Jak korzystać z oczyszczacza powietrza? Najważniejsze zasady

Zdecydowałeś się na zakup oczyszczacza powietrza? Doradzamy, jak należy używać i dbać o oczyszczacze powietrza, by skutecznie usuwały zanieczyszczenia przez długie lata.

 

5 porad, jak używać oczyszczaczy powietrza

Prawidłowa eksploatacja oczyszczacza to klucz do czystego, zdrowego powietrza w twoim domu. Składają się na nią m.in.:

  • właściwe dopasowanie oczyszczacza do wielkości pomieszczenia,
  • wybór odpowiedniego miejsca dla urządzenia,
  • prawidłowe korzystanie z trybów pracy oferowanych przez oczyszczacz,
  • okresowa wymiana filtrów,
  • regularne czyszczenie poszczególnych komponentów oczyszczacza.

Poniżej opisujemy najważniejsze zasady użytkowania oczyszczaczy powietrza. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, co możesz zrobić, by cieszyć się precyzyjnie oczyszczonym powietrzem tak długo, jak jest to możliwe.

 

1.Dopasuj oczyszczacz do wielkości pomieszczenia

Pierwszą, podstawową zasadą związaną z użytkowaniem oczyszczaczy powietrza jest właściwy dobór urządzenia do wielkości konkretnego pomieszczenia. Musisz wiedzieć, że oczyszczacze rekomendowane są do rozmaitych powierzchni i wybór konkretnego urządzenia zadecyduje o jego skuteczności – lub nieskuteczności. Oferta topowych producentów sprzętu AGD jest bardzo rozbudowana, dlatego dopasowanie oczyszczacza nie powinno stanowić problemu. Niemal każda marka oferuje modele przeznaczone do małych, średnich i bardzo dużych pomieszczeń. Oczywiście, jeśli nie czujesz, że masz w tym obszarze wystarczającą wiedzę, zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów i doradzić się fachowca, jakie urządzenie będzie najlepsze w danych warunkach lokalowych.

 

Przed zakupem oczyszczacza powinieneś uświadomić sobie jeszcze jedną, istotną kwestię – jeden oczyszczacz eliminuje zanieczyszczenia i drobnoustroje tylko w jednym pomieszczeniu na raz. Niektórzy popełniają błąd, myśląc, że urządzenie przeznaczone do powierzchni o wielkości do 60 m2 oczyści całe ich mieszkanie o takim metrażu. Oczyszczacz nie będzie w stanie usunąć zanieczyszczeń z kilku pokoi naraz – przeszkodzą mu w tym ściany, meble, wnęki i inne bariery, które zakłócą wymianę powietrza. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu zastanów się – w jakim pomieszczeniu chcesz postawić oczyszczacz? Najlepszą decyzją będzie umieszczenie urządzenia w pokoju, w którym wraz z innymi domownikami przebywacie najczęściej. Sypialnia, salon, pokój dziecięcy – zazwyczaj to w nich spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu i to właśnie tam oczyszczacze są z reguły najbardziej potrzebne. Wybierz pomieszczenie, w którym chcesz ustawić oczyszczacz i dopasuj do jego metrażu odpowiedni model. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia do każdej powierzchni – sprawdź zakładkę oczyszczacze powietrza i wybieraj spośród produktów topowych marek.

 

Warto tu jednak dodać, że większość takich urządzeń jest mobilna. Część z nich wyposażono w kółeczka, dzięki którym można w razie potrzeby bez trudu przenosić oczyszczacz z jednego pokoju do drugiego. Mimo tego, że niektóre modele usuwają zanieczyszczenia w bardzo szybkim tempie, to pamiętaj, że urządzenie potrzebuje czasu, aby zrobić to precyzyjnie. Dlatego, dla przykładu – jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku optymalnie oczyszczone powietrze podczas snu, odpowiednio wcześnie przenieś urządzenie do jego pokoju, by zdążyło zneutralizować większą część drobnoustrojów.

 

Jednak, jeśli zamierzasz korzystać z jednego oczyszczacza w kilku pomieszczeniach, zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup przynajmniej dwóch urządzeń. Wtedy będziesz mógł oczyszczać powietrze w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz, a w tym samym czasie drugie urządzenie włączyć, np. w sypialni, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do snu.

 

2.Ustaw oczyszczacz w odpowiednim miejscu

Wiemy już, że jeden oczyszczacz przeznaczony jest tylko do jednego pokoju – to jednak nie wszystko, co powinieneś wiedzieć przy wyborze właściwego miejsca dla urządzenia. Wspomnieliśmy już wcześniej o rozmaitych barierach, które mogą zmniejszyć skuteczność pracy oczyszczacza. Należą do nich m.in. ściany, wnęki, zamknięte drzwi i pozostałe elementy wyposażenia. Jednak to nie wszystkie czynniki, które mają wpływ na jego efektywność. To jak skuteczna będzie praca urządzenia, w sporej mierze zależy także od wentylacji, cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu oraz rozkładu okien. Aby oczyszczacz mógł pracować wydajnie, należy w wybranym pokoju zapewnić odpowiednie do tego warunki.

