Oczyszczacze powietrza do 1500 zł - który model wybrać?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, nierzadko zastanawiamy się, czy kierować się ceną, czy raczej funkcjonalnością? Czy możliwe jest nabycie sprzętu wysokiej klasy bez wydawania na niego fortuny? Jaki oczyszczacz będzie najlepiej spełniał swoją podstawową funkcję - tani czy drogi? Te i wiele innych pytań pojawia się w głowach ludzi, którzy właśnie zdecydowali się na zakup takiego urządzenia, lecz nie wiedzą jeszcze, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania ostatecznej decyzji. Przychodzimy z pomocą! Jeśli chcesz kupić oczyszczacz, którego cena nie przekroczy 1500 zł – przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy które modele są najlepsze w tym przedziale cenowym i opisujemy ich najważniejsze funkcje.

 

Po co oczyszczać powietrze?

Po co ci oczyszczacz powietrza? Szkoda pieniędzy! Takie opinie można usłyszeć od ludzi, którzy nie wiedzą, jak duży jest wpływ zanieczyszczonego powietrza na ludzki organizm. Niska świadomość społeczna w zakresie metod zapobiegania występowania zanieczyszczeń powietrza sprawia, że wciąż zbyt rzadko decydujemy się na podejmowanie czynności związanych z poprawą jego jakości w otoczeniu. I, mimo że według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego aż 82% Polaków wykazuje wiedzę o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie dzieci i seniorów, to zaledwie ¼ spośród ankietowanych korzysta z mechanicznych metod jego oczyszczania (lub dopiero rozważa zakup tego typu sprzętu). Pomimo że działanie urządzeń filtrujących to ówcześnie najskuteczniejsza metoda podnoszenia jakości powietrza w domu lub biurze, to równocześnie jest to jeden z najmniej popularnych sposobów.

 

A zatem – czy warto oczyszczać powietrze? Warto! Przede wszystkim dla zdrowia swojego i swoich bliskich. Bo chcąc zapewnić komfort oddychania czystym powietrzem w jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, jakim jest Polska, nie trzeba wydawać ogromnych kwot! Poniżej przedstawiamy 5 modeli, które świetnie wywiązują się ze swojej podstawowej roli i jednocześnie nie generują kosztów, które znacząco mogłyby nadszarpnąć domowy lub firmowy budżet.

 

Oczyszczacz powietrza Toshiba - aranżacja w pokoju dziennym
Oczyszczacz powietrza to wciąż najskuteczniejszy sposób na usunięcie zanieczyszczeń z domu czy biura - przekonaj się sam!

 

Jaki oczyszczacz do domu lub biura?

Każdy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w filtry, które mają za zadanie oczyścić pomieszczenie z toksyn. Najbardziej podstawowe systemy zakładają pracę warstwy wstępnej, HEPA i węglowej. Pierwszy z wymienionych filtrów powstrzymuje takie zanieczyszczenia jak sierść zwierząt, kurz, okruchy i włosy. Chroni też resztę warstw przed nadmierną eksploatacją. Filtr HEPA usuwa najmniejsze szkodliwe drobinki, których nie jest w stanie wykryć ludzkie oko. To właśnie w tej warstwie kumulują się smog (w tym ultra groźne pyły zawieszone), spaliny samochodowe, alergeny, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, bakterie, wirusy i pleśń. Filtr węglowy blokuje niechciane zapachy i toksyczne gazy, w tym aromaty kuchenne, dym papierosowy, zapach zwierząt, formaldehyd i rakotwórczy benzo(a)piren.

 

Poza rodzajami i klasą filtrów warto zwrócić również uwagę na:

  • pobór prądu – najbardziej energooszczędne modele wymagają do pracy zaledwie 1,5 W,
  • głośność – najcichsze oczyszczacze potrafią generować dźwięk porównywalny do szelestu unoszących się w powietrzu liści,
  • CADR – wydajność oczyszczacza wyrażana w m3/h,
  • zalecaną powierzchnię – poprawne dopasowanie sprzętu do wielkości pomieszczenia, to gwarancja skutecznej filtracji,
  • dodatkowe funkcje – nadprogramowe opcje, które poprawiają jakość uzyskiwanego powietrza.

