Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Jakość powietrza uzależniona jest nie tylko od stopnia jego zanieczyszczenia czy temperatury, ale także wilgotności. Zbyt suche powietrze wpływa niekorzystnie nie tylko na ludzki organizm, ale także przedmioty codziennego użytku takie jak meble, ubrania, książki, sprzęt elektroniczny i drewniane podłogi. Dowiedz się, czym różni się wilgotność względna od bezwzględnej, kiedy warto stosować nawilżacz i czy jego działanie może wpłynąć negatywnie na twoje zdrowie.

 

Wilgotność względna a bezwzględna

Wilgotność względna to parametr powietrza przedstawiony w procentach. Jest to stosunek masy wody znajdującej się w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w jego objętości znaleźć. Określa się ją na podstawie temperatury panującej w pomieszczeniu. Wilgotność względna zapewniająca dobre samopoczucie i zdrowie oscyluje w granicach 40-60% - optymalną wartość dla pomieszczeń, w których stale przebywają ludzie, precyzuje polska norma PN-78/B-03421. Wskazuje ona jednocześnie, że minimalny poziom wilgotności w porze zimowej jest równy 30%. Dokument określa także, że w okresie letnim maksymalna wilgotność względna wynosić może 70%. 

 

Wilgotność bezwzględna wskazuje masę pary wodnej występującej w 1 metrze sześciennym powierzchni. Wartość wyrażana jest w g/m3.  

 

Pomiar wilgotności powietrza (względnej) bada się z pomocą higrometru lub wilgotnościomierza. Najbardziej zaawansowane sprzęty tego typu określają dodatkowo temperaturę powietrza, wilgotność bezwzględną, właściwą oraz temperaturę rosy.

 

Jaka jest optymalna wilgotność?

Dobre samopoczucie i zdrowie zapewnia przebywanie w miejscach, gdzie powietrze jest odpowiednio oczyszczone oraz nawilżone. Najlepsze warunki dla ludzi, zwierząt i cyklów produkcyjnych stwarza wilgotność optymalna, czyli taka mieszcząca się w granicach 40-60%. Odpowiednia temperatura połączona z prawidłowym poziomem nawilżenia sprawia, że:

 • pracujemy wydajniej i odczuwamy mniejsze zmęczenie,
 • ryzyko zachorowania na choroby dróg oddechowych jest ograniczone,
 • zmniejsza się objawowość alergiczna.

 

Rodzina odpoczywająca w pokoju dziennym
Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu to gwarancja lepszego samopoczucia i mniejsze ryzyko infekcji

 

Źródła suchego powietrza

Suche powietrze w pomieszczeniach to problem występujący przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Działanie pieców, kominków i gorących kaloryferów, obniża poziom nawilżenia i wspomaga występowanie typowych dla tego zjawiska dolegliwości. Spadek wilgotności w pomieszczeniu związany jest również z wieloma innymi czynnościami wykonywanymi przez nas każdego dnia. Do najważniejszych należą:

 • wietrzenie,
 • działanie klimatyzacji,
 • suszenie prania na zewnątrz.

Otwieranie okien, szczególnie podczas gorących, bezdeszczowych dni może niekorzystnie wpływać na poziom wilgotności w naszych domach. Bardzo suche powietrze o wysokiej temperaturze przedostające się z atmosfery do pomieszczeń, może skutecznie obniżyć poziom jego nawilżenia.

 

Używana w szczególności latem klimatyzacja skutecznie obniża temperaturę, ale także może pozbawiać powietrza wilgotności. Najważniejszym skutkiem ubocznym działania klimatyzatorów jest właśnie odprowadzenie wody z powietrza.

 

Mokre pranie rozwieszone w łazience lub pokoju podnosi automatycznie poziom wilgotności powietrza. W lecie, kiedy suszymy je głównie na balkonach lub strychach tracimy taką możliwość, więc powietrze może być bardziej suche niż zazwyczaj.

