Samochodowe oczyszczacze powietrza 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele niebezpiecznych substancji trafia do środka twojego samochodu? Wiemy, istnieją przecież filtry kabinowe. Te jednak, jak wykazały badania, nie radzą sobie ze wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń. Masz jednak możliwość skorzystania z samochodowych oczyszczaczy powietrza, które nie tylko eliminują najdrobniejsze pyły i niebezpieczne związki lotne, ale też oferują użytkownikom wiele innych funkcji. Jaki udział w zanieczyszczaniu środowiska mają samochody, skąd biorą się toksyny we wnętrzu pojazdu i jak im zaradzić? No i przede wszystkim, jaki model oczyszczacza samochodowego wybrać? Sprawdź!

 

Jakość powietrza w Polsce? Jest źle 

Nie raz już wskazywaliśmy, że powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Organizacje zajmujące się problemem smogu i lekarze od dawna biją na alarm. Wystarczy przypomnieć, że w 2017 roku średnie stężenie benzo[a]pirenu – bardzo toksycznego dla ludzkiego organizmu związku lotnego – wyniosło w Polsce 4,8ng/m3, przy maksymalnym dopuszczalnym poziomie 1ng/m3. Oznacza to przekroczenie normy nawet o 480%! Pod względem PM2,5 także notowaliśmy średni wynik powyżej normy – 23 µg/m3, lecz dzienne stężenia mogą sięgać 200 µg/m3 (ok. 800%)!

 

Za zdecydowaną większość zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju odpowiada tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo kampanii społecznych i prawnych rozwiązań, mających zmniejszyć problem, wciąż mamy powody do obaw. Zmiany klimatyczne prowadzące do coraz wyższych temperatur, niosą ze sobą także susze. Ta stanowi ogromny problem nie tylko dla naszego rolnictwa i gospodarki wodnej. Brak opadów i wysoka temperatura doprowadzają do zwiększania zakresu i obszaru przemieszczenia się zanieczyszczeń oraz wydłużają czas ich pozostawania.

 

Ile zanieczyszczeń emitują samochody?  

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA, liczba samochodów osobowych w 2018 roku wzrosła w naszym kraju o 4,1%, do 23,4 mln sztuk. Rosnąca ilość samochodów bynajmniej nie jest powodem do zadowolenia, jeśli myślimy o klimacie i powietrzu. W Polsce, transport drogowy odpowiada za 10 proc. emisji PM2,5, 8 proc PM10 (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego) i aż 37% tlenków azotu (NOx). Problem ten jest szczególnie odczuwalny w większych miastach, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu drogowego. W całej Unii Europejskiej, ruch drogowy odpowiedzialny jest za 72% emisji dwutlenku węgla (dane Parlamentu Europejskiego).

 

 

zanieczyszczenie powietrza na zatłoczonej ulicy
Zanieczyszczenia pochodzące z ruchu drogowego z łatwością przedostają się do kabiny samochodowej

 

Za większość z tych zanieczyszczeń odpowiadają samochody z silnikami diesla, autobusy a także samochody z wymontowanymi filtrami cząstek stałych. Dla przykładu w stolicy Wielkiej Brytanii, diesle odpowiadają za aż 30% zanieczyszczeń pyłami PM10.  

 

Producenci starają się, jak mogą, by zmniejszyć emisję spalin – do czego są zresztą stale ,,zmuszani” poprzez coraz ostrzejsze normy. Jednym ze sposobów, by im sprostać, jest udoskonalanie wspomnianych filtrów cząstek stałych. Te jednak nie wykazują stuprocentowej skuteczności. Co więcej, wyniki osiągane podczas badań mocno różnią się od tych uzyskiwanych na drogach. O ile w laboratorium emisja w silniku diesla może wydawać się bowiem w pełni zgodna z normami, tak jazda w mieście – poprzez ciągłe ruszanie, hamowanie i stanie w korku – powoduje znaczny wzrost zanieczyszczeń.  W Polsce wciąż niestety popularne jest także zjawisko usuwania filtrów, by uniknąć konieczności ich regularnego czyszczenia, a co za tym idzie, dodatkowych kosztów.  

 

Coraz mniejsza emisja spalin nowych modeli jest zresztą często używanym argumentem przez koncerny. Faktem jest, jak napisaliśmy wyżej, że nowe samochody emitują coraz mniej zanieczyszczeń. Prawdą jest, że nowoczesny samochód nie będzie truł powietrza tak, jak starsze modele. Zastanówmy się jednak, jak wzrośnie ilość zanieczyszczeń, gdy zamiast jednego ,,eco-friendly” samochodu, postawimy na danej przestrzeni takich samochodów kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Wtedy zdecydowanie odczujemy wagę problemu. I cierpią na tym sami kierowcy.  

