Oczyszczacze powietrza do 80 m2 - jaki model wybrać?

Biuro, gabinet kosmetyczny czy obszerny salon – każde większe pomieszczenie będzie wymagało od nas zakupu urządzenia o lepszych parametrach, dostosowanych do powierzchni i zapewniających przepływ na odpowiednio wysokim poziomie. Potrzebujesz dodatkowych funkcji? A może opcji sterowania za pomocą smartfona? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wybrać oczyszczacz, który zapewni ci idealnie czyste powietrze w przestrzeniach do 80 m2, oferując przy okazji wszystko to, co uważasz za niezbędne.

 

Jakość powietrza? Jest gorzej niż sądzisz

Zanieczyszczone powietrze może być trucizną. I nie inaczej jest w naszym kraju, który według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego uplasował się w 2017 roku na niechlubnym czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem średniej zawartości pyłu PM2.5. Przodowaliśmy wtedy także pod względem średniorocznego stężenia benzopirenu – lotnego związku organicznego, charakteryzującego się silnie toksycznym wpływem na organizm ludzki, mogącego w dużych stężeniach doprowadzać do powstawania nowotworów. Rok później, w ponad 85% stref, podlegających ocenie jakości powietrza, przekroczone zostały normy pyłu PM10.

 

Według szacunków, w 2019 wysokie stężenie pyłu PM2.5 przyczyniło się do aż 43 tysięcy przedwczesnych zgonów. Tak silna koncentracja zanieczyszczeń nie jest bynajmniej czynnikiem charakterystycznym dla dużych miast, takich jak wymieniany najczęściej w kontekście smogu Kraków. Za 86% emisji wspomnianego benzopirenu i 46% pyłów PM2.5 i PM10 odpowiada bowiem spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Wysoki poziom zanieczyszczeń stanowi więc równie duży problem na przedmieściach i wsiach, często mylnie uważanych za ,,strefy bezpieczne”.

 

zanieczyszczone powietrze na przedmieściach
Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy wyłącznie dużych miast

 

Oczyszczacze powietrza – broń przeciwko zanieczyszczeniom

O ile walka z przyczynami wysokiego poziomu zanieczyszczeń wymaga – poza wysiłkiem każdego z nas – także odpowiednich rozwiązań systemowych, tak w pomieszczeniach, w których przebywamy, o jakość powietrza możemy zadbać sami. Najwyższą skutecznością w tym zakresie odznaczają się – stanowiące powoli wyposażenie obowiązkowe – oczyszczacze powietrza.

W największym uproszczeniu są to zaawansowane technologicznie i w pełni przyjazne dla użytkownika oraz środowiska urządzenia, których praca polega na pobieraniu zanieczyszczonego powietrza, przefiltrowaniu go i oddawaniu z powrotem do otoczenia. Wysoką skuteczność w granicach nawet 99,995%, zapewnia stanowiący dziś rynkowy standard trójstopniowy system filtracji, na który składa się:

  • filtr wstępny – wykonany z cienkiej siateczki o odpowiednio małych otworach. Stanowi pierwszy stopień procesu oczyszczania. Jego zadaniem jest skuteczne zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń o większej średnicy, takich jak okruchy, kurz, włosy i sierść zwierząt. Stosowany jest głównie w celu ochrony kolejnych filtrów, które z racji przystosowania do neutralizacji dużo mniejszych cząsteczek, mogłyby ulec zapchaniu bądź – w najgorszych przypadkach – nawet uszkodzeniu,
  • filtr HEPA – czyli wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Element ten stanowi najważniejszy punkt całego procesu. Wykonany jest z włókien syntetycznych – najczęściej polimerów – ułożonych w charakterystyczny kształt harmonijki. Do jego zadań należy eliminowanie z powietrza m.in. alergenów, bakterii, zarodników grzybów, wirusów oraz PM2.5 i PM10. W urządzeniach do użytku domowego z reguły stosuje się filtry o klasie od E11 do H14, oferujące skuteczność oczyszczania od 95 do nawet 99,995%,
  • filtr węglowy – posiada węgiel aktywny, powstający w wyniku oddziaływania wysokich temperatur na materiały bogate w węgiel pierwiastkowy. Bardzo duża powierzchnia w stosunku do masy oraz zdolność do tzw. adsorpcji, czyli wiązania i neutralizowania zanieczyszczeń na swojej powierzchni sprawia, że wykazuje się niezrównaną skutecznością w usuwaniu gazów, nieprzyjemnych zapachów oraz lotnych związków organicznych (LZO). Zdolność do walki z tymi ostatnimi jest szczególnie ważna, gdyż tego rodzaju substancje mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Długotrwałe i częste przebywanie w miejscach o ich dużym stężeniu znacząco zwiększa ryzyko chorób układu nerwowego i oddechowego. LZO obecne są m.in. w lakierach, rozpuszczalnikach do farb, tuszach drukarskich i produktach czyszczących.

