Najważniejsze parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Obniżony nastrój, problemy z koncentracją podczas wykonywania pracy lub lektury ulubionej książki, przesuszona skóra i przekrwione oczy. To pierwsze sygnały, które powinny zasygnalizować nam, że w naszym domu bądź biurze wilgotność powietrza osiąga zdecydowanie niekorzystny poziom. Szybki research w Google i znajdujemy rozwiązanie – nawilżacze powietrza. Mnogość modeli i funkcji zdecydowanie może na początku przytłoczyć. Dlatego też przedstawimy wam najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem urządzenia nawilżającego powietrze.

 

Nawilżacze powietrza - skuteczne remedium na suche powietrze

Sezon grzewczy w wielu aspektach zdecydowanie nam nie sprzyja. Brak energii w połączeniu z podwyższoną temperaturą i rzadkim (o ile w ogóle) wietrzeniem pomieszczeń bardzo szybko zaczyna wpływać na nasze samopoczucie. Medyczną dolną granicę, przy której zaczynamy zmagać się z ogólnym pogorszeniem nastroju i zdrowia, stanowi spadek wilgotności poniżej 40%. Wtedy nasza chęć do wyjścia z domu w objęcia zimna spada do poziomu bliskiego zeru. A książka, która nas pochłonęła, zaczyna coraz szybciej męczyć oczy. To sygnał dobitnie świadczący o tym, że pora pomyśleć o inwestycji w nawilżacz powietrza.

 

Niski poziom wilgotności powietrza stwarza wprost idealne warunki do rozwoju bakterii i wirusów. To właśnie ona, wraz ze zdecydowanie większą ilością czasu, spędzanego w pomieszczeniach zamkniętych, przekłada się później na naszą obniżoną odporność na przeziębienia, kaszel, katar i grypę. Opcja zakupu urządzenia podnoszącego wilgotność staje się więc już nie tylko możliwością, a czymś na kształt konieczności – zwłaszcza w przypadku, gdy inne metody zawiodły. Nawilżenie powietrza wiąże się również bezpośrednio z problemem zmian klimatycznych, przynoszących coraz wyższe temperatury. Tym bardziej zachęcamy cię do dalszej lektury, w której wyjaśniamy w przystępny sposób, na jakie parametry techniczne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

 

Kobieta z kotem w otoczeniu nawilżacza powietrza
Szukasz skutecznego sposobu na podniesienie poziomu wilgotności w swoim domu? Postaw na nawilżacz powietrza!

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza możemy podzielić na cztery podstawowe typy, różniące się między sobą sposobem działania:

  • ewaporacyjne – urządzenia zdecydowanie najpopularniejsze i najwydajniejsze. Ich zasada działania polega na odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu nawilżającego (maty). To najbardziej naturalny, najzdrowszy i ekologiczny sposób zwiększania wilgotności, pozwalający jednocześnie oczyścić przestrzeń z większych cząsteczek kurzu i brudu. Największą zaletę – zwłaszcza dla posiadaczy bogato wyposażonych domów – będzie stanowił w ich przypadku brak powstawania mokrych plam i białego nalotu na meblach;
  • ultradźwiękowe – w tym przypadku cząsteczki wody rozbijane są za pomocą ultradźwięków o zakresie od 20 kHz do 1 GHz. Dźwięki tego typu emitowane są m.in. przez nietoperze w celu echolokacji, czyli analizy położenia przeszkód i obiektów poprzez emitowanie ich oraz analizowanie czasu echa akustycznego. Urządzenia te charakteryzują się energooszczędnością i cichą pracą. Nie zaleca się stosowania ich w domach miłośników zwierząt, które – ze względu na słuch czuły na tyle, by je usłyszeć – mogą być zestresowane i rozdrażnione;
  • parowe – urządzenia tego typu nawilżają powietrze poprzez podgrzanie wody przez specjalną grzałkę, w wyniku czego dochodzi do przekazania pary wodnej do pomieszczenia. Wysoka wydajność, osiągana przez takie nawilżacze wiąże się z dużo wyższym poborem energii w porównaniu do innych typów. Dużą wadę stanowi w tym przypadku również wysoka temperatura pary, w kontakcie, z którą możemy ulec oparzeniu. Z tego też powodu powinniśmy stawiać je w miejscach niedostępnych dla dzieci, oddalonych od mebli i takich, w których nie istnieje ryzyko przypadkowego zetknięcia się z emitowaną parą;
  • z jonizacją powietrza – najczęściej spotykane w połączeniu z nawilżaniem ewaporacyjnym. Jonizatory powietrza zyskały na popularności dzięki swojemu zbawiennemu wpływowi na nasze zdrowie i samopoczucie. Zasada ich działania opiera się na wyrównywaniu proporcji między znajdującymi się w powietrzu jonami dodatnimi (kationami) i jonami ujemnymi (anionami). Odpowiednia koncentracja tych drugich pozwala neutralizować znajdujące się w powietrzu bakterie i wirusy oraz znacznie poprawić stan skóry i całkowitą skuteczność procesu nawilżania.