 

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Faktem jest, że każde mieszkanie jest inne pod względem rozkładu pokoi, czy też aranżacji. Idealną sytuacją jest, kiedy mamy stworzony otwarty obieg powietrza w zamkniętym pomieszczeniu – w takich warunkach filtracja powietrza zazwyczaj jest w pełni satysfakcjonująca. Wyjaśnijmy, co to oznacza na konkretnych przykładach.

  • Prawidłowe ustawienie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz bardzo dobrze poradzi sobie z wyłapywaniem zanieczyszczeń w zamkniętym pomieszczeniu – np. kuchni, sypialni, czy też pokoju dziecka. W takich warunkach zostanie zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza i będzie możliwa efektywna filtracja zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem może być ustawienie oczyszczacza w pobliżu okna. W wielu przypadkach jest to najbardziej zanieczyszczone miejsce w mieszkaniu, ponieważ drobne pyłki, np. cząsteczki smogu wnikają do pomieszczenia tą drogą. Takie umieszczenie urządzenia pozwoli na znacznie szybszą reakcję na zanieczyszczenia z zewnątrz.

 

prawidłowe ustawienie oczyszczacza w salonie
Prawidłowe ustawienie oczyszczacza powietrza w salonie

 

Wskazówka – ważne, aby w momencie uruchamiania oczyszczacza zamknąć okna i lekko uchylić drzwi (drzwi zostawiamy uchylone dla zachowania wentylacji, w przypadku ich zamknięcia wentylacja pogorszy się). Jeśli zaniedbasz ten krok, usuwanie zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu nie będzie w pełni efektywne. Oczyszczone powietrze może w takiej sytuacji z łatwością przedostać się poza pokój, a zanieczyszczone dostać do środka.

  • Nieprawidłowe ustawienie oczyszczacza powietrza

Dla kontrastu, złym pomysłem byłoby ustawienie urządzenia w korytarzu, by oczyściło powietrze w sąsiadujących z nim pomieszczeniach. Teoretycznie, aby takie rozwiązanie miało rację bytu, oczyszczacz musiałby mieć ogromną wydajność. W praktyce oznacza to, że najpewniej musiałbyś wybrać urządzenie do znacznie większego metrażu – takie rozwiązanie jest zupełnie nieopłacalne. Jego kolejnym minusem byłaby głośność pracy urządzenia, a tym samym bardzo mały komfort użytkowania. Oczyszczacz, aby usunąć zanieczyszczenia w takich warunkach, pracowałby na najwyższych obrotach, a to w przypadku wielu modeli oznacza bardzo wysoki poziom hałasu. Dodajmy jeszcze, że wentylacja w pomieszczeniu często sprawia, że powietrze nie zostaje odpowiednio oczyszczone nawet, jeśli korzystamy z bardzo wydajnego oczyszczacza.

 

Odradza się także stawianie oczyszczacza we wnęce, pod stołem lub za drzwiami. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, prawdopodobnie kierują się tym, by urządzenie nie było dominującym elementem wyposażenia. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że oczyszczacze nie zawsze są idealnie dopasowane do wystroju wnętrza i mogą bardzo rzucać się w oczy. Warto jednak podkreślić, że powstaje coraz więcej urządzeń o wyjątkowo nowoczesnym designie i kompaktowych wymiarach, które prezentują się bardzo atrakcyjnie, dlatego nie ma potrzeby, by chować je przed wzrokiem innych. Pomijając walory estetyczne, jeśli ustawisz oczyszczacz w takim miejscu, po prostu nie spełni on swojego podstawowego zadania, jakim jest usuwanie zanieczyszczeń. Wnęka, czy też drzwi znacząco utrudnią przepływ powietrza. Warto także dodać, że oczyszczacze nie będą pracowały skutecznie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience.

 

3.Najwyższych trybów używaj tylko w określonych sytuacjach

Oczyszczacze powietrza z reguły wyposażone są w przynajmniej kilka trybów, w których wentylator pracuje z różną szybkością. Z punktu widzenia użytkownika najbardziej komfortowa jest praca na najwolniejszych obrotach – urządzenie jest wtedy najcichsze. Oczywiście zanieczyszczenia usuwane są wtedy mniej wydajnie, ale w niektórych przypadkach taki poziom filtracji jest wystarczający. Jednak w okresie wzmożonego pylenia, czy dużego stężenia smogu, praca na najniższych obrotach może okazać się mało efektywna. W takich sytuacjach rekomenduje się korzystanie z najwyższego trybu, jednak jest to równoznaczne z tym, że oczyszczacz będzie pracował o wiele głośniej i pobierał więcej energii. Z tego powodu nie zaleca się pozostawać zbyt długo na bardzo wysokich obrotach. Dlatego, jeśli poczujesz, że powietrze, którym oddychasz, jest znacznie mniej zanieczyszczone, przełącz urządzenie na niższy tryb pracy wentylatora. Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem może być korzystanie z automatycznej pracy oczyszczacza. Dzięki takiej funkcji urządzenia samodzielnie dostosowują szybkość pracy wentylatora do stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

