Nawilżacz powietrza do sypialni - jaki wybrać?

Masz problemy ze snem? Być może to nie w twoim organizmie leży problem. Toksyczne substancje, znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu oraz niska wilgotność mogą znacznie utrudnić zasypianie, prowokować nocne przebudzenia, prowadzić do chronicznego niewyspania oraz szeregu innych, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu objawów. Z tego artykułu dowiesz się, jak suche powietrze wpływa na twój nocny wypoczynek oraz jaki nawilżacz powietrza kupić, by zaradzić temu problemowi w stu procentach.

 

Zaburzenia snu chorobą cywilizacyjną

Kłopoty ze snem należą do jednych z najczęściej rozpoznawanych dolegliwości na świecie. Przez długi czas lekceważone, dziś znajdują się w gronie najbardziej alarmujących chorób cywilizacyjnych, których występowanie z roku na rok staje się coraz powszechniejsze. Problem ten dotyczy zwłaszcza państw wysokorozwiniętych oraz rozwijających się, zmagających się z dużym stresem, zanieczyszczeniem powietrza oraz szybkim tempem życia, w którym trudno o chwilę odpoczynku i zdrowe odżywianie się.


Jak informuje National Sleep Foundation, problemy ze snem dotykają nawet 40% mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Badania, przeprowadzone w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego, pokazały zaś, że na trudności ze snem skarży się niemal 50,4% mieszkańców Polski. Problem ten dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a szczególnie alarmujący poziom osiąga u pań w przedziale wiekowym 60-74 lata, w którym to na kłopoty z bezsennością skarży się 74,8% ankietowanych. Oznacza to, że więcej, niż co druga osoba, którą spotykamy na ulicy, musi mierzyć się z mniejszym lub większym spadkiem jakości życia i ryzykiem powstawania chorób.

 

Najczęstsze przyczyny bezsenności 

Wspomniany wysoki poziom stresu i szybkie tempo życia, niewłaściwa dieta, problemy psychiczne, brak aktywności fizycznej i zanieczyszczenia powietrza są najczęściej wymienianymi przez lekarzy przyczynami występowania problemów ze snem. Według naukowców z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Columbia, którzy przeprowadzili trzyletnie badanie wśród ponad 50 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, do bezsenności w dużym stopniu przyczynia się spożywanie napojów i posiłków z wysoką zawartością cukru.

 

Kobieta zmagająca się z bezsennością
Bezsenność to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych

 

Bezsenność może mieć również podłoże genetyczne. Opublikowane na łamach Nature Genetics wyniki badań informują o odkryciu 7 genów bezsenności, które dowodzą, że problemy z zasypianiem powinny być klasyfikowane jako zaburzenie komunikacji między neuronami. Nie oznacza to jednak, że z chorobą tą nie da się walczyć. Podstawę do wyleczenia się z problemów ze snem stanowi przede wszystkim zdrowa dieta i tryb życia, unikanie stresu oraz dbałość o zapewnienie odpowiednich warunków powietrza w sypialni.

 

Suche i zanieczyszczone powietrze wrogiem zdrowego snu

Oddychanie wypełnionym szkodliwymi cząstkami powietrzem – poza ryzykiem rozwoju chorób skórnych oraz układu oddechowego i nerwowego – w ogromnym stopniu przyczynia się do kłopotów z zasypianiem i porannym wstawaniem. Wnikające do krwi pyły PM2.5 i PM10, znajdujące się w smogu, a także unoszące się roztocza, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne pyłki, utrudniają płucom skuteczną wymianę gazową, zaburzając możliwość regeneracji organizmu. Jak ograniczyć ich ilość? Przede wszystkim zamykając okna, regularnie sprzątając sypialnię, wymieniając pościel i stosując oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Niezbędne okaże się również zadbanie o utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności.

 

Jej spadek poniżej 40% stwarza idealne warunki dla rozwoju roztoczy oraz utrzymywania się wirusów i bakterii. Co więcej, wysuszone powietrze wywiera silnie negatywny wpływ na nasze samopoczucie, stan skóry i oczu oraz oczywiście jakość snu. Szczególnie szkodliwym stanem jest utrzymywanie się jej poniżej poziomu 20%, skutkujące silnym kaszlem i problemami z oddychaniem, stanowiącymi prostą drogę do nieprzespanych nocy, niezwykle trudnych poranków i groźnych chorób układu oddechowego. Wilgotność powyżej 70% będzie skutkować zaś znacznym rozwojem pleśni i grzybów, po raz kolejny uderzając w stan naszego zdrowia.

 

Naturalnie nasze kroki powinny więc skierować się ku rozwiązaniom, zapobiegającym problemowi suchego powietrza w sypialni, jednocześnie niedopuszczającego do wzrostu wilgotności powyżej wspomnianego wcześniej progu. Pierwsze miejsce wśród nich zajmują naturalnie nawilżacze powietrza, stworzone specjalnie po to, by stworzyć komfortowe i zdrowe warunki do codziennego życia i snu.

 

Nawilżacz powietrza do sypialni - jak wybrać?