 

Parametry nawilżaczy powietrza: po pierwsze - wydajność

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na skuteczność pracy nawilżacza na danej powierzchni, będzie stanowić jego wydajność. W celu jej określenia najczęściej podawane są następujące parametry:

  • powierzchnia nawilżania – określa maksymalną powierzchnię pomieszczenia, na której nawilżacz zachowuje odpowiedni poziom skuteczności. Podawana jest w m2 lub rzadziej m3 (opisując kubaturę, czyli wysokość, szerokość i głębokość pomieszczenia, zamiast samej powierzchni);
  • wydajność parowania – wyrażana jest w mililitrach na godzinę lub litrach na dobę. Parametr ten opisuje ilość wytwarzanej pary w danej jednostce czasu. Im wyższa wydajność parowania, tym skuteczniej nawilżymy powietrze. Zasadniczo jest ona uzależniona od wielkości urządzenia i zastosowanych w nim technologii. Co to oznacza? Że dwa nawilżacze podobnej wielkości mogą wytwarzać kompletnie inną ilość pary wodnej. Wydajność parowania powinniśmy dobrać do wspomnianej wyżej powierzchni naszego pomieszczenia.

 

Sterowanie nawilżaczem powietrza
Aby nawilżacz pracował wydajnie, należy odpowiednio dopasować go do wielkości pomieszczenia

 

Moc nawilżacza

Jeśli szukamy oszczędnego urządzenia, to zwrócenie uwagi na moc będzie rzeczą równie konieczną. Paradoksalnie najtańsze nawilżacze mogą generować najwięcej kosztów – zarówno pod względem mocy (a co za tym idzie – poboru energii), jak i eksploatacji poszczególnych części. Bardziej energooszczędne modele będą z reguły droższe, jednak szybko odwdzięczą się nam długą i zdecydowanie nieobciążającą naszego portfela pracą.

 

Jeśli chodzi o poszczególne typy, najmniejszy pobór mocy będzie charakteryzował nawilżacze ultradźwiękowe i bardziej zaawansowane modele nawilżaczy ewaporacyjnych. Z uwagi na ogrom zalet, finalnie to właśnie drugie z wymienionych odwdzięczą nam się lepszą i zdrowszą pracą. Niechlubne, ostatnie miejsce zajmują pod tym względem nawilżacze parowe. Przy okazji warto rozejrzeć się za urządzeniami, wyposażonymi w zaawansowane czujniki, monitorujące na bieżąco stan nawilżenia w pomieszczeniu i wyłączające się w przypadku, gdy jego poziom osiągnie optymalną wartość 50-60%.

 

Czas pracy i pojemność zbiornika na wodę

Istotnie, nawilżacze powietrza mogą pracować bez przerwy – o ile będziemy pamiętać o konieczności uzupełniania zbiornika na wodę. W kartach produktowych powinniśmy znaleźć informację na temat tego, jak długo nasze urządzenie będzie w stanie skutecznie działać na jednym napełnionym zbiorniku. W przypadku większych modeli możemy spotkać się z wymogiem wlewania wody zaledwie raz dziennie. Analogicznie, im mniejszy pojemnik, tym więcej razy będziemy musieli powtarzać tę czynność. Parametr ten ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku nawilżaczy parowych, zużywających zdecydowanie najwięcej wody.

 

Napełnianie zbiornika na wodę w nawilżaczu powietrza
Napełnianie zbiornika na wodę w nawilżaczu powietrza

 

Oglądając dany model, warto zwrócić również uwagę na sposób napełniania zbiornika – niektóre z nich mogą okazać się dla nas zdecydowanie nieergonomiczne i trudne w utrzymaniu czystości, pomimo atrakcyjnej ceny. Przeźroczyste tworzywo zbiornika także będzie zdecydowanym plusem, pozwalającym nam na wygodne sprawdzenie poziomu wody. Niektóre nawilżacze wyposażone są dodatkowo w specjalny czujnik, informujący użytkownika o potrzebie napełnienia.

 

Głośność pracy - im ciszej, tym lepiej

Istotny aspekt, zwłaszcza gdy mamy zamiar wykorzystywać nawilżacz w biurze, sypialni lub pokoju dziecięcym. Nieznani producenci z reguły unikają podawania tego parametru – co “odwdzięczy” nam się po zakupie utrudniającą skupienie pracą. Z reguły najniższym poziomem hałasu wykazują się nawilżacze parowe, ze względu na brak elementów ruchomych. Ciągła konkurencja między producentami sprawiła, że urządzenia ewaporacyjne są w stanie zapewnić poziom hałasu nawet poniżej szeptu, na poziomie około 20 dB.

 

Higrostat, czyli praca automatyczna

Sprawa z nawilżaczem – i zdecydowaną większością sprzętu RTV/AGD – jest prosta. Ma działać – i to jak najlepiej. Idealną sytuacją jest, jeśli robi to bez naszego zaangażowania. Chcąc zachować tę wygodę przy nawilżaczach powietrza, powinniśmy zwrócić swą uwagę w stronę modeli wyposażonych w higrostat, samoczynnie monitorujący poziom wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenie jest wtedy w stanie włączać się w przypadku wykrycia jego spadku poniżej ustalonej wartości lub przechodzić w stan uśpienia, gdy parametry powietrza będą odpowiednie. Automatyczne wyłączenie urządzenia zapobiega sytuacji, w której poziom nawilżenia przekroczy zdrowe dla nas normy. Pamiętaj, że szkodliwe dla naszego organizmu może być zarówno zbyt suche, jak i nadmiernie wilgotne powietrze.

 

Problem z wyborem? Służymy pomocą!

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór nawilżacza, który idealnie sprawdzi się w naszych warunkach, nie zawsze będzie należał do najprostszych. Kompleksowa i profesjonalna pomoc każdemu z naszych klientów stanowi ważny punkt przyjętej przez nas misji – dlatego też zapraszamy do kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości!

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.