 

Rozwój technologiczny, badania naukowe i rosnąca konkurencja sprawiły, że producenci zaczęli pracować nad swoimi własnymi, autorskimi rozwiązaniami, mającymi stanowić dopełnienie dla powyższego zestawu. Do coraz częściej spotykanych na rynku udoskonaleń procesu oczyszczania należą jonizatory powietrza.

 

Czym są? To specjalne urządzenia, generujące jony ujemne i dodatnie w odpowiednich proporcjach (ok. 1,2 do 1), wykazujące się podobnym działaniem w zakresie oczyszczania do filtrów węglowych i HEPA. Ktoś może zapytać: jaki jest sens w ich stosowaniu? Odpowiedź jest prosta: wręcz zbawienny wpływu jonów ujemnych na nasze zdrowie. Przebywanie w powietrzu, które jest nimi silnie naładowane, wpływa bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, jakość snu i nawilżenie skóry. Zainteresowani? Zapraszamy do dalszej lektury, w której prezentujemy model, mający tę funkcję na swoim wyposażeniu.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza do 80 m2?

Znając już technologie, zapewniające wysoką sprawność oczyszczaczy i decydując się na zakup urządzenia, należy zastanowić się nad tym, co zrobić, by ten działał jak najbardziej skutecznie w wymaganych warunkach. Odpowiedzi na to pytanie w pierwszej kolejności udzieli nam współczynnik CADR.  

 

CADR, czyli Clean Air Delivery Rate, określa skuteczność oczyszczania na danej powierzchni. Uwzględnia wielkość pomieszczenia i objętość czystego powietrza, które może zostać oddane przez urządzenie w ciągu jednej godziny. Mówiąc inaczej, dzięki wartości CADR dowiadujemy się, ile czystego powietrza oczyszczacz będzie w stanie dostarczyć na danej powierzchni przez godzinę swojej pracy.

 

Według badań, powietrze w ciągu jednej godziny powinno być przefiltrowane 3-4 razy (w pomieszczeniu o standardowej wysokości 2,5 m). Przyjmując te założenia, możemy obliczyć, że oczyszczacz pracujący w salonie o powierzchni 80 m2, powinien cechować się przepływem CADR na poziomie nie mniejszym niż 600 m3/h. W przypadku doboru urządzenia o słabszych parametrach, jego praca może być nieefektywna.

 

Oczyszczacz powietrza do powierzchni do 80 m2 - polecane modele

Mając na uwadze powyższe, nasi eksperci wyłonili cztery modele w różnych półkach cenowych, które doskonale odnajdą się we wszystkich przestrzeniach do 80 m2. Każdy z nich oferuje najlepszy stosunek jakości i funkcjonalności do ceny, który przełożył się na setki pozytywnych opinii od użytkowników. Począwszy od pierwszego z nich, zaprojektowanego w Japonii.


Oczyszczacz Toshiba CAF-X116XPL do 84 m2

Pierwszy model rekomendowany do pomieszczeń do 80 m 2 to propozycja od doskonale znanej większości z nas marki Toshiba. Oczyszczacz Toshiba CAF-X116XPL już na wstępie wyróżnia się cichą pracą w zakresie 21-48 dB, wysoką jakością wykonania i przepływem powietrza do 700 m3/h. Do tego dodajmy jeszcze niski pobór energii i roczny koszt eksploatacji. To jeden ze zdecydowanych liderów w tym pułapie cenowym.

 

oczyszczacz Toshiba CAF-X116XPL - aranżacja
Aranżacja oczyszczacza Toshiba CAF-X116XPL w sypialni

 

Japońscy inżynierowie postanowili zastosować system podwójnej filtracji. Filtry wstępny i HEPA o klasie H13, wykazującej się skutecznością na poziomie co najmniej 99,97%, zostały w tym modelu umieszczone z dwóch stron oczyszczacza. Dzięki temu powietrze wlatuje do urządzenia z dwóch stron, gdzie zostaje dokładnie oczyszczone, by następnie trafić w czystej postaci – dzięki dwóm wentylatorom – na zewnątrz. Górna kratka wylotowa, zajmująca całą powierzchnię górną, w połączeniu z przepływem, dają efekt obiegu wirowego w całym pomieszczeniu.

