10 powodów, dla których powinieneś stosować oczyszczacz powietrza

Zastanawiasz się, czy zakup oczyszczacza powietrza to dobry pomysł? W ostatnich latach bardzo wzrosła popularność tych urządzeń. Sprawdź, kiedy warto rozważyć zakup oczyszczacza, a także jaki jego rodzaj wybrać.  

 

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to przenośne urządzenie eliminujące różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na rynku istnieje wiele typów oczyszczaczy, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, zastosowaną technologią filtracji, a także dodatkowymi funkcjonalnościami. W zależności od marki i modelu filtracja może przebiegać tu na kilku poziomach. Najczęściej jednak producenci sięgają po 3-stopniową filtrację, na którą składają się filtry wstępne, węglowe i HEPA. Tego typu sprzęt zapewnia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, oczywiście pod warunkiem, że zawiera odpowiednio dużą powierzchnię filtrów oraz zapewnia sprawny przepływ powietrza. Zdecydowanie rzadziej spotykane są oczyszczacze ozonowe, UV, czy elektrostatyczne. Poniżej opisujemy, jakie typy oczyszczaczy dostępne są na r+hanizm ich działania. 

 

Typy oczyszczaczy powietrza

Każdy rodzaj oczyszczacza działa nieco inaczej likwiduje inne zanieczyszczenia. Przed dokonaniem zakupu, warto więc zastanowić się jakie funkcje urządzenia są dla nas najważniejsze. Rozróżniamy następujące typy oczyszczaczy:

  • Oczyszczacze filtrowe – filtry zawarte w oczyszczaczach wyłapują najdrobniejsze zabrudzenia wielkości 0,3 µm, w tym pyły PM2.5 i PM10 będące głównymi składnikami smogu. Stosowany w oczyszczaczach węgiel aktywny blokuje niebezpieczne dla zdrowia gazy i zapachy. Niektóre oczyszczacze posiadają wbudowane jonizatory, wspomagające neutralizację wirusów, grzybów, bakterii i alergenów. Zdarza się, że oczyszczacze pełnią również funkcję nawilżacza, osuszacza, a nawet klimatyzatora.
  • Oczyszczacze ozonowe – podstawą działania tego typu oczyszczaczy są cząsteczki ozonu, które powstają z rozproszenia cząsteczek tlenu zawieszonych w powietrzu. Urządzenia w głównej mierze neutralizują zanieczyszczenia organiczne, nie oczyszczając powietrza z kurzu i pyłów. Zasadniczo nie rekomenduje się stosowania tego typu oczyszczaczy, ze względu na możliwe skutki uboczne ozonu. Dobra wiadomość jednak jest taka, że oferta oczyszczaczy ozonowych na rynku jest naprawdę niewielka.
  • Oczyszczacze UV – działają z pomocą światła UV, które „sterylizuje” powietrze zabijając występujące w nim bakterie i wirusy. Tego typu urządzenia nie oczyszczają powietrza mechanicznie, stąd też bardzo często stosowane są w szpitalach i laboratoriach jako uzupełnienie filtracji mechanicznej opartej o filtr HEPA. Warto jednak podkreślić, że urządzenia stosowane w placówkach medycznych bardzo różnią się od tych, które stosujemy w domach. Wiele badań pokazuje, że niestety domowe oczyszczacze z lampą UV, które dostępne są w niższych cenach (niż te stosowane w ośrodkach medycznych) odznaczają się bardzo niską skutecznością w usuwaniu bakterii, wirusów czy alergenów.
  • Oczyszczacze elektrostatyczne – przyciągają zanieczyszczenia w oparciu o działanie ładunków dodatnich i ujemnych, stąd też słabo oczyszczają powietrze. Znakomicie działają natomiast na różnego rodzaju sadze.
  • Oczyszczacze wodne – działają z pomocą wody i eliminują tylko największe zanieczyszczenia. Nie usuwają zapachów i innych drobnych zanieczyszczeń. W obecnej ofercie rynkowej znajdziemy wiele oczyszczaczy powietrza z nawilżaniem ewaporacyjnym. Zastosowana w takich oczyszczaczach mata ewaporacyjna może działać jako dodatkowy filtr, który hamuje określonego typu zanieczyszczenia.
  • Jonizatory – podstawą pracy takich urządzeń są generowane jony, które mogą wychwycić z powietrza opary, zapachy i gazy. Podobnie jak oczyszczacze UV nie oczyszczają powietrza w sposób mechaniczny. Z reguły najskuteczniejsze są urządzenia generujące zarówno ujemne, jak i dodatnie jony - takie technologie stosują m.in. Sharp oraz Panasonic.