 

Zanieczyszczenia w kabinie samochodu 

Mnóstwo z tych zanieczyszczeń trafia do środka samochodów. Poruszając się między innymi pojazdami i stojąc w korkach, jesteśmy najbliżej ich emisji, jak tylko się da. Jeśli przyjmiemy, że spędzamy w samochodzie 2-3 godziny dziennie, a w ciągu godziny przedostanie się przez jego wnętrze ok. 500 l powietrza zanieczyszczonego przez ruch uliczny (zależy od klasy filtra kabinowego i stopnia jego zużycia), to ryzyko potencjalnej choroby lub innych problemów zdrowotnych staje się bardzo wysokie.

 

Oczywiście zamknięcie okien daje sporo już na starcie, lecz nie rozwiązuje problemu do końca. Większość zanieczyszczeń posiada bowiem średnicę tak małą, że wejście do wnętrza nie stanowi dla nich problemu. Według badań, w kabinach samochodowych pozbawionych filtru kabinowego, zapylenie może osiągać stężenie nawet sześciokrotnie większe, niż poza nimi.  

 

Należy także poruszyć kwestię zapewniania dopływu świeżego powietrza do kabiny samochodu. Przebywając w środku samochodu zużywamy tlen znajdujący się w kabinie samochodu, efektem jest wzrost stężenia CO2 (produkt oddychania). Dlatego należy zapewnić dopływ tlenu z zewnątrz, nie zamykać obiegu na dłuższy czas. Podwyższone stężenia dwutlenku węgla może skutkować opóźnioną reakcją i sennością w trakcie prowadzenia samochodu, co prowadzi do utraty czujności, którą należy zachowywać stale. Warto wybrać samochodowy oczyszczacz powietrza, który wyposażony jest w czujnik poziomu dwutlenku węgla.

 

Filtry kabinowe – czy można na nie liczyć?  

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Choć na nie radzą sobie z wszystkimi typami zanieczyszczeń. Filtry kabinowe pozwalają na oczyszczenie powietrza w środku pojazdu. Nie robią tego jednak tak skutecznie, jak samochodowe oczyszczacze powietrza. Większość z nich nie usuwa m.in. pyłu PM2,5, czyli tzw. aerozoli atmosferycznych o średnicy mniejszej niż 2,5 µm, które – według Światowej Organizacji Zdrowia – stanowią najbardziej szkodliwy dla ludzkiego zdrowia typ zanieczyszczenia atmosferycznego, który według badań doprowadził w Polsce w 2019 roku do 43 tys. przedwczesnych zgonów (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego).

 
Czy warto inwestować w oczyszczacz? 

Pieniądze wydane na ochronę zdrowia nigdy nie są pieniędzmi straconymi – nawet jeśli trudno nam  jest je docenić na co dzień. Samochodowe oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które z pewnością powinni posiadać kierowcy, spędzający codziennie wiele godzin za kółkiem – i nie mówimy w tym wypadku tylko o kierowcach zawodowych. Jak już pisaliśmy, nawet 2-3 godzinny pobyt w samochodzie, podczas którego poruszamy się po silnie zanieczyszczonych ulicach, jest doskonałym wskazaniem do zakupu. Dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i dla których samochód jest narzędziem pracy, samochodowy oczyszczacz powietrza stanowi wyposażenie wręcz obowiązkowe. 

 

Warto także dodać, że oczyszczacze samochodowe nie tylko usuwają zanieczyszczenia emitowane przez samochody. Rozważ ich zakup jeśli chcesz pozbyć się:

  • dymu tytoniowego - oczyszczacze samochodowe z funkcją jonizacji pomogą Ci wyeliminować uporczywy zapach papierosów;
  • zapachu zwierząt przewożonych w samochodzie - jeśli często przemieszczasz się ze swoim pupilem w samochodzie, z pewnością już nie raz próbowałeś pozbyć się zapachy z kabiny samochodowej;
  • uczulających pyłków - ta opcja jest szczególnie polecana alergikom, którzy w okresie pylenia roślin zmagają się z uporczywymi dolegliwościami alergicznymi. Kichanie, kaszel, zaczerwienione spojówki, katar to objawy, które bardzo utrudniają koncentrację i prowadzenie samochodu;
  • trudnych do pozbycia się zapachów - przewozisz w samochodzie towary, które emitują zapachy trudne do pozbycia się zwykłym wietrzeniem? Najwyższy czas pomyśleć o oczyszczaczu powietrza.

 

rodzina z psem w kabinie samochodowej
Oczyszczacz powietrza pomaga w usunięciu zapachu zwierząt z kabiny samochodowej

 

Samochodowe oczyszczacze powietrza – polecane modele

Dla wszystkich pragnących zadbać o jakość powietrza w swoim samochodzie przygotowaliśmy zestawienie trzech modeli w różnych pułapach cenowych, gwarantujących najlepszą wydajność i stosunek jakości do ceny. Oferowana przez nie funkcjonalność i sposoby filtracji – po dopasowaniu do rozmiaru wnętrza – gwarantują utrzymanie zdrowego powietrza w pojeździe każdego typu.  