Decydując się na zakup nawilżacza z przeznaczeniem do sypialni, niezbędnym okaże się przeanalizowanie jego podstawowych parametrów, które będą determinować skuteczność pracy i przyjemność korzystania z urządzenia. Dobry nawilżacz powinien charakteryzować się przede wszystkim kompaktowymi wymiarami, niski poziomem hałasu oraz obecnością trybu nocnego, w którym sprzęt zmniejszy swą prędkość, zapewniając komfortowe warunki do snu.

 

Nawilżacz powietrza do sypialni - aranżacja
Nawilżacz powietrza do sypialni - aranżacja

 

Niezwykle istotnym czynnikiem, który będzie wpływał na skuteczność pracy urządzenia w twojej sypialni, będzie wydajność nawilżania. Parametr ten podawany jest zazwyczaj w ml/h lub g/h. Zasada jest prosta – im większa wydajność, tym w większym pomieszczeniu może pracować dane urządzenie. W trosce o twoją wygodę, w karcie produktowej każdego nawilżacza dostępnego w naszym sklepie LifePlanet znajdziesz informację o maksymalnym obsługiwanym metrażu.

 

Szukając nawilżacza do sypialni, powinieneś rozważać wyłącznie modele, wykorzystujące technologię ultradźwiękową lub ewaporacyjną. Kuszące swą ceną nawilżacze parowe zdecydowanie nie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach z uwagi na poziom hałasu – któremu poświęcimy osobną część naszego poradnika.

 

Nawilżanie powietrza w sypialni - głośność pracy

Poziom hałasu to szczególnie istotny parametr, którego nie można pominąć, podczas doboru nawilżacza powietrza do sypialni. Jego zbyt wysoki poziom jest obciążający dla organizmu, utrudniając nie tylko zasypianie, ale i zaburzając sen, podczas którego zmysł słuchu wciąż pozostaje aktywny.

 

Jaki jest maksymalny poziom hałasu, dopuszczalny w pomieszczeniach zamkniętych? Na to pytanie odpowiada nam Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten wyznacza górną granicę na 30 dB w godzinach od 2200 do 600 oraz 40 dB od 600 do 2200. Nasz nawilżacz w trybie snu lub najniższej prędkości nie powinien więc pracować głośniej niż na poziomie 30 dB – czyli natężenia dźwięku typowego dla tykającego zegara. Im niżej, tym większy komfort sobie zapewniamy.

 

Pod tym względem nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe deklasują starszego typu modele parowe w przedbiegach. Emitowany w wyniku podgrzewania przez grzałkę wody hałas może być na dłuższą metę uciążliwy, utrudniając zasypianie. Taki sposób nawilżania cechuje również o wiele wyższy pobór energii, co przekłada się logicznie na wyższe rachunki za prąd. Pozorna niska cena tego typu urządzeń traci więc jakiekolwiek znaczenie.

 

Nawilżacze powietrza do sypialni - polecane modele

Wychodząc naprzeciw twoim potrzebom, przygotowaliśmy zestawienie polecanych przez nas modeli nawilżaczy, które skutecznie zwalczą problem suchego powietrza w twojej sypialni (i nie tylko). Każdy z nich został przez nas wytypowany na bazie testów, specyfikacji technicznej oraz stosunku ceny do jakości tak, by nie obciążyć aż nadto twojego domowego budżetu. Swoją listę zaczniemy od produktu dobrze znanej nam holenderskiej marki.

 

Philips HU4801/01

Philips HU4801/01 jest nawilżaczem powietrza, przeznaczonym do przestrzeni do 25 m2, wyposażonym w topowe rozwiązania, znane z najlepszych modeli oczyszczaczy tego producenta. Zastosowana w nim technologia filtracji NanoCloud stanowi przykład nowatorskiego podejścia do metody nawilżania ewaporacyjnego, ograniczając rozwój bakterii o 99% w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych.

 

Philips HU4801/01 generuje hałas od 26 dB i oferuje użytkownikowi dwie prędkości nawilżania, spośród których nas najbardziej zainteresuje tryb cichy, w którym głośność urządzenia spada do minimum. Bardzo duża powierzchnia filtra, wynosząca po rozłożeniu aż 68 200 cm2, przekłada się na bardzo wysoką wydajność pochłaniania i łączenia suchego powietrza z cząsteczkami wody. Jego trwałość oceniana jest przez producenta na ok. 6 miesięcy, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

 

Całość dopełnia nowoczesny design, wygodny, 2-litrowy zbiornik na wodę, gotowy zapewnić 8 godzin bezproblemowej pracy oraz zabezpieczenie Healthy Air Protect, które samodzielnie wyłącza urządzenie w przypadku, gdy zabraknie wody, zapobiegając emisji minerałów i zanieczyszczeń do powietrza. Słowem podsumowania – Philips HU4801/01 oferuje wszystko to, co niezbędne, by czerpać pełną przyjemność z obecności nawilżacza w sypialni.