 

Jak suche powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Powietrze pozbawione odpowiedniej wilgotności może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wysuszenie błon śluzowych objawiające się drapaniem w gardle, zatkanym nosem i spierzchnięciem ust, to jedne z pierwszych objawów zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Długie przebywanie w takich warunkach może wywołać także:

 • problemy skórne,
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • niealergiczny katar,
 • łzawienie oczu,
 • nawracające bóle głowy,
 • przetłuszczanie się włosów,
 • nadmierne zmęczenie.

Z racji tego, że roztocza kurzu domowego, pleśń, grzyby i alergeny unoszą się w suchym powietrzu dłużej, w takich warunkach są bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego suche powietrze jest szczególnie uciążliwe dla alergików, którzy częściej narażeni są na kontakt z cząsteczkami wywołującymi niepożądane reakcje.

 

W związku z długotrwałym unoszeniem się patogenów w powietrzu bardziej podatni jesteśmy na infekcje i choroby - szczególnie te związane z funkcjonowaniem układu oddechowego. Astma, problemy z oddychaniem, drapanie i bóle gardła, wydzielina z nosa, kichanie, kaszel i choroby zatok mogą być wywołane właśnie przez niedostatecznie nawilżone powietrze.

 

Wśród najczęściej występujących problemów skórnych spowodowanych przebywaniem w nieodpowiednio nawilżonym pomieszczeniu, wyróżnić można alergie skórne, atopie i świąd. Popękana i pozbawiona wilgotności skóra, traci swoje właściwości ochronne i bardziej narażona jest na działanie czynników zewnętrznych wywołujących stany zapalne. Suche powietrze wpływa negatywnie także na kondycję skóry głowy i włosów. Szybciej się wówczas przetłuszczają, tracąc swój kształt.

 

Częste oddychanie powietrzem o zbyt niskiej wilgotności może pogorszyć także nasze samopoczucie. Pojawiające się bóle głowy, spadek koncentracji, zmęczenie, rozdrażnienie i uczucie ogólnego dyskomfortu również mogą być wywołane suchym powietrzem w pomieszczeniu.

 

Kobieta zmagająca się ze skutkami suchego powietrza
Ból głowy, łzawienie oczu i zmęczenie to jedne z typowych objawów związanych ze zbyt suchym powietrzem

 

Jakość powietrza w domu lub biurze - suche czy zbyt wilgotne?

Chcąc kontrolować poziom nawilżenia w domu, mieszkaniu lub biurze, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który precyzyjnie określi wilgotność powietrza. Klasyczny higrometr lub wilgotnościomierz pozwolą ci szybko ją skontrolować. Dostępny w niemal każdym markecie budowlanym, niewielkich rozmiarów sprzęt nie kosztuje wiele i jest łatwy w obsłudze. 

 

Tradycyjne higrometry wyposażone są we wskazówkę, która umożliwia odczyt wartości. Nierzadko połączone z termometrem, nie wymagają zasilania elektrycznego, więc można je zawiesić na ścianie lub postawić w dowolnym miejscu mieszkania czy domu. Nowoczesne sprzęty mierzące poziom nawilżenia posiadają elektroniczny wyświetlacz połączony z wbudowanym termometrem, za pomocą specjalnego czujnika. Tego typu mierniki posiadają zazwyczaj dodatkowe funkcje określające temperaturę na zewnątrz, wskazujące czas i niekiedy prognozy pogodowe.

 

Kiedy nie mamy specjalnego sprzętu, wilgotność powietrza możemy także oszacować przy pomocy obserwacji. Długotrwale unoszące się suche powietrze pobiera wilgoć z otoczenia i przedmiotów. Wypłowiałe, pozbawione blasku i intensywnego kolory meble czy szczeliny w zmatowiałym drewnianym parkiecie to poważna oznaka utraty wilgotności w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze to również zagrożenie dla sprzętu RTV i AGD, książek, tkanin i skórzanej galanterii.