 

Całość dopełnia filtr węglowy, neutralizujący nieprzyjemne zapachy, gazy i lotne związki organiczne. Cały zestaw został pokryty warstwą PET, która zbiera większe zanieczyszczenia, wydłużając jego żywotność, wynoszącą ok. 24 miesiące. Pracę filtrów wspomaga dodatkowo zaawansowany jonizator powietrza, który – poprzez wspomnianą wcześniej emisję jonów ujemnych i dodatnich – zabija pozostałe wirusy, nieprzyjemne zapachy, bakterie i pyłki, poprawiając jednocześnie nasze samopoczucie.

Precyzyjny zestaw czterech czujników gazu i pyłów, na bieżąco sprawdzających poziom zanieczyszczeń, przekłada się na doskonałą skuteczność trybu automatycznego. O stanie powietrza i stopniu zużycia filtrów zostaniemy poinformowani za pomocą czytelnego wyświetlacza, umieszczonego na froncie urządzenia.

 

Poza wspomnianą możliwością w pełni automatycznej pracy możemy także samodzielnie wybrać szybkość, z jaką ma działać urządzenie, dzięki dostępnym 3 prędkościom wentylatora. Duży atut urządzenia stanowi także umiejętność samodzielnej inspekcji błędów. CAF-X116XPL diagnozuje usterki oraz wadliwe podłączenia, pokazując odpowiedni kod na wyświetlaczu. Całość dopełnia w pełni dotykowy, wysokiej jakości panel sterowania. Nie mogło zabraknąć także funkcji sleep, po włączeniu której prędkość pracy wentylatorów i jasność świecenia wskaźników zostają zmniejszone.

 

Wszystkie wymienione cechy czynią z modelu Toshiby solidny produkt, zdolny zadowolić – pomimo niskiej ceny – nawet bardziej wymagających użytkowników.

 

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Max do 120 m2

Minimalizm, któremu po pierwszym spojrzeniu trudno się oprzeć. Po zapoznaniu ze specyfikacją – tym bardziej. Xiaomi wdarło się szturmem także na rynek oczyszczaczy. Model Air Purifier Max bez problemu poradzi sobie z powierzchniami nawet do 120 m2. Wysoka jakość wykonania połączona z niespotykaną szybkością oczyszczania (pomieszczenie 21 m2 zostanie pozbawione zanieczyszczeń w zaledwie 3 minuty!) nie pozwalają traktować urządzenia od chińskiego producenta inaczej niż jako jednego z najlepszych w swej klasie.

 

Na wstępie inżynierom Xiaomi należą się pochwały za niski poziom hałasu, osiągany przez ten model. Pomimo ogromnego przepływu i stosunkowo sporych rozmiarów (386 x 386 x 965 mm), dzięki specjalnej komorze wyciszającej, głośność urządzenia udało się ograniczyć do zakresu 36-63 dB.

 

Podobnie jak poprzednik, oczyszczacz Air Purifier Max także został wyposażony w system filtrów umieszczonych po bokach urządzenia, na który składa się wstępny, węglowy i HEPA E12 o skuteczności co najmniej 99,95% i powierzchni aż 6 m2. Według producenta okres żywotności zestawu wynosi do 12 miesięcy.

 

Zaawansowane czujniki cząstek, temperatury wilgotności, wraz z trzema prędkościami pracy wentylatora i nowym systemem optymalizacji wydajności przekładają się na bezbłędną pracę oczyszczacza w trybie automatycznym. W celu osiągnięcia jak najczystszego wyglądu, wszelkiego rodzaju fizyczne przyciski zastąpiono wysokiej jakości dotykowym wyświetlaczem OLED. Z jego poziomu – poza możliwością ustawienia parametrów – dowiemy się także o jakości powietrza w danym pomieszczeniu i stopniu zużycia filtrów.