 

1. Oczyszczacz powietrza na alergię

Katar, kichanie, zaczerwienione, bolące oczy i podrażnienie górnych dróg oddechowych. Znasz te objawy? Jeśli tak to najprawdopodobniej ty, bądź któryś z twoich bliskich cierpi na alergię wziewną.

 

Alergia wziewna to dolegliwość wywoływana przez zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Do grupy najbardziej popularnych alergenów zaliczyć można kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza i zarodniki grzybów.

 

Jak walczyć z alergenami, by choć na chwilę uwolnić się od męczących objawów? Tradycyjnie - należy usunąć z mieszkania rzeczy, które mogą być siedliskiem alergenów. Unikać trzeba dywanów, zasłon i firan, należy często sprzątać, a zwłaszcza odkurzać (najlepiej urządzeniem z wbudowanym filtrem HEPA). Wśród nowoczesnych metod neutralizowania alergenów, najbardziej skuteczne jest stosowanie filtrowego oczyszczacza powietrza.

 

WAŻNE! Dokonując zakupu oczyszczacza przeznaczonego dla alergika, należy zwrócić uwagę na wbudowany filtr HEPA.

 

oczyszczacz Winix dla alergika
Oczyszczacz powietrza to doskonała broń w walce z alergenami - pyłkami roślin, kurzem, roztoczami

 

Filtracja z wykorzystaniem filtra HEPA to jedna z technologii pozwalających na skuteczne usuwanie z powietrza alergenów, pyłów i kurzu. Zbudowane ze specjalnego włókna filtry klasyfikuje się w pięciostopniowej skali (H10-H14). Filtry klasy H10-H12 skutecznie wychwytują dym papierosowy, aerozole i bakterie, a filtry H13 i H14 dodatkowo blokują wirusy i radioaktywne pyły. Niezależnie od klasy filtra, każdy z nich jest w stanie wyeliminować z powietrza kurz, roztocza, pleśń, alergeny i inne mikrocząsteczki wielkości od 0,3 µm (przykładowo, alergeny mają ok. 17-50 µm). Efektywność filtrów HEPA jest bardzo wysoka, określana na poziomie 99,97%.

 

Szukasz najskuteczniejszego urządzenia na alergię? Przeczytaj nasz artykuł Najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików i wybierz model odpowiedni dla siebie.

 

2. Oczyszczacz powietrza na smog

Smog to jedna z najgroźniejszych dla zdrowia form zanieczyszczenia powietrza. W skład smogu wchodzi mnóstwo niebezpiecznych czynników w tym pyły zawieszone PM2.5 i PM10. Te najdrobniejsze cząsteczki wielkości (odpowiednio) nie większej niż 2,5 i 10 mikrometrów, są bardzo toksyczne dla organizmu. Ich wdychanie może powodować rozwój wielu chorób w tym astmę, zaburzenia rytmu serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, problemy układu krwionośnego, niewydolność dróg oddechowych, zahamowanie wzrostu płodu, a nawet udar mózgu.

 

Niestety kiepska jakość powietrza to problem dotykający niemal cały nasz kraj. Jak wynika z badań opublikowanych przez Ipsos, blisko połowa Polaków uważa, że zanieczyszczenia powietrza to niezwykle istotny problem środowiskowy. W wymiarze globalnym, skażenie powietrza plasuje się na drugim miejscu wśród światowych problemów.

 

Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami występowania smogu, warto powietrze dookoła nas oczyszczać. Oczyszczacze filtrowe w szybki i bezpieczny sposób usuną szkodliwe substancje w pomieszczeniach, w których przebywamy. Znakomite właściwości absorpcyjne stosowanych w oczyszczaczach filtrów (HEPA i węglowego) pomagają na uzyskanie niemalże krystalicznie czystego powietrza. Skuteczność oczyszczaczy filtrowych sięga poziomu 99,97%.