 

4.Regularnie wymieniaj i czyść filtry

Systematyczna wymiana filtrów w oczyszczaczu to jedna z najistotniejszych kwestii. W tym aspekcie należy zdać się na sugerowaną przez producenta żywotność filtrów i wymieniać je tak często, jak jest to rekomendowane. Oczywiście może zdarzyć się, że okażą się one mniej trwałe i będzie trzeba wymienić je wcześniej. Ich żywotność może się skrócić, jeśli z oczyszczacza korzystamy w warunkach bardzo wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Trzeba zdać sobie sprawę, że filtry to jeden z najważniejszych komponentów urządzenia. W miarę użytkowania oczyszczacza będą się zużywać, a tym samym, wydajność filtracji zanieczyszczeń stanie się niższa.

 

Oczywiście samodzielny wybór odpowiedniego momentu na wymianę filtra może być trudny. Ogromną pomocą dla użytkownika jest wskaźnik wymiany filtrów – funkcja, w którą coraz częściej wyposaża się oczyszczacze powietrza. Dzięki niej zyskasz informacje o ich zużyciu i konieczności wymiany. Jednak w niektórych sytuacjach żywotność filtrów może być krótsza niż ta, którą zasugeruje nam urządzenie. Trzeba pamiętać, że przy ocenie zużycia filtrów w większości oczyszczaczy dostępnych na rynku bierze się pod uwagę jedynie czas ich pracy. Nie są to zbyt precyzyjne pomiary, stąd też rozbieżności między faktycznym stanem filtra a rekomendacją producenta. Jednak w niektórych nowoczesnych oczyszczaczach uwzględnia się także takie parametry, jak np. stężenie zanieczyszczeń oraz tryb pracy (na wolnych lub szybkich obrotach), co pozwala z większą dokładnością przewidzieć właściwy moment na wymianę filtrów.

 

Ważna jest nie tylko sama wymiana filtrów – trzeba zadbać także o ich odpowiednią higienę. Trzeba mieć świadomość tego, że wszelkie zanieczyszczenia, tj. drobnoustroje i bakterie, które rozwijają się na filtrach, mogą trafić do powietrza, którym oddychamy. Konieczne jest zatem ich regularne czyszczenie. W przypadku filtra wstępnego, którego funkcję pełni zazwyczaj obudowa oczyszczacza z dodatkową siateczką, wystarczy raz na tydzień przepłukać go lub odkurzyć. Z kolei, jeśli chodzi o filtry HEPA i węglowy zaleca się oczyścić/odkurzyć je przynajmniej raz na miesiąc. Bardziej zaawansowana pielęgnacja jest niezbędna przy filtrach wodnych, tzw. matach ewaporacyjnych używanych w nawilżaczach lub oczyszczaczach powietrza z funkcją nawilżania. Osadza się na nich kamień, dlatego producenci rekomendują ich czyszczenie przy użyciu kwasku cytrynowego raz na miesiąc lub częściej – jeśli woda jest twarda, lepszym rozwiązaniem może być powtarzanie takiej czynności co 1-2 tygodnie.

 

5.Dbaj o czystość oczyszczacza

Podczas użytkowania oczyszczacza należy regularnie czyścić nie tylko filtry, ale i inne komponenty urządzenia – odnosi się to przede wszystkim do oczyszczaczy z funkcją nawilżania i to na nich skupimy się w tej części artykułu. Tego rodzaju sprzęt wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz tackę. Każdą z tych części należy regularnie czyścić, w przeciwnym razie zaczną rozwijać się w nich bakterie, co może w znacząco wpłynąć na stan filtra. Zbiornik na wodę wraz ze zbiornikiem zaleca się czyścić raz na miesiąc. Jeśli nie będziesz dbać o czystość urządzenia, z czasem zacznie wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach.

 

Warto także wspomnieć o tym, że woda, którą wlewamy do zbiornika, gdy chcemy skorzystać z funkcji nawilżania, nie powinna stać w oczyszczaczu dłużej niż jeden dzień. Trzeba mieć świadomość, że są to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. W zawiązku z tym zawsze wylewaj wodę pozostałą w zbiorniku, jeśli nie planujesz korzystać z funkcji nawilżania lub gdzieś wyjeżdżasz.

 

Oczyszczacze powietrza w LifePlanet

Szukasz odpowiedniego oczyszczacza powietrza? Potrzebujesz fachowych porad na temat jego użytkowania? Zapraszamy do kontaktu! Pomożemy ci wybrać najlepsze urządzenie oraz doradzimy, jak z niego korzystać, aby mieć pewność, że będzie skutecznie oczyszczał powietrze w twoim mieszkaniu.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.