 

Sharp UJ-GC20E-N

Japońska technologia i jakość, zaprojektowana z przeznaczeniem do wnętrz o powierzchni do 3 m2. Niski poziom emitowanego hałasu na poziomie 19-36 dB i koszty eksploatacji (50 zł/rok) czynią z oczyszczacza Sharp UJ-GC20E-N jednym z najlepszych urządzeń w swej klasie cenowej.  

 

sharp uj-gc20e-n
Sharp UJ-GC20E-N

 

Projektanci postawili na design przywodzący na myśl samochodowy kubek, który – poprzez wysokiej jakości materiały, minimalizm i kompaktowe wymiary – wpasuje się do każdego typu wnętrza. W sprzedaży dostępna jest także czarna wersja kolorystyczna. Urządzenie te możemy zastosować w każdym samochodzie, wyposażonym w 12-woltowy akumulator. Dużą zaletę stanowi prosty montaż, polegający na prostym podłączeniu oczyszczacza z zasilaczem do zapalniczki samochodowej za pomocą kabla USB.  

 

W UJ-GC20-E zastosowano dwustopniowy system filtracji. W pierwszej kolejności powietrze przechodzi przez filtr wstępny, który oczyszcza powietrze z większych zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy, okruchy, zwierzęca sierść itp. Dodatkowym plusem filtra zastosowanego w tym modelu jest zdolność do zatrzymywania pyłów PM10. W większości oczyszczaczy dostępnych na rynku (i nie tylko samochodowych), zadanie to realizuje dopiero filtr HEPA.  

 

Drugi stopień oczyszczania – i jednocześnie rdzeń całego urządzenia – stanowi opatentowana przez Sharp technologia jonizacji powietrza Plasmacluster. W UJ-GC20E-N zastosowano generator jonów High-Density 25000, którego zasada działania opiera się na emisji jonów dodatnich i ujemnych w odpowiednich proporcjach. Po dostaniu się do powietrza jony te oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, pleśni, alergenów oraz przykrych zapachów ze skutecznością na poziomie 99,9%. Dodatkową zaletę tego rozwiązania stanowi zbawienny wpływ jonów ujemnych na nasz organizm, które poprawiają nasze samopoczucie i pomagają nawilżyć skórę

 

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy – LOW, MED i TURBO – różniące się ilością emitowanych jonów i głośnością (od 7000 do aż 75 000 jonów na cm3). Dzięki wspomnianemu interfejsowi USB, z UJ-GC20E-N możemy korzystać w zasadzie wszędzie, m.in. przy biurku, podłączając oczyszczacz do laptopa czy w szafie z ubraniami, w zestawie z powerbankiem, by pozbyć się brzydkich zapachów

Sharp UJ-GC20E-N stanowi przykład doskonale wykonanego i wszechstronnego urządzenia, dostępnego za niewielką cenę. Jonizacja powietrza Plasmacluster, znana z najwyższych modeli oczyszczaczy japońskiego producenta, pozwoli zapomnieć o szkodliwych substancjach i innych zanieczyszczeniach, mogących dostać się do środka samochodu.  

 

LIFAair LAC50

Propozycja od fińskiego LIFAair, przeznaczona do samochodów o wnętrzu do 5 m3. Urządzenie oferuje dwa tryby pracy, aż 32 stopnie prędkości regulatora i niskie koszty rocznej wymiany filtrów, wynoszące ok. 99 zł/rok.  

 

oczyszczacz LIFAair LAC50 w kabinie samochodowej
oczyszczacz samochodowy LIFAair LAC50

 

LIFAair LAC50 należy już na wstępie pochwalić za minimalistyczny design i wyjątkowo przyjemny sposób montażu. Urządzenie montujemy bowiem na jednym z zagłówków siedzeń, podłączając go do wtyczki 12 V, montowanej w miejscu zapalniczki. Sama wtyczka wyposażona została w czujnik powietrza z ekranem LED, mierzący poziom pyłów PM2,5.  

 

Takie rozwiązanie pozwoliło w pełni zautomatyzować pracę oczyszczacza, który na podstawie odczytów samoczynnie reguluje prędkość wentylatora. Użytkownik otrzymuje także możliwość ustawienia trybu ręcznego oraz ustawienia poziomu prędkości wentylatora podczas pracy w trybie automatycznym. Co więcej, wtyczka została wyposażona w dodatkowe wyjście USB, pozwalające naładować w trasie telefon, powerbanka, słuchawki i inne urządzenia.  