 

3. Oczyszczacz powietrza dla dzieci

Mózg i system immunologiczny człowieka kształtują się najlepiej w dobrych, pozbawionych zanieczyszczeń warunkach. Małe dzieci nie posiadają dobrze wykształconego systemu odpornościowego, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków rozwoju. Dzieci oddychające brudnym powietrzem są bardziej podatne na infekcje i narażone na choroby układu oddechowego, niedotlenienie mózgu i alergie. Dlatego tak ważny jest mikroklimat panujący w otoczeniu, w którym dziecko najczęściej przebywa. Czyste powietrze to źródło poprawnego rozwoju najmłodszych.

 

Na rynku istnieje wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza. Niektóre z nich, charakteryzujące się bardzo cichym trybem pracy, mogą być szczególnie dedykowane do pokoi dziecięcych. Decydując się na zakup, warto sprawdzić, czy oczyszczacz, który ma służyć dziecku, posiada funkcję jonizacji. Opcja ta wspomaga neutralizowanie takich zanieczyszczeń jak wirusy, alergeny, pleśń, zarodniki grzybów i inne bardzo drobne zanieczyszczenia.

 

oczyszczacz powietrza dla dzieci
Oczyszczacz powietrza stworzy zdrowe środowisko oddechowe dla twojego dziecka

 

4. Oczyszczanie powietrza z dymu papierosowego

Nie od dziś wiadomo, że dym papierosowy jest szkodliwy dla zdrowia. Nie tylko ten wdychany bezpośrednio przez palacza do płuc, ale także przez niego wydychany (tzw. dym głównego strumienia). Jak wskazują badania, bierni palacze mogą pochłaniać aż 4000 substancji znajdujących się w dymie. Minimum 60 z nich to czynniki rakotwórcze. Kolejne 6, w tym nikotyna i tlenek węgla, to związki negatywnie wpływające na rozwój komórek. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska wpisała w 1993 dym tytoniowy na listę najgroźniejszych czynników rakotwórczych.

 

Dlatego tak istotna jest jego eliminacja z otoczenia. Z dymem papierosowym niezwykle skutecznie radzą sobie oczyszczacze powietrza posiadające filtry HEPA lub węglowe. Aktywny węgiel i system HEPA wykazują niezwykłe właściwości absorpcyjne i sprawnie usuwają z powietrza najgroźniejsze substancje, również te znajdujące się w dymie głównego strumienia.

 

5. Oczyszczacz z funkcją nawilżania

Zbyt suche powietrze, którym oddychamy, może przynieść szereg nieprzyjemności. Głównie ze strony funkcjonowania układu oddechowego, ale także problemów skórnych i wysuszenia błon śluzowych. Człowiek najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza oscyluje w okolicach 40-60%. Odpowiednie nawilżenie powietrza szczególnie istotne jest podczas choroby czy snu.

 

Nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne w zimie, kiedy grzejące kaloryfery, czy kominki pozbawiają powietrze wilgotności. Odpowiedni poziom nawilżenia sprawia, że oddycha nam się łatwiej, a sen staje się bardziej komfortowy.

 

Nawilżać powietrze możemy na wiele różnych sposobów, od tradycyjnych takich jak mokry ręcznik położony na gorącym kaloryferze, przez naturalne – otoczenie się roślinami typu aloes, fikus, bluszcz pospolity, po mechaniczne - nawilżacze powietrza. Tu w zależności od zapotrzebowania możemy zaopatrzyć się w nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Nowoczesne technologie łączą nawilżacze z opcją czyszczenia powietrza.

 

Oczyszczacz z nawilżaczem to popularnie określone „2w1”. Dwie funkcje ukryte w jednym urządzeniu, to oszczędność miejsca i minimalizacja kosztów zużycia energii elektrycznej. Podczas jego użytkowania trzeba jednak pamiętać o regularnym kontrolowaniu poziomu wody (w niektórych modelach). Przeważnie funkcję nawilżania można wyłączyć za pomocą przycisku umieszczonego na wyświetlaczu. 

 

Warto pamiętać, że nie tylko zbyt niska, ale i zbyt duża wilgotność powietrza może być dla nas szkodliwa. Zbyt wysoki poziom nawilżenia może sprzyjać m.in. rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. 

 

6. Oczyszczacz powietrza a sierść

Niemal każdy z posiadaczy domowego zwierzątka zmaga się z tym samym problemem – zalegającą na podłodze, kanapach, fotelach i meblach sierścią. Niestety, sierść to dość trudny do uprzątnięcia materiał. Sprzątanie ręczne jest monotonne i pracochłonne. Mimo największych starań w tym zakresie problem latającej w powietrzu sierści szybko powraca. Dla właścicieli pupili to dość nieprzyjemny element codzienności.

