych, więc możemy uznać jej dokładność za wystarczającą. Jakie mamy wnioski?

 

Filtr fioletowy

Filtr Purple 360° – powierzchnia wewnętrzna walca to 1432 cm². Nasz specjalista skontrolował 20 cm² filtra węglowego. Po zbadaniu węgla aktywnego okazało się, że jego masa wynosi 4,65 g (na 20 cm²). Jak więc łatwo przeliczyć, w całym filtrze znajduje się około 333 gramów węgla.

 

Producent i wiele źródeł podają całkowitą powierzchnię absorbującą węgla wynoszącą 57000 m². Przy założeniu, że węgiel ten jest przeciętnej jakości, byłoby go tylko około 57 gramów (1000 m²/g). W jakim celu zostało to zaniżone? Możemy tylko domyślać się, że producent nie zaktualizował tej informacji, a tak mała ilość węgla występowała w pierwszej odsłonie filtrów Xiaomi. Wiemy bowiem, że wielu azjatyckich użytkowników skarżyło się na małą ilość węgla w pierwszych wersjach, dlatego producent zdecydował ulepszyć oferowane filtry.

 

Rozcięty filtr Xiaomi Purple 360°
Rozcięty filtr Xiaomi Purple 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Purple 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Purple 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Purple 360° na wadze
Węgiel z filtra Xiaomi Purple 360° na wadze

 

Filtr zielony

Filtr Green 360° prezentuje się bardzo podobnie. W środku znajduje się ok. 333 g węgla aktywnego. Jego podstawowa wersja, czyli model M1R-FLP, różni się jednak tym, że wkład węglowy jest wysuwany i wyciągany. Nie jest do końca jasne, skąd ten pomysł, skoro ostatecznie jego masa jest dokładnie taka sama. Przypuszczamy, że producent mógł chcieć, aby wkłady węglowe były częściej wymieniane. Ostatecznie jednak pojawiły się trudności z jego dostępnością, a na rynek wprowadzono nowszy model – Green 360° M6R-FLP, który rekomendujemy.

 

Ciekawostka: teoretycznie wkład z węglem aktywnym z filtra Green pasuje do dwóch pozostałych. Jeśli byśmy go tam włożyli, to uzyskalibyśmy oczyszczacz powietrza z 666 gramami węgla.

 

Filtr Xiaomi Green 360°
Filtr Xiaomi Green 360°
Rozcięty filtr Xiaomi Green 360°
Rozcięty filtr Xiaomi Green 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Green 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Green 360°

 

Filtr niebieski

Filtr Blue 360° również zawiera w sobie około 333 gramów węgla aktywnego – dokładnie tak samo, jak 2 poprzednie modele. To właśnie ten filtr dostajemy fabrycznie z modelami Pro i 2S.

 

Filtr Xiaomi Blue 360°
Filtr Xiaomi Blue 360°
Rozcięty filtr Xiaomi Blue 360°
Rozcięty filtr Xiaomi Blue 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Blue 360°
Węgiel z filtra Xiaomi Blue 360°

 

Filtr czarny

Filtr Black 360° to zmodyfikowana wersja filtra niebieskiego. Ilość zawartego w nim węgla aktywnego jest taka sama jak w pozostałych filtrach (ok. 333 g). Zmiana nastąpiła w filtrze HEPA, o czym piszemy niżej. Filtr znajduje się w fabrycznym zestawie z oczyszczaczami Xiaomi 2H, 2C, 3C i 3H.

 

Filtr Xiaomi Black 360°
Filtr Xiaomi Black 360°
Węgiel aktywny wewnątrz filtra Black°
Węgiel aktywny wewnątrz filtra Black°
Filtr Xiaomi Black 360°
Filtr Xiaomi Black 360°

 

HEPA w filtrach Xiaomi

Filtry do oczyszczaczy Xiaomi zawierają warstwy HEPA E12 lub HEPA H13. Wersja niebieska, zielona i fioletowa to klasa HEPA E12, która neutralizuje 99,5% zanieczyszczeń. Zwykle zapewnia najlepszą relację między skutecznością a oporami powietrza, które wpływają ostatecznie na CADR. Wersja czarna to ulepszony filtr HEPA H13 – model jest najdokładniejszy z wymienionych filtrów i zapewnia 99,97% skuteczności. Wyróżnia się podwyższoną skutecznością w eliminowaniu pyłów zawieszonych PM2.5. Wszystkie 4 filtry mają powierzchnię sięgającą 2,2 m², a po rozłożeniu ich długość to 7,7 m (dane producenta).