Pod względem filtracji powietrza, fińscy inżynierowie postawili na rozwiązanie, na które składają się trzy filtry. Pierwszy z nich stanowi doskonale znany nam z poprzedniego modelu filtr wstępny, zatrzymujący większe zanieczyszczenia.  

 

Drugi z nich złożony jest z dwóch warstw. Filtr HEPA E11 – odpowiedzialny jest za pochłanianie kurzu, wirusów, bakterii, alergenów, zarodników grzybów i pyłów PM2,5. Klasa E11 oznacza, że urządzenie gwarantuje skuteczność na poziomie co najmniej 95%. Drugą warstwę stanowi filtr węglowy, zbudowany z dużej ilości węgla aktywnego, który wiąże na swej powierzchni cząsteczki gazów i nieprzyjemne zapachy. Filtr ten neutralizuje także substancje z grupy lotnych związków organicznych, takie jak formaldehydy czy benzopireny, wykazujące się silnie toksycznym wpływem na organizm ludzki

 

Dodatkowo oczyszczacz LAC50 został wyposażony w funkcję, która zapobiega rozładowaniu akumulatora w samochodzie. Producent pomyślał też o opcji zabezpieczającej przed przegrzaniem urządzenia, która, po przekroczeniu temperatury 60oC automatycznie wyłącza wszystkie dodatkowe funkcje, aż do obniżenia się temperatury. 

 

LAC50 LIFAair w kabinie samochodowej
Oczyszczacz LAC50 w kabinie samochodowej

 

LIFAair LAC50 będzie stanowił doskonały wybór dla wszystkich tych, którym, oprócz na jakości powietrza, zależy także na dużej wygodzie i automatycznej pracy. Przeprowadzone przez nas testy zdecydowanie potwierdziły zalety, wymieniane przez producenta. 

 

LIFAair LAC100

Czyli wzmocniona wersja LAC50, oferująca dodatkowe funkcje i niezrównaną wydajność oczyszczenia na poziomie 100 m3/h. Oznacza to, że w przypadku wnętrza o powierzchni 10 m3, całkowicie czystym powietrzem będziemy mogli cieszyć się po zaledwie 6 minutach pracy urządzenia!  

 

oczyszczacz samochodowy LIFAair LAC100
Oczyszczacz samochodowy LIFAair LAC100 z inteligentnym kontrolerem

 

LIFAair LAC100 został wyposażony w specjalną czterodrożną konstrukcję wlotu powietrza, pozwalającą na oczyszczenie powietrza nad w najtrudniej dostępnych zakamarkach samochodu. W porównaniu do poprzednika znajdziemy tu aż dwa wentylatory – mogące pracować w 32 stopniach prędkości i trybie ręcznym oraz automatycznym – zapewniające niezrównaną skuteczność.

 

W urządzeniu tym znajdziemy identyczny dwuwarstwowy filtr HEPA E11 + węglowy jak w niższym modelu. W celu zapewnienia jeszcze wyższego poziomu czystości, producent zdecydował się jednak na umieszczenie w LAC100 aż dwóch takich filtrów. Pozwoliło to osiągnąć czystość powietrza na poziomie dotąd nieosiągalnym dla oczyszczaczy samochodowych. LAC100 uważany jest także za jedno z najlepszych rozwiązań dla alergików.  

 

Za automatyczne dostosowywanie prędkości działania oczyszczacza odpowiadają tu dwa czujniki – pyłu PM2,5 i dwutlenku węgla. Co więcej, w przypadku wykrycia podwyższonego poziomu CO2 (powodującego m.in. senność u kierowcy), urządzenie uruchomi alarm, którego intensywność zależna będzie od stężenia gazu. W przypadku, gdy poziom CO2 przekroczy wartość 3000 ppm, ekran oczyszczacza będzie migał, wysyłając jednocześnie alarm, dzwoniący co sekundę.  

 

samochodowy oczyszczacz powietrza LIFAair LAC 100
Oczyszczacz LIFAair LAC100 w kabinie samochodowej

 

Oczyszczacz samochodowy LIFAair LAC100 to urządzenie dla najbardziej wymagających. Najdroższe w naszym zestawieniu, ale i oferujące największą funkcjonalność, szybkość i wydajność procesu usuwania zanieczyszczeń powietrza. Idealne dla tych, którzy nie lubią bawić się w półśrodki.

 

Samochodowy oczyszczacz powietrza – gwarancja zdrowej i bezpiecznej podróży 

W dobie rosnącego zanieczyszczenia powietrza, stosowanie oczyszczaczy staje się powoli koniecznością. Zarówno w domu i miejscu pracy, jak i samochodzie, podczas codziennego poruszania się po mieście lub w dłuższej podróży. Nie wiesz jaki model wybrać? Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści są tu specjalnie dla ciebie, by pomóc ci wybrać rozwiązanie, spełniające wszystkie twoje potrzeby. Bezpiecznej i zdrowej podróży!

 

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.