 

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie oczyszczacza powietrza. Z sierścią rozprawi się już wstępny filtr, który wychwytuje cząsteczki o rozmiarze nawet 200 µm (0,2 mm), więc bardzo dobrze poradzi sobie także z większymi, domowymi zanieczyszczeniami. Pokrywa zasysająca brudne powietrze z dużą efektywnością pochłonie m.in. włosy, sierść czy złuszczony naskórek, a wbudowane filtry pozbędą się niechcianego zapachu zwierząt.

 

oczyszczacz powietrza usuwający sierść zwierząt
Oczyszczacze skutecznie wyłapują sierść zwierząt i neutralizują nieprzyjemny zapach

 

Innym przypadkiem będzie zakup oczyszczacza powietrza dla osoby, która ma alergię na sierść domowego pupila. W takiej sytuacji należy wybrać oczyszczacz, który jest skuteczny w walce z alergiami – czyli posiada wysokiej klasy filtr HEPA, a dodatkowo odpowiednie tryby antyalergiczne. Pomocna może okazać się także funkcja jonizacji powietrza.

 

7. Oczyszczacz powietrza a wirusy

Występowanie w powietrzu bakterii i wirusów jest nieuchronne. Każdy z nas spotyka się z nimi na co dzień, nieświadomie je transportując. Cząsteczki wirusa przynosimy do domu, chociażby na powierzchni kurtki, siatki z zakupami, czy torby. O ile w przypadku bakterii możemy mówić o tych dobrych i tych złych, to wirusy zaliczamy tylko do drugiej grupy.

 

Wirusy to mikroskopijne organizmy, które po przedostaniu się do organizmu przyłączają się do zdrowych komórek, powodując swoje namnażanie. Wówczas dochodzi do zakażenia wirusowego. Groźnego o tyle, że odpornego na antybiotyki i leki. Można łagodzić objawy zakażenia, jednak samego wirusa organizm musi pokonać indywidualnie.

 

Czy można ustrzec się przed wirusami? W pewnym stopniu tak. Jednym ze sposobów usuwania z otoczenia wirusów jest stosowanie oczyszczaczy powietrza. Najskuteczniejsze w tym przypadku są oczyszczacze z wbudowanym filtrem najwyższej klasy, czyli HEPA H14. Skuteczność filtracji w klasie H14 określona przez badania na 99,995% co oznacza, że na 100 000 cząsteczek docierających do filtra, tylko 5 jest w stanie przedostać się na jego drugą stronę.

 

W dobie światowej pandemii wirusa SARS-CoV-2 wielu z nas zastanawia się pewnie, czy oczyszczacz powietrza może wyłapać koronawirusy? Teoretycznie tak.

 

Przykładowo, pojedyncza cząstka koronawirusa SARS-CoV-2 (wywołującego ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego COVID-19) osiąga wielkość rzędu 0,12 do 0,16 mikrometra, a filtry HEPA H14 są w stanie blokować cząsteczki o rozmiarach od 0,1 do 0,2 µm. Oznacza to, że oczyszczacze powietrza wyposażone w odpowiednie filtry, potrafią wyłapać z powietrza wirusy SARS-CoV-2.

 

UWAGA! Używanie oczyszczacza nie gwarantuje, że nie zarazisz się SARS-CoV-2, ale może znacząco zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w twoim otoczeniu. W połączeniu z zachowaniem zalecanych środków ostrożności i stosowaniem się do określonych zasad higieny można znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.  

 

8. Oczyszczacz powietrza z osuszaczem

Podobnie jak zbyt niski poziom wilgotności, także i za duże nawilżenie może powodować nasze złe samopoczucie. Wilgotność powyżej 70-80% może powodować powstawanie pleśni i grzybów, które są przyczyną dolegliwości dermatologicznych, zapalenia zatok, a nawet groźnych chorób nerek. Przewlekła zbyt duża wilgotność powietrza, może prowadzić do reumatyzmu, problemów z oddychaniem i zmniejszoną wydolnością organizmu.

 

Nadmierną wilgotność można wyeliminować z pomieszczenia na kilka sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym jest częste wietrzenie. Można używać też wentylatory lub pochłaniacze wilgoci.