 

Philips HU4801/01 - nawilżacz powietrza do sypialni
Philips HU4801/01

 

 

Air&me Solan

Nawilżacz ultradźwiękowy Air&me Solnan jest propozycją przeznaczoną do powierzchni do 30 m2. Wysoka jakość wykonania, niskie zużycie energii, trzy prędkości wentylatora oraz głośność maksymalnie do 38 dB to dopiero początek zalet tego modelu.

 

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy manualnej oraz automatyczny, w którym siła nawilżania dopasowywana jest na podstawie odczytów higrostatu. Jednocześnie otrzymujemy możliwość ustawienia szerokiego zakresu wilgotności – od 30% do 90% (przy czym my zalecamy oczywiście pozostanie w zakresie 40-60%). Po włączeniu trybu nocnego prędkość pracy wentylatorów zostaje klasycznie zmniejszona, podobnie jasność podświetlenia wskaźników i panelu sterowania.

 

Dla zmaksymalizowania wygody użytkownika Air&me Solnan został wyposażony w 5,5 litrowy zbiornik z ceramicznym filtrem, redukującym namnażanie się mikroorganizmów i osadzanie się wapnia. Fanów olejków eterycznych z pewnością ucieszy zaś funkcja aromaterapii, gotowa stworzyć idealny klimat do snu.

 

Air&me Solnan - nawilżacz powietrza do sypialni
Air&me Solnan

 

 

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 jest najwyższym modelem w kategorii nawilżaczy powietrza, dostępnym w ofercie tej wciąż szturmującej kolejne rynki marki. Dzięki wydajności do 260 ml/h idealnie wpasuje się zwłaszcza w większe sypialnie, nawet do 40 m2. Już na początku podkreślimy, że Pure Evaporative 2 nie posiada żadnych wymiennych filtrów, co w połączeniu z poborem mocy maksymalnie 8 W przekłada się na prawdopodobnie najniższe koszty eksploatacji na rynku!

 

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 wykorzystuje doskonale znaną nam już metodę nawilżania ewaporacyjnego – choć uzyskiwaną przez producenta na swój własny sposób. Rdzeń urządzenia stanowią obrotowe dyski o specjalnej strukturze (eliminując potrzebę stosowania filtrów), które w połączeniu z obudową z dodatkiem IONPURE, czyli technologią uwalniania jonów srebra, eliminujących bakterie z 99% skutecznością. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy tryby pracy manualnej i doskonały tryb automatyczny, sterowany dwoma wysokiej jakości czujnikami wilgotności i temperatury.

 

Co więcej, propozycja od Xiaomi jest również jednym z niewielu nawilżaczy powietrza oferujących możliwość sterowania z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mi Home. Z jej poziomu przejmiesz pełną kontrolę nad urządzeniem, zmienisz trybu pracy i sprawdzisz parametry powietrza. Jeśli więc zależy ci na funkcjonalności i możliwościach ze zdecydowanie najwyższej półki – nie zastanawiaj się nawet przez moment.

 

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2 - nawilżacz powietrza
Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

 

Stylies Luna

Na koniec niestandardowo, choć wciąż w kwestii dbania o powietrze. Stylies Luna nie jest bowiem nawilżaczem powietrza a dyfuzorem olejków eterycznych, powstałym specjalnie po to, by w jak najniższej cenie umożliwić ci stworzenie idealnego klimatu i zapewnić przyjemny sen.

 

Stylies Luna został zaprojektowany do pracy na powierzchni maksymalnie do 25 m2. Oryginalny design, gotowy wpasować się we wnętrze każdej sypialni, to zasługa Fabiana Zimmerliego – znanego światowego projektanta i laureata Housewares Design Awards. Dyfuzor ten w przyjemny sposób zmienia kolory w trakcie swojej pracy, umożliwiając również wybór konkretnej barwy.

 

Tyle o wyglądzie. Do uwalniania aromatu olejków w Stylies Luna wykorzystywana jest wydajna technologia ultradźwiękowa, która w połączeniu z 50 ml pojemniczkiem zapewnia długie godziny relaksu w akompaniamencie generowanego w sposób nieinwazyjny zapachu. Nie zabrakło także trybu nocnego, zmniejszającego hałas i wyłączającego podświetlenie. Wszystko po to, by twój sen stał się jeszcze przyjemniejszy.

 

Stylies Luna świetnie sprawdzi się w połączeniu z nawilżaczami powietrza, tworząc system, nadający prawdziwą przyjemność z każdej minuty, spędzonej w ciepłym i wygodnym łóżku. Czyli to, o czym marzy każdy z nas.

 

Stylies Luna - dyfuzor zapachu do sypialni
Stylies Luna

 

Nawilżacze powietrza i dyfuzory w sklepie LifePlanet

Nie znalazłeś modelu oferującego funkcjonalność, na której ci zależy? A może nie wiesz, który wybrać? Sprawdź naszą pełną ofertę nawilżaczy powietrza lub skontaktuj się z nami! Nasz zespół w szybkim czasie odpowie na wszystkie twoje pytania i doradzi, który model sprawdzi się w twojej sypialni najlepiej.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.