 

Skraplająca się para wodna na szybach okiennych, plamy pleśni, przebarwienia na ścianach i sufitach, łuszcząca się farba, odklejające się tapety i wyczuwalny zapach stęchlizny to z kolei sygnały świadczące o pojawieniu się nadmiernej wilgoci. 

 

Jak skutecznie nawilżyć powietrze?

Kiedy mamy pewność, że powietrze w naszym mieszkaniu, domu lub biurze jest nieodpowiednio nawilżone, warto o nie zadbać, stosując jedną z poniższych domowych metod. Do najbardziej znanych należą te wykorzystywane przez nasze babcie i mamy – stosowanie parowników i rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Otaczanie się odpowiednimi roślinami także może być skuteczne.

 

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe metody nie będą tak skuteczne, jak wyspecjalizowane urządzenie – nawilżacz powietrza. Sprzęty tego typu można podzielić na kilka grup. I, mimo że każda z nich posiada odmienny mechanizm działania, to cel funkcjonowania jest w każdym przypadku taki sam – zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

 

Nawilżacz powietrza Philips na stole w pokoju dziennym
Nawilżacz powietrza to obecnie najskuteczniejszy sposób na utrzymanie optymalnej wilgotności w domu

 

Spośród najbardziej powszechnych nawilżaczy powietrza (podpinanych do gniazdka), wymienić można:

 • nawilżacze ewaporacyjne,
 • nawilżacze parowe,
 • nawilżacze ultradźwiękowe.

 

Nawilżacz ewaporacyjny - bezpieczna metoda podnoszenia poziomu wilgotności

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza czerpią z natury, więc są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Urządzenia naśladujące zachodzące w przyrodzie procesy, do swojego działania wykorzystują wyłącznie wodę. O samym mechanizmie za chwilkę, bo… czym właściwie jest ewaporacja?

 

Ewaporacja to proces, który dostarcza atmosferze aż 90% wilgoci i stanowi jeden z najważniejszych cyklów obiegu wody w przyrodzie. Polega na samoczynnym odparowaniu cieczy z wód płynących, zbiorników wodnych i innych zwilżonych powierzchni, takich jak mokra nawierzchnia jezdni. 

 

Podobne działanie wykazują nawilżacze ewaporacyjne. Zasysane przez wentylator suche powietrze przedostaje się do urządzenia, gdzie natrafia na specjalną matę. Na niej zachodzi proces nawilżania i oczyszczania powietrza z większych zanieczyszczeń. Następnie powraca ono do pomieszczenia w postaci zimnej mgiełki, która nie powoduje ryzyka poparzenia. Dzięki temu urządzenia mogą być użytkowane w dziecięcych pokojach oraz w miejscach pobytu osób starszych i schorowanych.

 

Tego typu sprzęt sprawdzi się zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Koszty eksploatacji nie są wysokie, a same urządzenia można nabyć w naprawdę dobrej cenie. Dobrze prezentujące się nawilżacze zaprojektowane w nowoczesnym stylu, pozwalają stworzyć znakomite warunki do pracy, snu i zabawy. Wytwarzana przez nie chłodna mgiełka nie przyczynia się do powstawania białych ani mokrych plam na meblach i podłodze.

 

Nawilżacz parowy - klasyczna forma podnoszenia wilgotności w nowoczesnym wydaniu

Mechanizm działania nawilżaczy parowych czerpie z tradycyjnych parowników umieszczanych na gorących kaloryferach. Nie generujący hałasu sprzęt wyposażony jest w specjalną grzałkę, która podgrzewa wodę do temperatury wrzenia. Wytwarzana w tym procesie para wodna nawilża powietrze, zapewniając odpowiedni poziom wilgotności. Z racji tego, że urządzenia te wykorzystują wodę o bardzo wysokiej temperaturze, są niezwykle higieniczne, wolne od bakterii i drobnoustrojów.

