Nawilżacz powietrza do biura

Suche powietrze to problem, którego doświadczamy nie tylko w domu, ale i w biurze. Obniżona koncentracja, rozdrażnienie i bezustanne poczucie senności stanowią jedynie część negatywnych konsekwencji, znacznie odbijających się na wydajności wszystkich pracowników. Skąd bierze się ten problem i jak wybrać skuteczny nawilżacz, gotowy podnieść wilgotność powietrza w biurze?

 

Przyczyny zbyt niskiej wilgotności powietrza w biurze

Nie bez powodu największe problemy z wilgotnością w biurach odnotowujemy w sezonie grzewczym. Zdecydowanie rzadsze wietrzenie pomieszczeń czy uchylanie okien, w połączeniu z pracującymi bez przerwy kaloryferami, to główna przyczyna drastycznych zmian tego parametru. Promienie słoneczne – choć pozornie zimne – padające na okna, dodatkowo potęgują ten efekt. Podobnie jak spora liczba pracowników, wykonująca swoje obowiązki na zbyt małej przestrzeni.

 

Dużą ilość ciepła do pomieszczenia oddają również sprzęty elektroniczne, wypełniające biuro. Pracujące przez kilkanaście godzin dziennie komputery, monitory, zasilacze, projektory, drukarki czy niszczarki to kolejne przyczyny spadku wilgotności.
 

Suche powietrze w biurze - skutki odczuwalne przez pracowników

Sytuacją, w której zaczynamy odczuwać negatywne skutki suchego powietrza, jest spadek wilgotności poniżej poziomu 40%. W sezonie grzewczym, czy też w związku z intensywnym korzystaniem z biurowej klimatyzacji, która często przesusza powietrze, możemy spotkać się nawet ze skrajnym spadkiem do poziomu około 15-20%. Do objawów, z którymi przyjdzie nam się wtedy mierzyć, należy m.in.:

  • zaczerwienienie i zmęczenie oczu;
  • wysuszenie śluzówki nosa;
  • przesuszenie i pogorszenie stanu skóry;
  • problemy z koncentracją;
  • kaszel i uczucie drapania w gardle;
  • problemy z oddychaniem;
  • pogorszenie objawów chorób układu oddechowego;
  • senność;
  • rozdrażnienie.

Spadek wilgotności powietrza przyczynia się również do zaostrzenia objawów niemal każdej alergii. Stąd też nawilżacze (bądź oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania), stanowią jedno z najczęściej rekomendowanych rozwiązań dla alergików.

 

Suche powietrze w pomieszczeniach przyczynia się do znacznego spadku efektywności, wynikającego bezpośrednio z wymienionych wyżej objawów. Pracownicy wykazują się wtedy zdecydowanie mniejszą chęcią do wykonywania obowiązków i zdolnością do skupienia się. Rosnące rozdrażnienie pracowników może wpływać także na atmosferę w biurze.

 

Kobieta odczuwająca zmęczenie podczas pracy
Suche powietrze ma nie tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale i zdolność do koncentracji w trakcie pracy

 

Według badań optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna mieścić się w granicach 40-60%. Taki stan sprawia, że czujemy się komfortowo, nie powodując jednocześnie namnażania się pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów. I takie właśnie warunki jest nam w stanie zapewnić nawilżacz powietrza.

 

Stan powietrza w biurze a obowiązki pracodawcy

Czy jako pracownicy jesteśmy w kwestii suchego powietrza skazani na samych siebie? Zdecydowanie nie. Jak wynika z rozporządzenia z Ministra pracy i polityki socjalnej z dn. 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca ma obowiązek dostarczać do pomieszczeń powietrze z zewnątrz, oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia za sprawą klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej. Ten sam dokument nakłada również na firmę obowiązek zadbania o utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

 

Jeśli więc mierzysz się z intensywnym problemem suchego powietrza w swoim miejscu pracy – poinformuj o tym swojego przełożonego. Należy dodać, że nawilżacze powietrza to często rozwiązanie stosowane z woli samych pracodawców, pragnących zapewnić swym pracownikom możliwie jak najlepsze warunki do wykonywania swoich obowiązków.

 

Nawilżacz powietrza do biura - biurkowy czy tradycyjny?