 

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Max - aranżacja
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Max z aplikacją mobilnąPo zainstalowaniu aplikacji mobilnej Mi Home możemy sterować pracą Air Purifier Max, sprawdzić stan powietrza oraz temperaturę i poziom wilgotności. Zdalne włączanie oczyszczacza bądź swobodny wybór trybów pracy? Bez żadnego problemu. Co więcej, aplikacja umożliwia także stworzenie własnego harmonogramu, który pozwoli nam ustalić, o jakich porach urządzenie ma się włączyć lub przejść w tryb nocny. Całość dopełnia funkcja płynnego zwiększania mocy, mogąca okazać się przydatna w przypadku przenoszenia go do większego pomieszczenia.

 

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Max będzie stanowił doskonały wybór dla wszystkich tych, dla których – poza niskimi kosztami eksploatacji i bezbłędną pracą – liczy się także możliwość zdalnego sterowania pracą urządzenia. W tym przypadku (krzywdzące) stereotypy o słabej jakości produktów chińskiego pochodzenia, zdecydowanie nie znajdują odzwierciedlenia. Air Purifier to konstrukcja do cna przemyślana i wykonana z najwyższą dbałością o każdy detal.

 

Oczyszczacz Samsung AX90 do 90 m2

Model AX90R7080WD to najmocniejszy oczyszczacz w ofercie Samsunga. Zaprojektowany i wyprodukowany od początku do końca w Korei Południowej. Cicha praca, zaczynająca się już od 21 dB, przepływ CADR na poziomie 701 m3/h i doskonały design. W kategorii urządzeń z przeznaczeniem do 80m2 model AX90 jest przedstawicielem ścisłej czołówki.

 

Model koreańskiego producenta wyposażony został w dwa zestawy filtrów – wstępnego, HEPA H13 i węglowego – umieszczone w górnej i dolnej części urządzenia. Skuteczność rozwiązań Samsunga została potwierdzona naukowo przez Narodowy Instytut Testowy w Korei.

 

Jak to działa? Brudne powietrze jest w pierwszej kolejności zaciągane przez duży wlot powietrza, umiejscowiony z przodu urządzenia. Następnie, po przejściu przez filtry, wydmuchiwane jest z ogromną siłą w trzech kierunkach, do każdego z wywiewów. Za rozprowadzanie powietrza odpowiadają dwa potężne akumulatory i silniki bezszczotkowe Samsung Digital Inventer.

 

Oczyszczacz Samsung AX90 - aranżacja w pokoju dziennym
Aranżacja oczyszczacza Samsung AX90 w pokoju dziennym

 

O dopasowanie prędkości w trybie automatycznym dba zaawansowany laserowy czujnik pyłów i przykrych zapachów, których odczyty są na bieżąco wyświetlane na wbudowanym wyświetlaczu. Poza wyświetlaniem informacji o ilości PM2.5 i PM10 producent zdecydował się także na wskaźnik pyłów PM1.0, stanowiący rzadkość na rynku. Większość marek nie stosuje takiego rozwiązania, ze względu na potrzebę wykorzystania o wiele bardziej zaawansowanych technologii niż w przypadku pyłów o większej średnicy. Oczyszczacz Samsung AX90 oferuje także opcję sygnalizowania potrzeby wymiany filtrów, których sprawność wyliczana jest na podstawie historii pracy urządzenia w poszczególnych trybach oraz zmierzonego poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Brak możliwości sterowania przy pomocy smartfona? Dla Samsunga to wręcz nie do pomyślenia. Podobnie jak dla nas. Aplikacja SmartThings, która łączy nas z urządzeniem za pomocą sieci Wi-Fi, to jedno z najlepszych tego typu rozwiązań w historii. Za jej pośrednictwem otrzymujemy m.in. możliwość zdalnego sprawdzenia informacji o jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz, włączenia lub wyłączenia urządzenia, wybrania prędkości wentylatora, ustawienia harmonogramu pracy i sprawdzenia stanu jakości filtrów.

Niesamowita wydajność, funkcjonalność i efektywność pracy oczyszczacza Samsung AX90 przekładają się na olbrzymią popularność wśród klientów. To urządzenie dla najbardziej wymagających, nietolerujących ograniczeń użytkowników.