 

Najlepsze oczyszczacze powietrza za 1500 zł - polecane modele

Jak już wspomnieliśmy, by cieszyć się wysokiej jakości powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji, nie trzeba wydawać kolosalnych sum. Rekomendowane przez nas modele mimo nie najwyższej ceny, spełniają swoje funkcje w pełni zadowalająco. Dodatkowo są stosunkowo tanie w eksploatacji i nie wywierają negatywnego wpływu na zdrowie i środowisko naturalne.

 

Sharp UA-HG30E-B

Sharp UA-HG30E-B poza podstawową filtracją opartą na działaniu warstwy wstępnej, węglowej i HEPA H13 proponuje także funkcje nawilżania i jonizacji. Pierwsza wykorzystuje matę ewaporacyjną, która poza tym, że zatrzymuje osad, podnosi poziom wilgotności w otoczeniu. Z kolei druga z wymienionych funkcji poprawia jakość uzyskiwanego powietrza dzięki wydzielanym jonom Plasmacluster. Czerpiąca z natury metoda generuje cząsteczki (jony), które przywracają równowagę jonową wspomagającą neutralizację nieprzyjemnych zapachów, zarodników grzybów i pleśni. Plasmacluster to metoda polecana osobom zmagającym się z chorobami górnego układu oddechowego, w tym alergii i astmy. Skutecznie usuwa bowiem alergeny, roztocza, wirusy i bakterie.

 

Ilość toksycznych substancji w pomieszczeniu badają tu na bieżąco 3 wbudowane czujniki – kurzu, wilgotności i temperatury. Odczyty ze wskaźnika kurzu przedstawiane są za pomocą 3-poziomowej kolorowej skali. O braku wody w zbiorniku informuje wskaźnik nawilżania, a kontrolka filtra przypomina o potrzebie konserwacji.

 

Sharp UA-HG30E-B - oczyszczacz powietrza
Sharp UA-HG30E-B

 

Ten model od Sharpa zapewni spokojny sen i komfortowe warunki do pracy za sprawą niskiej głośności i trybów przeznaczonych do użytku w miejscach odpoczynku i rekreacji. Generujący zaledwie 21 dB sprzęt pozwala na w pełni komfortowy, niezakłócony niczym sen – także dzieciom. Tryb SLEEP wyłącza wskaźniki znajdujące się na przednim panelu oczyszczacza, zmniejszając emisję światła, a funkcja Ion Shower generuje czasowo wysokie stężenie jonów i dokładnie oczyszcza powietrze, czyniąc je rześkim i odświeżonym.

 

Coway Classic

Coway Classic jest wysoko energooszczędny – wymaga jedynie 4 W, osiągając jednocześnie wysoki poziom CADR 300 m3/h. Dzięki wbudowanej Funkcji Eco oszczędza dodatkowo energię i włącza tryb czuwania w momencie, gdy czyste powietrze utrzymuje się przez minimum 10 minut. W miesięcznym rozrachunku ten model marki Coway wykorzystuje energię elektryczną o równowartości ok. 13 zł.

 

Najskuteczniejszy na powierzchni 40 m2 model nie zajmuje dużo przestrzeni, więc jest niezastąpiony w kameralnych mieszkaniach i niewielkich miejscach aktywności zawodowej. Cichy (21 dB) sprzęt sprawdza się w dziecięcych pokojach, sypialniach i biurach. Szczególnie tych, w których przebywają alergicy lub osoby cierpiące na choroby układu oddechowego. Bezpieczeństwo stosowania oczyszczacza (również w otoczeniu dzieci i seniorów) i skuteczność w zakresie pomocy w walce z alergiami potwierdzają międzynarodowy Certyfikat ECARF oraz atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

 

Coway Classic - oczyszczacz powietrza
Coway Classic

 

Urządzenie posiadające 3 filtry blokuje skutecznie 99,5% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, od sierści zwierząt, okruchów i włosów, przez najbardziej uciążliwe zapachy, szkodliwe dla zdrowia lotne związki organiczne, po najmniejsze cząsteczki rzędu pyłów PM2.5 i PM10, które są głównymi składnikami śmiercionośnego i chorobotwórczego smogu. Za sprawą wbudowanego laserowego czujnika pyłów PM2.5 oczyszczacz wykazuje bardzo wysoką czułość na ich występowanie.

 

Działanie oczyszczacza reguluje między innymi tryb automatyczny, który uruchamia i spowalnia pracę urządzenia względem występujących zanieczyszczeń. Te wykrywane są przez specjalny czujnik, którego dokładność można swobodnie regulować. Kontroler cząstek współpracuje ze wskaźnikiem jakości powietrza, którego wyniki wyświetlają się na kolorowym okręgu umieszczonym z przodu urządzenia.

