Dobór oczyszczacza powietrza - poradnik kupującego

Jeśli szukasz poradnika, który ułatwi ci dobór oczyszczacza powietrza – trafiłeś idealnie. Od przeglądu rodzajów urządzeń i filtrów, przez opis parametrów, które musisz znać, po wartą uwagi funkcjonalność. I inne ważne kwestie po drodze. Podsumowując, w naszym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz oczyszczacz, który uczyni powietrze w twoim domu zdrowym i wolnym od zanieczyszczeń.

 

Kto i kiedy powinien stosować oczyszczacze powietrza?

W dobie silnie zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy w naszym kraju, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, stosowanie oczyszczaczy powietrza zaleca się w zasadzie każdemu. Skrajnie niebezpieczny wpływ substancji, takich jak pyły PM2.5, PM10 czy benzo(a)piren jest w stanie doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób u nawet całkowicie zdrowych osób.

 

Do grup, dla których stosowanie oczyszczaczy powietrza jest niemal obowiązkowe, zaliczyć należy osoby, zmagające się z chorobami dróg oddechowych, układu nerwowego lub skóry, nowotworami oraz dotkliwymi objawami alergii. Tworzone przez urządzenia w pełni bezpieczne środowisko przyczynia się do znacznej poprawy komfortu życia i samopoczucia, chroniąc przed pogorszeniem stanu zdrowia.

 

Zalety oczyszczaczy powietrza docenią również osoby aktywnie fizycznie, zawodowi sportowcy i rodzice, pragnący zapewnić możliwie jak najlepsze warunki rozwoju dla swoich pociech. Należy bowiem pamiętać, że szkodliwe substancje, znajdujące się w smogu atmosferycznym, mogą przyczyniać się do zmniejszenia inteligencji u dzieci o nawet 5 pkt. Zanieczyszczenia pogarszają również jakość snu i zdolność do skupienia, które są niezbędne dla młodego organizmu.

 

Aranżacja oczyszczacza powietrza w nowoczesnym wnętrzu
Oczyszczacze powietrza stają się coraz częstszym wyposażeniem mieszkań, domów i biur

 

Rodzaje oczyszczaczy powietrza - który wybrać?

Rynek nie znosi próżni. Braku postępu technologicznego i różnorodności tym bardziej. I oczyszczacze powietrza bynajmniej nie stanowią wyjątku od tej reguły. Dostępne w sprzedaży modele różnią się od siebie przede wszystkim sposobem, w jaki usuwane są zanieczyszczenia. To z kolei przekłada się bezpośrednio na cenę, skuteczność i wygodę korzystania z urządzenia. Jakie rodzaje oczyszczaczy możemy więc wyróżnić?

 • Oczyszczacze z filtrami – najpopularniejsze rozwiązanie, oparte o przynajmniej 3-stopniowy zestaw filtrów. Urządzenia tego typu są w stanie wyłapać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrona. Kompletna ochrona przed niemal wszystkimi szkodliwymi substancjami, z jakimi możemy spotkać się zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim, a także ogrom dostępnych funkcji, przekładają się na zdecydowanie najwyższą skuteczność i popularność wśród użytkowników.
 • Ozonatory – ich zasada działania opiera się na emisji cząsteczek ozonu, powstających w wyniku rozproszenia cząsteczek tlenu, zawieszonych w powietrzu. Podstawową wadę takiego rozwiązania stanowi wąski zakres usuwanych zanieczyszczeń – urządzenia te bowiem neutralizują substancje pochodzenia organicznego, nie radząc sobie z kurzem i pyłem. Z uwagi na potencjalną szkodliwość wysokiego stężenia ozonu dla organizmu, należy używać ich wyłącznie wtedy, gdy nie ma nas w pomieszczeniu, co znacznie ogranicza wygodę.
 • Oczyszczacze UV – do usuwania zanieczyszczeń wykorzystują światło ultrafioletowe, które zabija znajdujące się w nim bakterie i wirusy. Wykorzystywane są najczęściej w szpitalach i innych placówkach medycznych jako uzupełnienie dla oczyszczaczy i klimatyzacji z filtrami HEPA. Chcąc zyskać wysoką skuteczność, musimy liczyć się również z wysoką ceną – badania wskazują bowiem, że tańsze modele, przeznaczone na rynek konsumencki, wykazują się zdecydowanie niższą wydajnością i dokładnością.
 • Jonizatory powietrza – stanowią tańszą alternatywę dla wyposażonych w tę funkcję oczyszczaczy. Zasada działania pozostaje jednak niezmienna – urządzenie emituje silny strumień jonów dodatnich i ujemnych w odpowiednich proporcjach, neutralizując smog elektryczny, bakterie, wirusy i większość znajdujących się w powietrzu alergenów. Przebywanie w silnie zjonizowanej przestrzeni poprawia jakość snu, skupienie i ogólne samopoczucie, nawilżając jednocześnie powietrze, skórę i oczy. Najlepiej sprawdzają się jako uzupełnienie dla oczyszczaczy filtrowych, które posiadają znacznie szerszy zakres usuwanych zanieczyszczeń.