 

Spośród wszystkich 4 modeli wyróżnia się filtr fioletowy, który ma dodatkową warstwę antybakteryjną. Został nasączony specjalnymi solami antybakteryjnymi. Według producenta zastosowana technologia oparta o organiczne sole (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology) wykazuje skuteczność filtracji przewyższającą 99% (bakterie giną i nie mogą się reprodukować), co znacząco rozszerza możliwości użytkowe oczyszczaczy powietrza Xiaomi poza tzw. sezon smogowy.

 

Filtr Xiaomi porównanie
Porównanie filtrów Xiaomi
Filtry Xiaomi obok siebie
Filtry Xiaomi obok siebie
Zbliżenie na filtry Xiaomi
Zbliżenie na filtry Xiaomi

 

W tym miejscu może nasunąć się pytanie: skoro w tej samej grubości filtr niebieski i fioletowy mieszczą jeszcze węgiel aktywny – czy filtr zielony nie powinien mieć większej powierzchni HEPA? Otóż nie, bo filtry fioletowy i niebieski są po prostu gęściej złożone niż zielony. Ponadto, gdyby producent zastosował różne powierzchnie filtrów HEPA, skutkowałoby to innymi oporami, co za tym idzie innymi współczynnikami CADR i różną głośnością dla filtrów.

 

Dodatkowe informacje

Jedną z najczęstszych wątpliwości pojawiających się u naszych klientów jest kwestia żywotności filtrów do oczyszczaczy Xiaomi. Producent deklaruje, że oferowane przez niego modele będą sprawnie działały przez ok. 6 miesięcy. Realny czas użytkowania jest uzależniony przede wszystkim od lokalizacji, w której urządzenie jest użytkowane – w regionach o większym zanieczyszczeniu smogiem może pojawić się konieczność częstszej wymiany. My szacujemy, że można stosować je do ok. 12 miesięcy. Ze względu na niski koszt zakupu, nie generują przesadnie wysokich kosztów eksploatacyjnych.

 

Ważna informacja jest taka, że prawie wszystkie oczyszczacze powietrza Xiaomi mogą wskazywać zużycie filtrów. Dodatkowo taka informacja może zostać zapisana w filtrze, jeżeli jest wyposażony w specjalny moduł RFID (zapis zbliżeniowy). Obecnie posiadają go wszystkie filtry Xiaomi, jednak nie wszystkie oczyszczacze mają możliwość jego odczytu (2C i 3C).

 

Filtr z modułem RFID
Filtr z modułem RFID
Filtr bez modułu RFID
Filtr bez modułu RFID

 

Oczyszczacze Xiaomi posiadają także bardzo praktyczne podstawki dociskające filtr do uszczelnienia komory filtracyjnej. Dzięki nim powietrze “nie przechodzi bokiem” – system filtracyjny jest szczelny, co ma znaczenie dla ostatecznego poziomu skuteczności.

 

Ciekawostką jest to, że w wycofanym oczyszczaczu Xiaomi Mi Air Purifier 2C w podstawowej wersji był filtr bez węgla aktywnego. Jego wymiary pozwalają jednak na zastosowanie innych modeli oferowanych przez producenta. Może skutkować to nieznacznym zmniejszeniem wydajności urządzenia.

 

Który filtr do oczyszczacza Xiaomi wybrać? Wnioski

Wszystkie 4 starsze filtry do Xiaomi mają dokładnie taką samą ilość węgla aktywnego oraz powierzchnię HEPA, natomiast filtry HEPA różnią się w skuteczności filtracji. Filtr fioletowy, dzięki dodatkowej warstwie antybakteryjnej, wydaje się nam najbardziej opłacalny w zakupie. Warto rozważyć także zakup filtra czarnego – jego skuteczność to niemalże 100% dokładności, a cena nie odbiega znacząco od pozostałych. Trzeba jednak powiedzieć, że różnice są kosmetyczne i nie musimy koniecznie na niego "polować" w sezonie, gdyż pozostałe też zdadzą egzamin.

 

Filtr do oczyszczacza Xiaomi Pro H

Oprócz czterech podstawowych opcji, wśród filtrów do urządzeń chińskiego producenta w kształcie walca znajduje się jeszcze model Xiaomi M7R-FLH. Pasuje wyłącznie do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro H. Czym różni się od pozostałych?

