Oczyszczacze powietrza do 500 zł - przegląd modeli

Czy chcąc zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy, musimy liczyć się z wydatkiem ponad tysiąca złotych? Jak się okazuje, niekoniecznie. Stale rosnące zainteresowanie i rozwój rynku sprawiły, że dziś oczyszczacze mogą zagościć także w domach tych, którzy dysponują nieco mniejszym budżetem. W tym artykule rozważymy, czy warto sięgać po urządzenia z najniższej półki cenowej, nieprzekraczającej 500 zł i polecimy trzy modele, mieszczące się w tej kwocie.

 

Cena = jakość?

Odpowiedź na to pytanie jest – jak łatwo się domyślić – bardzo często twierdząca. Także, jeśli chodzi o oczyszczacze. W przypadku budżetowych urządzeń musimy liczyć się z funkcjonalnością znacznie ustępującą droższym modelom. Podobnie jak z wykorzystaniem do ich produkcji materiałów gorszej jakości.

 

Co oczywiście nie jest jednoznacznie z tym, że w budżecie do 500 zł spotkamy się wyłącznie ze słabym sprzętem, nieoferującym nic poza wyglądem i skutecznością oczyszczania, widoczną jedynie na papierze.

 

Warto zaznaczyć, że wybór tanich oczyszczaczy powietrza jest stosunkowo duży. I o ile w segmencie tym zdecydowanie dominują modele od nieznanych producentów, cechujące się dosyć niską ceną (można znaleźć urządzenia za ok. 200-300 zł) i z reguły wątpliwą sprawnością działania (których zdecydowanie nie polecamy), tak nie brakuje rozwiązań od sprawdzonych i zaufanych firm – to właśnie na nich skupimy się w naszym artykule.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza?

Przede wszystkim – na sposób filtracji. Najskuteczniejszym i najlepiej przetestowanym rozwiązaniem jest zestaw składający się z minimum trzech filtrów:

  • wstępnego – oczyszczającego powietrze z zanieczyszczeń o większej średnicy, takich jak włosy, kurz, sierść zwierząt czy okruchy. Element ten powinien przede wszystkim zabezpieczać kolejne, bardziej czułe filtry, które w kontakcie z dużymi cząsteczkami mogą ulec zapchaniu lub nawet uszkodzeniu,
  • HEPA – czyli tzw. wysokoskutecznego filtra cząsteczkowego powietrza, zbudowanego z tworzywa sztucznego, ułożonego w charakterystyczny kształt harmonijki. W zależności od klasy, zapewnia czystość powietrza na poziomie od 95 do nawet 99,975%. Jego zadaniem jest neutralizacja wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów, alergenów oraz – w zależności od skuteczności – pyłów PM2.5 i PM10, będących głównymi składnikami smogu,
  • węglowego – filtry te zbudowane są z węgla aktywnego, przypominającego swą strukturą plaster miodu. Bardzo duże zagęszczenie substancji powoduje, że cząsteczki, odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy wiązane są na jego powierzchni, gdzie zostają skutecznie zneutralizowane. Filtry te – oprócz nieprzyjemnych zapachów – zwalczają także lotne związki organiczne (LZO). Jest to grupa substancji, charakteryzujących się łatwością w przechodzeniu w stan pary lub gazu i wysoką toksycznością. LZO odznaczają się silnie szkodliwym wpływem na organizm ludzki, nawet w przypadku krótkiej ekspozycji, mogącym skutkować podrażnieniem błon śluzowych i układu oddechowego. Substancje z tej grupy przyczyniają się także do powstawania nowotworów.

 

Filtracja w oczyszczaczu powietrza Toshiba
Przykładowa filtracja w oczyszczaczu powietrza

 

Warto także zwrócić uwagę na dostępność wymiennych filtrów w sklepach oraz sposób ich konserwacji. W tańszych oczyszczaczach często stosowane są rozwiązania, cechujące się krótszym okresem żywotności, niż w przypadku urządzeń z wyższej półki cenowej, wśród których możemy spotkać się z zestawami, zapewniającymi skuteczne działanie nawet przez ok. 10 lat. Standardowa żywotność filtrów w pułapie cenowym do 500 zł – od renomowanych producentów – wynosi od 6 miesięcy do dwóch lat. Pamiętajmy, że okres ten może ulec skróceniu w przypadku pracy w silnie zanieczyszczonym powietrzu.