Słowem krótkiego podsumowania: najlepszym pod względem skuteczności rozwiązaniem wykazują się oczyszczacze z filtrami, wyposażone w funkcję jonizacji powietrza bądź w połączeniu z oddzielnym generatorem jonów. Taki system umożliwia pozbycie się blisko 100% zanieczyszczeń nawet w najtrudniejszych warunkach.

 

Oczyszczacze powietrza - rodzaje filtrów

Na najczęściej stosowany, 3-stopniowy system filtrujący w oczyszczaczach, składają się:

 • filtr wstępny – w formie siatki o niewielkich otworach, zatrzymującej większe zanieczyszczenia, takie jak okruchy, sierść czy włosy;
 • filtr HEPA – najczęściej o klasie skuteczności od E11 do H14, wyróżniającej się od 95 do 99,97% efektywnością w usuwaniu bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów oraz pyłów PM2.5 i PM10, wchodzących w skład smogu;
 • filtr węglowy – o przypominającej plaster miodu strukturze, tworzonej przez węgiel aktywny. Substancja ta wykazuje się niebywałą skutecznością w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, gazów i lotnych związków organicznych (LZO).

Taki zestaw to absolutna podstawa, pozwalająca usunąć blisko sto procent zanieczyszczeń, znajdujących się w powietrzu. Poza wymienionymi rozwiązaniami producenci często decydują się na zastosowanie dodatkowych technologii, znacznie zwiększających skuteczność oczyszczacza. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

 • jonizatory powietrza – których działanie opisaliśmy szerzej powyżej;
 • nawilżacze powietrza – utrzymujące wilgotność w pomieszczeniu na optymalnym poziomie 40-70%, zapobiegając namnażaniu się bakterii, roztoczy i wirusów, a także powstawaniu pleśni i grzybów;
 • żel krzemionkowy – stosowany w filtrach węglowych popularnego, japońskiego producenta. Dzięki temu oczyszczacze Sharp są w stanie neutralizować także tlenki azotu (NOx) i tlenki siarki (SOx), powstające w wyniku spalania paliwa w samochodach;
 • zeolit oczyszczacze powietrza LIFAair jako jedyne na rynku posiadają go w swoich filtrach węglowych. To innowacyjne rozwiązanie pozwala zneutralizować tlenki azotu (NOx) i siarki (SOx), a także cząstki promieniotwórcze, przenikające m.in. z materiałów budowlanych.

 

Filtr do oczyszczacza powietrza LIFAair
Filtr do oczyszczacza powietrza LIFAair

 

Czy cena ma znaczenie?

Dla naszego portfela – z pewnością. W kategorii oczyszczaczy powietrza – także, choć niekoniecznie musimy nastawiać się na ogromny wydatek. Zjawisko rynkowej konkurencji wpłynęło na ceny urządzeń filtrujących zdecydowanie pozytywnie. Budżetowe modele oferują dziś skuteczność, porównywalną ze swoimi droższymi konkurentami. O czym należy jednak pamiętać?

 

W pierwszej kolejności o tym, by nie decydować się na najtańsze modele od nieznanych producentów. Ryzykujemy w ten sposób nie tylko znacznie gorszymi parametrami pracy, takimi jak pobór prądu czy generowany hałas, ale przede wszystkim niską (bądź żadną) skutecznością pracy. W ich przypadku musisz liczyć się też ze znacznie trudniejszym (o ile w ogóle) dostępem do wymiennych filtrów.

 

Dla własnego spokoju, zdrowia i portfela zwróć uwagę na budżetowe modele renomowanych producentów, takich jak Xiaomi, Philips, Panasonic i innych, dostępnych w ofercie naszego sklepu internetowego. W ten sposób zyskujesz pewność co do uzyskania bezpiecznych i zdrowych warunków do oddychania. Bez ryzyka częstych awarii, problemów z wydajnością bądź wysokimi kosztami filtrów.

 

Jeśli szukasz tańszego urządzenia z bezkompromisową wydajnością, zachęcamy także przeczytania naszego artykułu Czy tani oczyszczacz powietrza może być dobry?. Na warsztat wzięliśmy w nim dwa przystępne cenowo modele, wyposażone w atrakcyjne funkcjonalności.

 

Na które parametry oczyszczacza powietrza zwrócić uwagę?