 

Oczyszczacz IDEAL AP 140 Pro do 180 m2

Najbardziej zaawansowany i najmocniejszy prezentowany przez nas model. Wyróżniający się niemiecką perfekcją i dbałością o każdy technologiczny szczegół. Oczyszczacz IDEAL AP 140 Pro wyróżnia ogromny przepływ do 1400 m3/h, co przekłada się na bezproblemową pracę na powierzchniach do nawet 180 m2. IDEALny do magazynów, biur, dużych sal konferencyjnych i każdego innego miejsca, wymagającego utrzymania czystości na najwyższym osiągalnym poziomie, przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu (od 25 dB) i zużycia energii (zaczynającego się od zaledwie 7 W).

 

Jakość wykonania z miejsca daje nam do zrozumienia, że profesjonalizm linii Pro nie kończy się wyłącznie na nazwie. Modele z tej linii składane są ręcznie w niemieckich fabrykach, z najlepszych na świecie komponentów. Dla przykładu wentylator, zastosowany w AP 140 Pro, wyprodukowany został przez firmę EBM Papst – pioniera w dziedzinie produkcji wentylatorów i silników do urządzeń domowych i przemysłowych. Ekonomiczny silnik EC GreenTech zapewnia zaś o 50% mniejsze zużycie energii w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

 

IDEAL AP 140 Pro - oczyszczacz do 180m2
Oczyszczacz IDEAL AP 140 Pro

 

By zapewnić czystość powietrza na najwyższym możliwym poziomie, oczyszczacz IDEAL AP 140 Pro został wyposażony w filtr 360o, będący połączeniem filtra wstępnego i pięciowarstwowego HEPA o klasie H14, wykazującego się skutecznością wynoszącą co najmniej 99,995%. W domyślnej wersji nie zastosowano jednak komponentów węglowych. Dlaczego? Z racji przeznaczenia do naprawdę dużych pomieszczeń, w których często występująca wilgoć powietrza mogłaby je niszczyć. Producent nie zapomniał jednak o możliwości stosowania swojego urządzenia na mniejszych powierzchniach, oferując opcjonalny zakup filtra o zawartości aż 800 g węgla aktywnego.

 

To nie wszystko. Filtr 360o został wyposażony w inteligentny czujnik identyfikacji radiowej (RFID), który automatycznie rozpoznaje zastosowany zestaw i paruje go z urządzeniem. Dzięki temu, poza możliwością dokładnego sprawdzenia jego stanu, otrzymujemy pewność, że zakupione przez nas filtry są oryginalne. Rozwiązanie to automatycznie blokuje oczyszczacz w przypadku niepoprawnego montażu bądź omyłkowego wyciągnięcia filtra podczas jego pracy, maksymalizując bezpieczeństwo użytkowania.

Praca automatyczna? Zupełnie bezproblemowa dzięki precyzyjnym czujnikom pyłu, gazu i zapachu, dostosowującym prędkość pracy wentylatorów w zależności od wykrytego poziomu zanieczyszczeń. Pobieranie z nich odczyty na bieżąco informują o stanie powietrza na wygodnym panelu sterowania. W trybie pracy manualnej otrzymujemy zaś możliwość wyboru spośród 5 mocy. W przypadku najniższej z nich urządzenie będzie pobierać zaledwie 7 W energii elektrycznej. W najwyższym zaś – trybie turbo – powietrze zostanie oczyszczone w niesamowicie krótkim czasie i z niespotykaną dokładnością.

 

W urządzeniach tej klasy możliwość sterowania zdalnego to pozycja obowiązkowa. Zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Po zainstalowaniu aplikacji IDEAL AIR PRO otrzymujemy możliwość całkowitej kontroli nad oczyszczaczem. Począwszy od sprawdzenia stanu filtrów i powietrza, przez ustawienie trybu pracy i siły nadmuchu wentylatora, po uruchomienie blokady rodzicielskiej.

 

Cechująca AP 140 Pro najwyższa jakość wykonania, dbałość o każdy możliwy detal, bogata funkcjonalność i zaawansowanie technologicznie składają się na urządzenie, które śmiało można zaliczyć do najlepszych na świecie. Doskonałych do dużych pomieszczeń i prawdopodobnie bezkonkurencyjnych, jeśli chodzi o nasze tytułowe oczyszczacze do 80 m2.


Oczyszczacz do 80 m2 - gdzie kupić? Co wybrać?

Potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści, wyposażeni w wieloletnie doświadczenie, z pewnością zaproponują ci oczyszczacz, który spełni twoje oczekiwania z nawiązką. Dbałość o czyste i bezpieczne powietrze to misja, która przyświeca nam od początku obecności na rynku!

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.