 

Tani oczyszczacz a funkcjonalność

W przypadku, gdy zdecydujemy się na oczyszczacz powietrza do 500 zł, musimy liczyć się także z możliwą okrojoną funkcjonalnością, w porównaniu do droższych urządzeń. Większość modeli z tego pułapu cenowego nie jest wyposażona w wyświetlacz – o parametrach powietrza informują nas w takim wypadku diody lub inne rozwiązania. Częstą wadą jest także mniejsza ilość (lub całkowity brak) czujników parametrów, takich jak wilgotność, poziom pyłu PM2.5 czy temperatura, co może przekładać się na brak trybu automatycznego. Hałas generowany podczas pracy urządzeń z tego zakresu cenowego także jest zazwyczaj większy, w porównaniu do droższych modeli (choć nadal nie powinien powodować zbyt dużego dyskomfortu u użytkowników).

 

W zdecydowanej większości modeli do 500 zł nie spotkamy także cieszących się coraz większą popularnością funkcji nawilżacza powietrza i jonizacji (choć znaleźliśmy wyjątek, który przedstawimy poniżej!), wzmacniających cały proces oczyszczania. Pamiętajmy jednak, że urządzenia w tym zakresie cenowym traktowane są najczęściej jako rozwiązania „na początek”, stanowiące wstęp do zakupu bardziej zaawansowanego sprzętu.

 

Temat tańszych oczyszczaczy i ich funkcjonalności rozwinęliśmy bardziej w artykule Czy tani oczyszczacz powietrza może być dobry? – zachęcamy do przeczytania!

 

Oczyszczacz powietrza do 500 zł - czy warto?

Powyżej wymienione braki i wady nie stanowią oczywiście reguły. Oczyszczacze do 500 zł wciąż mogą oferować pracę na poziomie, która powinna zadowolić wszystkich tych, którzy nie chcą przeznaczać dużych sum na pierwsze urządzenie. Decydując się na konkretny model, powinniśmy się jednak dobrze zastanowić nad tym, czy nie warto – nawet jeśli wiąże się to z odłożeniem zakupu na jakiś czas – dołożyć większej sumy pieniędzy. I zakupić urządzenie nieco droższe, które spełni nasze oczekiwania w stu procentach.

 

Jeśli natomiast jesteście zdecydowani, co do zakupu tańszego oczyszczacza – poniżej znajdziecie rekomendowane przez nas modele w tym przedziale cenowym, zapewniające możliwie jak najwyższą funkcjonalność i jakość. Jeden z nich lekko przekracza nasz budżet, lecz zaufajcie nam – warto się nad nim szczególnie zastanowić.

 

Xiaomi Air Purifier 2H

Propozycja od święcącego triumfy na polskim rynku (zwłaszcza pod względem smartfonów) chińskiego giganta. Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2H oferuje przepływ powietrza na poziomie 260 m3/h, co czyni go dobrym wyborem do pomieszczeń o powierzchni maksymalnej do 31 m2.

 

Model od Xiaomi oferuje wszystkie zalecane przez nas filtry, zamknięte w konstrukcji 360owstępny, HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,75% i węglowy. Na docenienie zasługuje zwłaszcza ten ostatni, w przypadku którego zastosowano aż 330 g węgla aktywnego. To bardzo dobra wartość, nieoferowana często nawet w przypadku dwukrotnie droższych modeli. Prosty sposób wymiany całości, łatwa dostępność w sklepach i stosunkowo długa żywotność filtrów, określana przez producenta na ok. 12 miesięcy, zdecydowanie przemawiają na korzyść Air Purifier 2H.

 

Aranżacja oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2H
Xiaomi Air Purifier 2H

 

Pod względem wykonania i funkcjonalności, stosunek jakość-cena określilibyśmy jako zdecydowanie lepszy, niż tylko „dobry”. Zamiast wyświetlacza o pracy urządzenia informują nas specjalne ledowe diody, opatrzone rysunkami, ułatwiającymi interpretację poszczególnych kolorów. Całość zamknięta jest w dobrze spasowanej obudowie, wykonanej z solidnych materiałów. Jak na tę cenę – trudno się do czegokolwiek przyczepić.

 

Dużą zaletę Air Purifier 2H stanowi funkcjonalność. Urządzenie oferuje tryb pracy manualnej i automatycznej. Całością możemy sterować zdalnie za pomocą aplikacji Mi Home, dostępnej na wszystkie urządzenia mobilne. Po jej zainstalowaniu otrzymujemy m.in. możliwość odczytu parametrów powietrza (takich jak wilgotność czy temperatura) i pracy oczyszczacza oraz ustawienie pory jego włączenia i wyłączenia. Wszystkie ustawienia możemy zapisać i uruchamiać w zależności od swoich potrzeb.