 

Bardzo dobrze zaprojektowany sprzęt utrzymany w klasycznej barwie z pewnością spełni oczekiwania wizualne niejednego estety. Smukły i niezwykle nowoczesny kształt oczyszczacza świetnie współgra zarówno z domowymi, jak i biurowymi wnętrzami. 

 

Sharp UA-PM50E-B

Sharp UA-PM50E-B to nasza druga propozycja od japońskiego producenta. Sprzęt doskonały do pracy na powierzchniach do 40 m2 zapewnia wydajną filtrację na poziomie CADR 306 m3/h. Świetnie prezentujący się, zaprojektowany w czarnym kolorze, posiada funkcję pułapki na komary. Innowacyjna opcja gwarantuje spokojne letnie noce i wieczory.

 

Wspomniana pułapka z lampą UV nazwana przez producenta Catcher zwabia owady do wnętrza urządzenia. Tam osadzają się one na specjalnym wymiennym lepie. Oczyszczacz sygnalizuje w odpowiednim momencie konieczność wymiany lepu Glue Sheet, więc nie musisz martwić się o jego wydajność. Funkcja Catcher przydatna jest niewątpliwie w sypialniach, salonach i dziecięcych pokojach – najskuteczniej działa w najwyższym trybie wentylatora.

 

Oczywiście poza owadami oczyszczacz przechwytuje także zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Brudny aerozol zasysany przez boczne wloty, poddawany jest działaniu 3 klasycznych filtrów (wstępnego, węglowego i HEPA H13) oraz pracy jonizatora.

 

Model szczególnie polecany alergikom usuwa co najmniej 99,97% mikrozanieczyszczeń, w tym alergenów, pyłów zawieszonych, zarodników pleśni i grzybów, a także chorobotwórczych wirusów i bakterii.

 

Sharp UA-PM50E-B - oczyszczacz powietrza
Sharp UA-PM50E-B

 

Osobom zmagającym się z chorobami górnych dróg oddechowych przyda się również zastosowana tu opcja jonizacji. Wbudowany generator jonów High Density 7000 wspiera działanie filtrów, dezaktywując pleśń, mikroby, wirusy i alergeny. Redukuje też elektryczność statyczną i wspomaga usuwanie zapachów (dym papierosowy, miejscowo – zapach potu i wilgoci).

 

Niepożądane substancje i aromaty w pomieszczeniach wykrywają dokładne czujniki (kurzu i zapachu) współpracujące ze wskaźnikiem jakości powietrza. Ten w 3-kolorowej skali przedstawia swoje odczyty w górnej części oczyszczacza. Dzięki precyzyjnym kontrolerom urządzenie może pracować w trybie automatycznym, samoczynnie dostosowując prędkość wentylatora do panujących w pomieszczeniu warunków.

 

Oczyszczacz jest łatwy w obsłudze, a intuicyjny panel sterowania jest czytelny i prosty w użytkowaniu. Pozwala m.in. na wybór konkretnego trybu pracy, zmianę prędkości wentylatora (w trybie manualnym), kontrolę pułapki na komary oraz włączenie/wyłączenie jonizatora. Sam wyświetlacz można regulować w zakresie jasności wskaźników, co szczególnie przydatne może okazać się w nocy.

 

Toshiba CAF-X83XPL

Toshiba CAF-X83XPL to wysokowydajny sprzęt (CADR 500 m3/h), który bez problemu radzi sobie z zanieczyszczeniami na powierzchniach do 60 m2. Wzbogacona o funkcję jonizacji filtracja, pozwala na perfekcyjne oczyszczenie (aż w 99,97%!) z nawet najmniejszych drobinek.

 

Dzięki cylindrycznemu filtrowi 360o zanieczyszczone powietrze pobierane jest z każdej strony urządzenia. Dzięki temu oczyszczanie przebiega szybciej i jest bardziej efektywne. Stanowiący jedną z barier – pięciowarstwowy filtr HEPA w klasie H13, zatrzymuje najmniejsze zabrudzenia mechaniczne (w tym pyły zwieszone PM10 i PM2.5) oraz patogeny, roztocza kurzu domowego, chorobotwórczą pleśń i zarodniki grzybów. Zastosowany tu jonizator wytwarza ujemne jony, wspomagając działanie filtrów w usuwaniu niepożądanych cząsteczek.