 

Jeśli każda z powyższych metod zawiedzie, a dodatkowo zmagasz się z dużym zanieczyszczeniem powietrza, warto rozważyć kupno oczyszczacza z funkcją osuszania. Na rynku dostępnych już jest już kilka modeli oczyszczaczy pozwalających na eliminowanie nadmiernej wilgoci powietrza. Warto pamiętać, by funkcji osuszania używać rozważnie. Zbyt suche powietrze nie tylko zmniejsza nasz komfort życia, ale także jest czynnikiem powodującym infekcje, zapalenia górnych dróg oddechowych, wysuszenie skóry i osłabienie organizmu.

 

9. Oczyszczacz powietrza na roztocza

Trudności z oddychaniem, zaczerwienione spojówki, katar, kichanie, świąd nosa, chrypka lub kaszel, bóle głowy, łzawienie oczu, zaczerwienienia skóry, to typowe objawy alergii na roztocze kurzu domowego. Dokładniej rzecz ujmując - uczulenie na jego odchody.

 

Roztocza bytują na ubraniach, meblach i kwiatach. Żyją też w materacach, pościelach i kocach. Jako że są niewidoczne dla oka, często bardzo ciężko z nimi walczyć. W 1 gramie kurzu może zamieszkiwać, aż do 100 tysięcy roztoczy!

 

Oprócz typowych zabiegów stosowanych w przypadku uczulenia, takich jak częste wietrzenie, codzienne sprzątanie, nieprzegrzewanie pomieszczeń, czy rezygnacja z dywanów i wykładzin, można zastosować też dodatkowe rozwiązania.

 

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry typu HEPA skutecznie pochłaniają roztocza, oczyszczając powietrze niemalże w 100%. Wydmuchiwane przez oczyszczacz czyste powietrze to doskonałe antidotum na męczące objawy alergii. Brak reakcji na uczulenie na roztocza to ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

 

oczyszczacz z funkcją jonizacji na roztocza
Urządzenia z funkcją jonizacji doskonale poradzą sobie z roztoczami w twoim domu

 

10. Oczyszczacz powietrza z funkcją klimatyzatora

Upał i żar lejący się z nieba to w ostatnich czasach bolączka wielu z nas. Szczególnie dokuczliwa latem wysoka temperatura powietrza obniża nasz komfort życia i pracy. Kiedy za oknem termometr wskazuje w cieniu powyżej 30 stopni, narażeni jesteśmy na dodatkowe niebezpieczeństwa. Wtedy łatwiej się odwodnić, doprowadzić do poparzeń skóry, a nawet nabawić się udaru cieplnego. Niestety wraz z rosnącą temperaturą na zewnątrz, rośnie też temperatura wewnątrz budynków. Oczyszczacz powietrza może być alternatywnym rozwiązaniem ochładzającym, jeśli nie mamy klimatyzatora. W tym celu należy wybrać oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, który w gorące dni sprawdzi się jako klimatyzer ewaporacyjny. Aby obniżyć temperaturę, należy do zbiornika z wodą wlać bardzo zimną wodę lub nawet uzupełnić go kostkami lodu. Włączony oczyszczacz będzie rozprowadzał schłodzone powietrze. Skuteczność oczyszczacza w tym zakresie uwarunkowana jest w dużej mierze od warunków użytkowania.  

 

Oczyszczacz powietrza - czy warto?

Biorąc pod uwagę ogromną liczbę zastosowań oczyszczaczy powietrza, warto pamiętać, że jest to urządzenie całoroczne. Nowoczesne modele oczyszczaczy nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale także nawilżają i jonizują powietrze, zadziałają jako klimatyzer, pomogą pozbyć się alergenów i brzydkich zapachów, a dodatkowo działają profilaktycznie w walce z wirusami. Są to więc urządzenia niezwykle pomocne w codziennym życiu.

 

Oczyszczone powietrze dobrze wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Regularne oczyszczanie może być antidotum na alergie wziewne, problemy układu oddechowego, latającą w powietrzu sierść i toksyczne właściwości dymu papierosowego. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziesz się z domu smogu, nieprzyjemnych zapachów, lotnych gazów, bakterii, wirusów i grzybów. Zapewnisz swojemu dziecku doskonałe warunki rozwoju psychicznego i usuniesz czynniki odpowiedzialne za wywoływanie alergii (m.in. roztocza).

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.