 

Niestety, działanie tego typu sprzętu nie należy do najbardziej energooszczędnych, gdyż generuje wysoki pobór energii elektrycznej. Emitowana przez urządzenie gorąca mgiełka wzmaga ryzyko poparzenia. Dlatego też metoda ta nie jest polecana w otoczeniu dzieci i seniorów zmagających się z chorobami układu ruchu. Za zakupem przemawia niska cena, wysoki poziom higieny i brak części wymiennych typu filtr, czy mata nawilżająca.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy - energooszczędny sprzęt w rozsądnej cenie

Wielu z użytkowników uważa, że największym mankamentem działania nawilżaczy ultradźwiękowych, jest wytrącanie przez nie osadu, który zalega na meblach i innych domowych lub biurowych powierzchniach. Jednak warto wyjaśnić, że za pojawianie się białych plam odpowiedzialna jest… woda wykorzystywana do nawilżenia. Dlaczego jest ona tak ważna?

 

Mechanizm działania nawilżaczy ultradźwiękowych jest prosty, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Generowane przez urządzenia ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, tworząc nawilżającą mgiełkę. Rozproszeniu ulegają niestety także wszystkie inne drobinki znajdujące się w wodzie, w tym minerały, które po rozbiciu powracają do powietrza w postaci mineralnego pyłu PM2.5. Dlatego tak ważne jest, by do nawilżaczy ultradźwiękowych stosować wodę demineralizowaną lub destylowaną.

 

Niektóre modele nawilżaczy ultradźwiękowych posiadają wkłady demineralizujące lub odwapniające. Wówczas do zbiornika można wlewać zwykłą kranową wodę, która jest odpowiednio oczyszczona przez filtr.

 

Ultradźwiękowy oczyszczacz powietrza w sypialni
Poszczególne modele nawilżaczy ze względu na niską głośność pracy mogą być używane w sypialniach i pokojach dziecięcych

 

Czy nawilżacz powietrza jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Poprawne korzystanie z nawilżaczy rekomendowane przez producenta nie szkodzi zdrowiu. Niebezpiecznie może się okazać wtedy, gdy nie stosujemy się do wyznaczonych przez wytwórcę zasad.

 

Najbardziej kontrowersyjne w kwestiach bezpieczeństwa są nawilżacze ultradźwiękowe, które rozpraszają wszystkie cząsteczki i składniki znajdujące się w wodzie. Zupełnie nieszkodliwe, zawieszone w wodzie minerały, w procesie rozbicia generują niebezpieczny pył, który wraz z parą wodną przedostaje się do otoczenia nawilżacza. Unoszące się w powietrzu drobinki, trafiają do układu oddechowego, stanowiąc realne zagrożenie dla organizmu. Na obecność rozproszonego pyłu mineralnego wskazuje biały pył zalegający na meblach i podłodze.

 

Aby uniknąć groźnych sytuacji związanych z użytkowaniem nawilżaczy ultradźwiękowych, należy:

 • codziennie zmieniać wodę w zbiorniku,
 • używać wody przeznaczonej do tego typu sprzętu (destylowanej lub po odwróconej osmozie – niezawierająca minerałów),
 • wykonywać regularne czynności higieniczne (najlepiej codziennie) bez użycia środków chemicznych (wystarczy woda z mydłem),
 • zrezygnować z dolewania olejków eterycznych,
 • unikać użytkowania w całkowicie zamkniętej przestrzeni (wystarczy otworzyć drzwi do pomieszczenia).

Warto także dodać, że nawilżacze ultradźwiękowe nie są polecane do miejsc, w których przebywają zwierzęta. Emitowane przez urządzenia ultradźwięki mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie pupili, powodując ich poirytowanie i niepokój.

 

Nawilżacz ewaporacyjny może wykazywać szkodliwe działanie tylko w przypadku braku regularnej zmiany filtrów i niezapewnienia odpowiedniej higieny. Tackę i zbiornik należy myć jak najczęściej i dokładnie osuszyć przed ponownym włożeniem do urządzenia. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się patogennych bakterii i pleśni.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.