W miejscach, w których pracodawcy nie wychodzą z własną inicjatywą, pracownicy coraz częściej decydują się na zakup nawilżacza biurkowego. I na pierwszy rzut oka wydają się one rozwiązaniem idealnym. Na korzyść takich nawilżaczy mogą przemawiać m.in. bardzo małe rozmiary, pozwalające stosować je nawet na niewielkich blatach.

 

I na tym lista zalet powoli się kończy. Małe nawilżacze biurkowe charakteryzuje bowiem zbyt niska wydajność, by poradzić sobie z większymi biurowymi przestrzeniami, i to pomimo strumienia świeżego powietrza, ustawionego prosto na twarz. Większość z nich pozbawiona jest także filtrów, co w konsekwencji sprawia, że wydmuchiwane w naszym kierunku powietrze atakuje nas alergenami i wszystkimi innymi substancjami, których sam proces nawilżania nie jest w stanie zneutralizować. Ponadto emitowana przez urządzenie para będzie osiadała na naszym naskórku, przyspieszając wysuszanie skóry i oczu.

 

Nawilżacz powietrza w miejscu pracy - aranżacja
Za biurkowymi nawilżaczami przemawiają niewielkie rozmiary, jednak to standardowe urządzenia zapewnią ci większą skuteczność

 

Warto także dodać, że modele biurkowe, emitujące dużą ilość pary, mogą być niebezpieczne dla sprzętu elektronicznego, mebli i podłóg, znajdujących się w pobliżu, doprowadzając do ich uszkodzenia.

 

Te problemy nie dotyczą standardowych nawilżaczy. Urządzenia te są w stanie zapewnić – dzięki zaawansowanym czujnikom – utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności poprzez monitoring powietrza w czasie rzeczywistym i reagowanie na każdy spadek wilgotności poniżej zadanej wartości. Bez emisji szkodliwych substancji, a nawet usuwając je.

 

Biurowe nawilżacze powietrza wyróżnia zdolność do obsłużenia dużych powierzchni, umożliwiająca korzystanie z nich nawet w przestrzeniach typu open space, a także niski poziom emitowanego hałasu, niezbędny wszędzie tam, gdzie zachowanie pełnego skupienia stanowi absolutny priorytet.

 

Nawilżacz powietrza do biura - polecane modele

Szukasz nawilżacza do biura? Spośród dostępnych na rynku urządzeń wytypowaliśmy cztery najciekawsze pod względem funkcjonalności i parametrów propozycje, które doskonale sprawdzą się w przestrzeniach biurowych. Sprawdź, jakie urządzenia mogą podnieść komfort twój i twoich współpracowników.

 

Stylies Hydra

Stylies Hydra to bardzo wydajny i przystępny cenowo ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, zaprojektowany z myślą o pomieszczeniach do 60 m2. Za sprawą niskiego poziomu hałasu – do 35 dB – odnajdzie się w niemal każdym zastosowaniu biurowym.

 

Hydra wykorzystuje metodę nawilżania ultradźwiękowego, polegającą na rozbijaniu kropel wody za sprawą niesłyszalnych przez ludzkie ucho dźwięków o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mgiełka nawilżająca, trafiająca do powietrza, jest w pełni bezpieczna przy kontakcie z ciałem. Zastosowany przez producenta obrotowy dyfuzor zapewnia rozproszenie jej w każdym kierunku.

 

Nawilżacz powietrza Stylies Hydra
Stylies Hydra

 

Model ten wyposażony jest w duży 6-litrowy zbiornik wody, pozwalający zapomnieć o potrzebie uzupełniania wody na nawet 14 godzin. O tym, że czynność tę należy wykonać, zostaniemy poinformowani przez wskaźnik LED. Na pokładzie nie mogło zabraknąć obowiązkowego w nawilżaczach hydrostatu, umożliwiającego ustawienie wilgotności na wybrany przez użytkownika poziom.

 

Inne plusy? Wytrzymała konstrukcja. Zastosowanie wysokiej jakości tworzyw sztucznych przekłada się na dużą trwałość i bezawaryjność – wręcz niezbędne zwłaszcza w zatłoczonych i ruchliwych biurach.

 

Stylies Leonis

Stylies Leonis to kolejna ultradźwiękowa propozycja tego producenta w naszym zestawieniu, tym razem do większych przestrzeni, do 70 m2. Dopracowana, szczelna konstrukcja pozwoliła obniżyć poziom emitowanego hałasu do 32 dB bez strat w wydajności. Nowinkę stanowi również obecność funkcji jonizacji powietrza. Po włączeniu tego trybu nawilżacz emituje do powietrza jony ujemne, które skutecznie neutralizują bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne drobne zanieczyszczenia.