 

Uczciwie przyznając, oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2H jest jednym z najlepszych modeli do 500 zł. Wysoka funkcjonalność i w zupełności zadowalająca technika filtracji, w połączeniu z bardzo łatwą obsługą i dobrą integracją z aplikacją mobilną przełożyły się na wiele pozytywnych opinii od zadowolonych klientów.

 

Toshiba CAF-X33XPL

Produkt od silnej konkurencji Xiaomi z kraju kwitnącej wiśni - marki Toshiba. Przeznaczony do mniejszych pomieszczeń, do 24 m2 wybijający się już na starcie cichszą pracą, w zakresie 28-52 dB (w porównaniu do 33-66 dB u poprzednika).

 

Oczyszczacz Toshiba CAF-X33XPL zasługuje na uwagę zwłaszcza ze względu na system filtracji, wyposażony w jonizator powietrza, który – jak wspomnieliśmy wyżej – nie należy do często stosowanych rozwiązań w tym przedziale cenowym. Prócz tego, w urządzeniu znajdziemy klasyczny zestaw filtrów – wstępny, HEPA H13 i węglowy, których żywotność określana jest na ok. 2 lata. Przekłada się to na bardzo niskie koszty rocznej eksploatacji, które powinny wynieść ok. 75 zł.

 

Toshiba CAF-X33XPL - aranżacja oczyszczacza
Toshiba CAF-X33XPL

 

Podobnie jak w poprzedniku, w CAF-X33XPL także nie znajdziemy wyświetlacza. W zamian otrzymujemy panel sterowania wyposażony w diody i przyciski oraz wskaźnik wymiany filtra. Z racji braku jakichkolwiek czujników, oczyszczacz ten nie oferuje niestety trybu automatycznego ani możliwości sprawdzenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

 

Propozycja od Toshiby będzie stanowić dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą osiągnąć jak najwyższy poziom czystości powietrza w możliwie jak najniższej cenie. Jeśli więc technologię oczyszczania przy pomocy jonów ujemnych stawiacie na wysokim miejscu – CAF-X33XPL to idealny wybór dla was.

 

Xiaomi Air Purifier 2S

Mocniejszy brat wersji 2H. W cenie przekraczającej ustalony na początku budżet, lecz jak już zapowiadaliśmy – zdecydowanie warto się nad nim zastanowić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dosyć często można znaleźć go w promocji. Xiaomi Air Purifier 2S przyzwoicie poradzi sobie w pomieszczeniach do 31 m2, oferując przy tym trochę niższy poziom hałasu niż 2H (od 31 do 66 dB).

 

Za oczyszczanie powietrza odpowiada dobrze nam znany zestaw, składający się z filtrów wstępnego, HEPA E12 i węglowego. Obecność rozwiązania o klasę niższego, niż w przypadku tańszego 2H może dziwić, ale to tylko pozory. E12, zastosowany w Air Purifier 2S, posiada powierzchnię aż 2,2 m2. Ostatecznie otrzymujemy system zatrzymujący blisko 100% zanieczyszczeń.

 

Xiaomi Air Purifier 2S - aranżacja
Xiaomi Air Purifier 2S

 

Funkcjonalną nowość stanowi także czytelny wyświetlacz OLED, informujący użytkownika na bieżąco o stanie powietrza w pomieszczeniu. Trzy laserowe czujniki, odpowiedzialne za pomiar pyłów PM2.5, temperatury i wilgotności, pozwoliły także ulepszyć tryb automatyczny, który teraz jeszcze lepiej dopasowuje się do warunków panujących w otoczeniu. Oczyszczaczem możemy oczywiście w pełni sterować za pomocą aplikacji Mi Home.

 

Podsumowując, oczyszczacz Air Purifier 2S możemy uznać za ulepszoną wersję omawianego wcześniej 2H, cechującą się przede wszystkim wyższą wydajnością i funkcjonalnością. Jeśli więc jesteście gotowi nadszarpnąć trochę wasz domowy budżet – z czystym sumieniem polecamy wam ten model.

 

Kupować czy dołożyć?

Zaproponowane przez nas modele stanowią aktualnie najlepsze dostępne rozwiązania w przyjętym na początku budżecie. Jak wykazaliśmy, w takim przedziale cenowym zawsze przyjdzie nam jednak z czegoś zrezygnować. Co nie oznacza, że nie znajdziemy nic wartego uwagi. Pamiętajmy jednak, że w przypadku oczyszczaczy warto kierować się zasadą: „czasem lepiej trochę dołożyć” i w zamian zyskać dostęp do funkcjonalności, dzięki którym filtracja zanieczyszczeń stanie się jeszcze wydajniejsza.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.