 

Toshiba CAF-X83XPL - oczyszczacz powietrza
Toshiba CAF-X83XPL

 

Oczyszczacz od japońskiego potentata w numerycznej skali przedstawia precyzyjnie poziom unoszących się w otoczeniu pyłów PM2.5. Samoczynna praca urządzenia w jednym z 2 dostępnych trybów automatycznych normowana jest pod kątem jakości powietrza. Względem tych odczytów reaguje także wentylator, który zwalnia i przyspiesza w odpowiednim czasie.

 

Toshiba CAF-X83XPL dostosowany jest do pracy również podczas snu. W trybie nocnym obniża maksymalnie poziom emitowanego hałasu, zwalniając pracę wentylatora i przyciemniając wszystkie dostępne wskaźniki. Również w nocy przydatny będzie ogranicznik czasowy. Timer wyłączy automatycznie urządzanie po 1, 2, 4 lub 8 godzinach pracy. 

 

Oczyszczacz wykazuje sporą energooszczędność. Roczny koszt wymiany filtrów w tym modelu nie powinien przekroczyć 150 zł, a za średnie miesięczne zużycie energii wynikające z jego użytkowania, trzeba zapłacić zaledwie ok. 12 zł.

 

Sharp UA-HD40E-L

Sharp UA-HD40E-L to jeden z tych oczyszczaczy, które filtrują powietrze w aż 5 etapach. Wyposażony w czerpiącą z przyrody technologię Plasmacluster i matę ewaporacyjną, nie tylko usuwa najdrobniejsze zanieczyszczenia (w tym pyły zawieszone, mikroskopijne bakterie i wirusy o wielkości 0,01 mikrona!), ale także utrzymuje jego odpowiedni poziom nawilżenia.

 

Działający w 3 trybach AUTO sprzęt, zapewni czyste, odświeżone powietrze i samoczynną regulację swojej pracy. Funkcja Advanced Auto gwarantuje odpowiedni poziom wilgotności poprzez jego… „osuszanie”. Kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom nawilżenia, oczyszczacz automatycznie uruchomi intensywną emisję jonów Plasmacluster wspomagających rozbijanie cząsteczek wody. W połączeniu z mocnym nawiewem zapewniającym mieszanie się powietrza w całym pomieszczeniu daje efekt obniżenia wilgotności na całej jego powierzchni.

 

Zastosowany tu wysokiej klasy filtr HEPA zatrzyma aż 99,97% mechanicznych zanieczyszczeń. Usuwa niezwykle groźne pyły zawieszone PM2.5 (stanowiące nadrzędny składnik smogu), bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Odpowiednio oczyszczone powietrze przedostaje się z do pomieszczenia za pomocą 2 wywiewów, które wykorzystują efekt Coandy. Dzięki temu rozprasza się do najbardziej odległych zakamarków pomieszczenia. 

 

Sharp UA-HD40E-L - oczyszczacz powietrza
Sharp UA-HD40E-L

 

Stały monitoring jakości powietrza zapewnia tu specjalny wskaźnik, który współpracuje z 3 precyzyjnymi czujnikami, badającymi w czasie rzeczywistym poziom zanieczyszczeń (czujnik pyłów), temperatury i wilgotności. Dzięki wbudowanemu timerowi zdefiniujesz czas uruchomienia (na 2, 4, 6, 8, 10, 12 lub 14 godzin) i wyłączenia (1, 2, 4, 8 godzin) urządzenia.

 

Za pomocą blokady rodzicielskiej zabezpieczysz urządzanie przed niechcianą zmianą parametrów przez dzieci. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają także między innymi wskaźnik konserwacji filtrów oraz wody w zbiorniku nawilżacza. Pierwszy informuje o konieczności odkurzenia, a drugi o aktualnym statusie pracy nawilżacza. Ten model od Sharpa wykorzystuje opcję automatycznej przysłony wywiewu, która chroni filtry od strony wylotu powietrza, kiedy sprzęt znajduje się w stanie spoczynku. 

 

Sharp UA-HD40E-L najlepiej sprawdza się w średniej wielkości pomieszczeniach o powierzchni do 26 m2, więc jest doskonałym rozwiązaniem do dziecięcych pokojów, sypialni, salonów kosmetycznych, czy mniejszych biur. 

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.