 

Filtr do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro H to:

  • 3-warstwowa konstrukcja, w skład której wchodzą wstępna siateczka, ok. 500 g węgla aktywnego i HEPA o powierzchni sięgającej aż 3,5 m²,
  • żywotność sięgająca nawet 14 miesięcy, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych modeli,
  • moduł RFID, który pozwala sprawdzić poziom jego zużycia.

Nietrudno zauważyć, że parametry urządzenia są naprawdę obiecujące i stawiają filtr wśród najskuteczniejszych rozwiązań z węglem aktywnym.

 

Filtr do nowej serii Xiaomi Smart Air Purifier 4

Najnowsza seria producenta to 4 zupełnie nowe modele, które o dziwo mają osobne filtry. Ciekawy zabieg producenta, naszym zdaniem eliminujący odwieczny problem – jaki filtr Xiaomi wybrać? Przedstawiamy poszczególne modele:

  • Xiaomi M16R-FLP-GL Black pasujący do podstawowego modelu Xiaomi Smart Air Purifier 4 – to 2,2 m² HEPA H13 oraz 500 g węgla aktywnego,
  • Xiaomi M15R-FLP-GL Black, który przeznaczony jest dla modelu Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro – o dziwo znajdziemy w nim lekko powiększony HEPA H13 z 2,4 m² oraz sporo mniejszą ilość węgla aktywnego 650 g (zbliżona do wyżej opisywanych filtrów),
  • Xiaomi M17-FLP-GL Black do modelu Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite ma również HEPA H13 z 2,4 m² oraz 350 g węgla aktywnego,
  • oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact to inna konstrukcja, więc ma zupełnie inaczej wyglądający filtr, jest on znacznie mniejszy, ale niestety w tej chwili nie dysponujemy szczegółowymi danymi.

 

Porównanie filtrów do oczyszczaczy Xiaomi

Filtr

Warstwy

Żywotność

Purple 360° MCR-FLG
pasujący do starszych modeli

wstępny,
ok. 333 g węgla aktywnego,
2,2 m² HEPA E12

6-12 miesięcy

Black 360° M8R-FLH
pasujący do starszych modeli

wstępny,
ok. 333 g węgla aktywnego,
2,2 m² HEPA H13

6-12 miesięcy

Green 360° M6R-FLP
z warstwą antybakteryjną, pasujący do starszych modeli

wstępny,
ok. 333 g węgla aktywnego,
2,2 m² HEPA E12

6-12 miesięcy

Blue 360° M7R-FLH
pasujący do modelu Pro H

wstępny,
ok. 500 g węgla aktywnego,
3,5 m² HEPA E12

do 14 miesięcy

Black 360° M15R-FLP-GL
pasujący do modelu 4 Pro

wstępny,
ok. 650 g węgla aktywnego,
2,4 m² HEPA E12

12-18 miesięcy

Black 360° M17-FLP-GL
pasujący do modelu 4 Lite

wstępny,
ok. 350 g węgla aktywnego,
2,4 m² HEPA E12

6-12 miesięcy

Blue 360° M2R-FLP
(dodawany do zestawu z Pro i 2S)

wstępny,
ok. 333 g węgla aktywnego,
2,2 m² HEPA E12

6-12 miesięcy

Black 360° M16R-FLP-GL
pasujący do modelu Xiaomi Smart Air Purifier 4

wstępny,
ok. 500 g węgla aktywnego,
2,2 m² HEPA H13

6-12 miesięcy

 

 

Zobacz również:

Tani oczyszczacz Xiaomi czy drogi Sharp?

Nikt nie lubi przepłacać. Jednocześnie każdy chciałby oddychać czystym powietrzem i zapewnić swojej rodzinie możliwie najlepsze i najzdrowsze warunki życia. W tym momencie pojawia się dylemat, jaki oczyszczacz kupić – tani Xiaomi, czy drogi Sharp? Zobacz, z czego wynika...

Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach xiaomi

Oczyszczacze Xiaomi dzielą się na dwie grupy - europejskie i chińskie. Od strony sprzętowej to dokładnie te same urządzenia, niemniej różnią je między sobą szczegóły oprogramowania. Jeśli posiadasz lub chcesz kupić model...

Żywotność filtrów do oczyszczaczy powietrza

Żywotność filtrów w oczyszczaczach powietrza może się między sobą znacząco różnić. Podczas gdy japoński producent Sharp deklaruje, że jego urządzenia mogą pracować bez ich wymiany przez nawet 10 lat, inni mówią o 12 czy 24 miesiącach...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.