Poza sposobem filtracji przed zakupem należy obowiązkowo wziąć pod uwagę szereg parametrów urządzenia, które będą determinowały jego skuteczność i twoje zadowolenie z czystego powietrza.

 

Mężczyzna używający laptopa przy biurku
Planujesz zakup oczyszczacza powietrza? Przedstawiamy najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę

 

Przepływ powietrza i współczynnik CADR

Współczynnik CADR jest międzynarodowym standardem, określającym objętość czystego powietrza, które może być oddane przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny pracy w jednostce m3/h. Jest on określany laboratoryjnie m.in. na podstawie skuteczności filtrów i szczelności konstrukcji.

 

Na podstawie badań przyjmuje się, że w celu zachowania skuteczności, oczyszczacz powinien przefiltrowywać powietrze minimum trzy razy w ciągu godziny. W celu doboru odpowiedniego oczyszczacza należy więc obliczyć wartość minimalnego wymaganego przepływu powietrza poprzez pomnożenie pola pomieszczenia i jego wysokości. Otrzymany wynik w m3/h będzie dla ciebie informacją o minimalnym współczynniku CADR, którym musi cechować się urządzenie, by zapewnić wymaganą skuteczność. Informację o maksymalnej powierzchni, a także wartości CADR i przepływu powietrza znajdziesz w karcie produktowej każdego oczyszczacza, dostępnego w sklepie LifePlanet.

 

Pobór mocy

Myli się ten, kto sądzi, że wysoki pobór energii i duży przepływ powietrza idą ze sobą w parze. W rzeczywistości najnowocześniejsze modele oczyszczaczy cechuje pobór prądu w granicach od zaledwie 4-5 W w najsłabszym trybie pracy. Optymalny, uśredniony pobór energii zawiera się zaś w granicach ok. 15-40 W. I jest to wartość, która zdecydowanie nie nadwyręży naszego portfela.

 

Chcąc zmaksymalizować oszczędności, powinieneś kierować swą uwagę w stronę modeli, których moc nie przekracza 25 W w trakcie normalnej pracy. O ile wartość ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie w najsilniejszym trybie, tak należy pamiętać, że z maksymalnym poborem będziemy mieli do czynienia tylko w momentach szczególnie wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Przy okazji, nie zapomnij o trybie automatycznym – jego obecność pozwala na oszczędne gospodarowanie energią, zachowując idealny kompromis między skutecznością a poborem mocy na podstawie odczytów z czujników.

 

Poziom hałasu oczyszczacza

Jedna z najważniejszych kwestii pod względem wygody użytkownika. Parametr ten zależny jest od wielu czynników, takich jak m.in. poziom spasowania obudowy, rodzaj zastosowanych silników i wentylatorów, mocy oraz przepływu. W kartach produktowych poszczególnych modeli znajdziemy informację o mocy akustycznej lub ciśnieniu akustycznym. Moc akustyczna określa energię, emitowaną przez oczyszczacz w pełnym paśmie, uwzględniając także pasma dźwięku niesłyszalne dla człowieka. Jest wyrażana w dB(A). Szukając możliwie jak najcichszego urządzenia, najlepiej jednak kierować się podawaną w dB wartością ciśnienia akustycznego.

 

Jeśli planujesz korzystać z oczyszczacza w sypialni, pokoju dziecka lub biurze, powinieneś zwrócić swą uwagę w stronę modeli o poziomie hałasu do 20 dB – wręcz niesłyszalnym dla ludzkiego ucha. Najlepsze pod tym względem modele nie przekraczają wartości 25 dB przy najniższej prędkości lub trybie nocnym.

 

Oczyszczacz powietrza IDEAL w pokoju dziecięcyn
Umieszczenie oczyszczacza w pokoju dziecka, pozwoli ci zapewnić mu najlepsze warunki oddechowe

 

Koszt filtrów

Poza poborem prądu koszt filtrów to kolejny z punktu widzenia ceny eksploatacji ważny parametr oczyszczaczy. O ile niektóre modele mogą pochwalić się nawet 10-letnią trwałością, tak należy pamiętać, że czas ten może ulec znacznemu skróceniu w przypadku pracy w silnie zanieczyszczonym powietrzu. Do którego, rzecz jasna, zdążyliśmy już w Polsce niestety przywyknąć.

 

Realne koszty, obliczone na podstawie danych eksploatacyjnych modeli różnych producentów pozwalają oszacować nasz średni roczny wydatek na 150-230 zł. Z możliwymi przechyłami w obie strony.