 

Nawilżacz powietrza Stylies Leonis
Stylies Leonis

 

Nawilżacz został wyposażony w pojemny, 5-litrowy zbiornik na wodę ze wskaźnikiem potrzeby jej uzupełnienia, regulowany w zakresie 35-75% wilgotności higrostat, a także funkcję timera i tryb nocny, zmniejszający głośność nawilżacza do minimum.

 

Inne istotne zalety? Energooszczędność i wysoka wytrzymałość. Czyli wszystko to, czego oczekiwalibyśmy od nawilżacza powietrza, kupionego z myślą do zastosowania w przestrzeniach biurowych.

 

Philips HU4813/10

Philips HU4813/10 jest propozycją holenderskiego producenta do wszystkich przestrzeni nieprzekraczających 44 m2. Inżynierowie marki postawili na autorską technologię nawilżania ewaporacyjnego Nanocloud, cechującą się m.in. brakiem powstawania mokrych plam i białego nalotu na meblach. Poziom hałasu do 50 dB i wyjątkowo niski pobór mocy (od 18 W) czynią HU4813/10 jedną z najlepszych pozycji w budżecie do 600 zł.

 

Naszą uwagę z miejsca przyciąga designerski, nowoczesny wygląd obudowy w kolorze błyszczącej czerni, z wyświetlaczem i panelem sterowania, umieszczonym w górnej części urządzenia. Z jego poziomu możemy ustawić pracę nawilżacza w trybie automatycznym, który za sprawą cyfrowego czujnika wilgotności będzie utrzymywał ją na poziomie 50%. Za pomocą wbudowanego higrostatu możemy także zdecydować się na wybór odpowiednio 40 lub 60% wilgotności powietrza.

 

Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10
Philips HU4813/10

 

Model ten wyposażony jest w dwulitrowy zbiornik na wodę i czujnik Healthy Air Protect, blokujący pracę urządzenia w przypadku jego całkowitego opróżnienia, uniemożliwiając osadom i minerałom przedostanie się do powietrza. Niska waga, ułatwiająca transport i wysoka trwałość pozwalają mu cieszyć się niesłabnącą popularnością w biurach i domach użytkowników.

 

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 jest ostatnią i najdroższą polecaną przez nas opcją, zdolną obsłużyć powierzchnie biurowe do 44 m2. Niezwykle niskie koszty eksploatacji i trwałość są zasługą autorskiego sposobu nawilżania ewaporacyjnego, opartego na pracy dwóch obrotowych dysków, łączących suche powietrze z cząsteczkami wody.

 

Obudowę nawilżacza Smartmi Pure Evaporative 2 wykonano z trwałego materiału ABS z domieszką IONPURE, mającego za zadanie zapobiegać rozwojowi bakterii poprzez emisję jonów srebra. Czysty, minimalistyczny design wykańcza kolorowy, dotykowy panel sterowania. Spośród standardowych funkcjonalności naszą uwagę zwraca w szczególności tryb automatycznego odparowywania wody w przypadku jej niskiego poziomu, redukujący ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów. 

 

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Pure Evaporative
 Xiaomi Smartmi Pure Evaporative

 

Dwa czujniki – temperatury i wilgotności – bez przerwy dbają o utrzymanie nawilżenia na poziomie 50%. Urządzenie automatycznie wyłączy się, gdy wartość ta wyniesie 70%, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, dostępnych w ofercie Xiaomi, tak samo nawilżacz Smartmi Pure Evaportative 2 oferuje możliwość pełnej kontroli nad urządzeniem z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. Podsumowując – zdecydowany lider swojego pułapu cenowego, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i jakości wykonania. Polecany w szczególności do biur, stawiających na jak najwyższe oszczędności.

 

Nawilżacze powietrza do biura w ofercie LifePlanet

Nie wiesz, który model wybrać? A może potrzebujesz funkcji niedostępnych w poleconych przez nas modelach? Napisz do nas! Nasi eksperci pomogą ci dobrać urządzenie, które spełni wszystkie twoje wymagania, ciesząc skutecznie nawilżonym powietrzem ciebie i każdego z twoich współpracowników.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.