 

Tryby pracy oczyszczaczy powietrza

Chcesz komfortu? Sprawdź, czy dany oczyszczacz posiada tryb automatyczny. Większość użytkowników nie wyobraża sobie braku jego obecności z co najmniej kilku powodów. Pierwszy z nich to – co oczywiste – brak potrzeby ręcznej zmiany funkcji w panelu sterowania. Drugi – znaczna oszczędność energii, wynikająca z szybkiej reakcji na pojawiające się zanieczyszczenia. Trzeci – zdolność do dopasowywania się do oświetlenia i ruchu (m.in. w przypadku oczyszczaczy Sharp), a co za tym idzie automatyczne przechodzenie w tryb snu. Bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Tryb automatyczny to pełny komfort, przekładający się jednocześnie na niskie koszty pracy urządzenia.

 

Skoro tryby automatyczne, to i tryby manualne mogłyby okazać się przydatne. Z reguły producenci decydują się na udostępnienie użytkownikowi trzech różnych prędkości. Możliwość ta zostanie doceniona przez nas szczególnie w “kryzysowych” dla powietrza sytuacjach, takich jak np. malowanie ścian, podczas którego jak najwyższa skuteczność w usuwaniu szkodliwych związków zapachowych stanowi priorytet.

 

Co dalej? Z pewnością tryb nocny. Niemal wszystkie wyposażone w niego oczyszczacze działają na podobnej zasadzie – po jego włączeniu znacznie zmniejsza się jasność panelu sterowania i wszystkich wskaźników, a prędkość wentylatora zostaje zmniejszona do minimum. Co przekłada się (a jakże) na bardzo niski poziom hałasu. Często cichszy nawet niż ludzki szept.

 

Na rynku bez problemu znajdziesz również oczyszczacze wyposażone w tryb antyalergiczny (np. tryb pollen u Sharpa). Po ich włączeniu urządzenie znacznie zwiększa czułość czujników pyłu, by jak najszybciej zneutralizować znajdujące się w powietrzu pyłki oraz zarodniki pleśni i grzybów.

 

Funkcjonalność kluczem do wygody

I to zdecydowanie najtrudniejsza do opisania w krótki sposób część naszego poradnika. Ilość funkcji, implementowanych do oczyszczaczy przez producentów, jest bowiem tak szeroka, że trudno wymienić wszystko, na co możemy liczyć. Dlatego ograniczymy się jedynie do krótkiej listy, wymieniającej te, które mogą okazać się dla ciebie najbardziej przydatne:

 • aplikacja mobilna – dostępna np. w oczyszczaczach LIFAair, Xiaomi, IDEAL, Philips i Samsung. Z jej poziomu otrzymujemy m.in. możliwość zdalnego sterowania urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie, a także sprawdzenia poziomu zanieczyszczeń i stanu filtrów, kiedy tylko zechcemy;
 • timer – przydatny do zaplanowania automatycznego włączenia lub wyłączenia oczyszczacza o danej godzinie, czy po określonym czasie pracy;
 • wskaźnik zużycia filtrów i wymiany wody – poinformuje cię o potrzebie wymiany filtrów na nowe lub uzupełnienia zbiornika na wodę w przypadku oczyszczaczy, wyposażonych w funkcję nawilżania powietrza;
 • wskaźnik poziomu zanieczyszczeń – w postaci osobnej diody lub na panelu sterowania. Wyposażone w niego oczyszczacze pozwalają kontrolować m.in. stężenie pyłu PM2.5 i lotnych związków organicznych;
 • blokada rodzicielska – blokująca panel sterowania i inne przyciski. Niezbędna dla wszystkich rodziców;
 • wskaźnik temperatury i wilgotności – występujący najczęściej w oczyszczaczach z funkcją nawilżania;
 • kółka jezdne i uchwyty do transportu – znacznie ułatwiają przenoszenie oczyszczacza pomiędzy pomieszczeniami. Uwierzcie nam, to zdecydowanie przydatna opcja.

 

Oczyszczacz powietrza Xiaomi - aranżacja w salonie
Dzięki dodatkowym funkcjom stosowanym w oczyszczaczach, możesz liczyć na wyższy komfort użytkowania i skuteczność urządzenia

 

Jak dobrać oczyszczacz powietrza?

Zastanawiasz się, jak wybrać urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb? Szczegółowe porady znajdziesz w naszych artykułach poświęconych doborowi oczyszczaczy do konkretnej powierzchni, typu zanieczyszczeń oraz budżetu:

Gratulujemy dotarcia do końca! Mamy nadzieję, że na podstawie przygotowanych przez nas rad, uda ci się znaleźć oczyszczacz, spełniający twoje potrzeby z nawiązką. A jeśli wciąż masz wątpliwości – napisz lub zadzwoń do nas! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie twoje pytania i doradzimy wybór modelu gotowego zapewnić ci idealne warunki powietrza w domu lub biurze.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.