Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania - jaki wybrać?

Stosowanie oczyszczaczy powietrza – zarówno w domach, jak i pomieszczeniach biurowych – staje się już powoli normą. Oczywistością na miarę filtrowania wody, bez której trudno wyobrazić sobie sięgnięcie po szklankę. Podobnie wzrasta także nasza świadomość odnośnie wilgotności powietrza i potrzeby utrzymania jej na odpowiednim poziomie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i najlepsze modele urządzeń, które łączą w sobie obie te funkcje – oczyszczaczy z funkcją nawilżania.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Chcąc zdefiniować oczyszczacz powietrza w najprostszy sposób, możemy powiedzieć, że jest to urządzenie, które zasysa zanieczyszczone powietrze, oczyszcza je i oddaje z powrotem do otoczenia, pozbawione szkodliwych substancji. Proces ten możliwy jest dzięki zestawom specjalnych filtrów, spośród których za podstawowe możemy uznać: 

 • filtr wstępny – stanowiący pierwszy stopień filtracji. Widzimy go po zdjęciu pokrywy zewnętrznej urządzenia. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z kurzu, włosów, sierści i większych pyłków. Proces ten ma na celu ochronę kolejnych filtrów, które mogłyby ulec zbyt szybkiemu zapchaniu lub nawet uszkodzeniu w kontakcie z zanieczyszczeniami o zbyt dużej średnicy,
 • filtr HEPA – czyli „wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza”. Komponenty te zbudowane są z tworzyw sztucznych – najczęściej włókna szklanego – ułożonego w kształt przypominający harmonijkę. Taka konstrukcja cechuje się bardzo dużą dokładnością w usuwaniu zanieczyszczeń, takich jak m.in. wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, alergeny i pyły PM2.5 oraz PM10, będące głównymi składnikami smogu. W domowych oczyszczaczach stosuje się filtry klasy E11, E12, H13 lub H14, charakteryzujące się skutecznością całkowitą w granicach od 95 do nawet 99,995%,
 • filtr węglowy – rodzaj filtra, zbudowanego z węgla aktywnego, przypominającego swą strukturą plaster miodu. Substancja ta wiąże na swej powierzchni cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy) i szkodliwe gazy, skutecznie je neutralizując. Największą zaletę filtrów węglowych stanowi zdolność do zwalczania lotnych związków organicznych, czyli grupy substancji silnie toksycznych dla ludzkiego organizmu. Zaliczamy do nich m.in. formaldehyd i benzopiren, posiadające silne działanie drażniące i rakotwórcze.

 

Nawilżacz powietrza - rodzaje, zasady działania

Zadaniem nawilżacza jest utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu na zdrowym dla nas poziomie. Jest to ważne szczególnie w okresie grzewczym, gdy spada ona poniżej zalecanego poziomu 40%. Według specjalistów to właśnie ta wartość powinna stanowić dolną granicę dopuszczalnej wilgotności powietrza. Górna zaś nie powinna przekraczać 60-70%. Powietrze, którego wilgotność mieści się między tymi dwoma wartościami, jest optymalne dla naszego organizmu, a także odpowiednie dla poszczególnych elementów wyposażenia naszego mieszkania – m.in. książek i mebli.

 

Wyróżniamy trzy podstawowe typy nawilżaczy:

 • ultradźwiękowe – nawilżają powietrze poprzez specjalną membranę zanurzoną w wodzie, drgającą w wysokich częstotliwościach, która powoduje rozbijanie mikroskopijnych kropelek wody, tworząc tym samym tzw. zimną mgiełkę,
 • parowe – urządzenia wyposażone są w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia i powstawania pary wodnej. Rozwiązanie to jest dziś nieco rzadziej wybierane ze względu na wysoki pobór energii elektrycznej i ryzyko poparzeń gorącą parą, zwłaszcza u dzieci,
 • ewaporacyjne – uznawane za najzdrowsze dla naszego zdrowia. Podstawę ich działania stanowi wentylator zasysający suche powietrze i przepuszczający je przez specjalną matę, filtr lub obracające się w wodzie dyski. Dzięki temu powietrze zostaje nawilżone i oczyszczone z większych zanieczyszczeń. W porównaniu do dwóch poprzednich technologii, urządzenia ewaporacyjne nie emitują żadnej mgiełki.

 

kobieta odpoczywająca w pokoju dziennym
Odpowiednio nawilżone powietrze to szansa na lepsze samopoczucie i zdrowie

 

Który typ nawilżacza sprawdza się najlepiej?

Jeśli funkcje nawilżania i oczyszczania powietrza występują razem w jednym urządzeniu, to z reguły wykorzystywana jest w nim metoda ewaporacyjna, która pozwoliła skutecznie wyeliminować wady pozostałych rozwiązań. Przykładowo, stosowanie urządzenia, łączącego w sobie funkcję oczyszczacza i nawilżacza ultradźwiękowego, mogłoby doprowadzić do pogorszenia jakości powietrza.

 

Za taki stan rzeczy odpowiada sam przebieg procesu nawilżania przez ultradźwięki. Umieszczona w wodzie membrana wybija ze swojej powierzchni mikroskopijne kropelki do powietrza. Podczas ich odparowywania do pomieszczenia wytrącają się minerały, które trafiają do otoczenia pod postacią mineralnych mikropyłów PM2.5 - cząsteczki te mogą tworzyć biały nalot na meblach i są wykrywane przez czujniki pyłu znajdujące się w oczyszczaczach. Obecnie producenci nawilżaczy ultradźwiękowych, aby zmniejszyć ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do powietrza, stosują wkłady demineralizujące lub odwapniające wodę, co znacznie poprawia ich bezpieczeństwo i efektywność działania. Mimo to, nawilżacze ewaporacyjne z racji w zasadzie bezproblemowej pracy, skutecznie wyparły swoich ultradźwiękowych braci z urządzeń 2 w 1.

 

Nadmiernie suche powietrze - objawy, skutki

Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza wiąże się z negatywnym wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. U osób przebywających w pomieszczeniach o poziomie wilgotności niższym niż 40%, możemy zaobserwować m.in. takie objawy jak:

 • wysuszenie skóry, skutkujące przyspieszeniem procesu starzenia i zwiększeniem ryzyka chorób,
 • uczucie suchości w gardle lub ból gardła,
 • kaszel i trudności z oddychaniem
 • problemy ze snem i koncentracją,
 • zaostrzenie objawów grypy, przeziębienia i astmy oraz zwiększenie ryzyka ich rozwoju,
 • chroniczny ból głowy,
 • suchość i zaczerwienienie oczu.

 

Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania - polecane modele

Na podstawie wieloletniego doświadczenia, analizy parametrów poszczególnych urządzeń oraz setek opinii naszych klientów, wytypowaliśmy cztery naszym zdaniem najlepsze modele, oferujące funkcje oczyszczacza i nawilżacza w jednym. Dokonując wyboru, postanowiliśmy skupić się na ofercie urządzeń marek Sharp i Panasonic, wykorzystujących metodę nawilżania ewaporacyjnego.

 

Pod uwagę wzięliśmy najważniejsze z punktu widzenia użytkownika aspekty, takie jak:

 • skuteczność oczyszczania i nawilżania,
 • pobór prądu,
 • poziom emitowanego hałasu,
 • cena,
 • design.

Decydując się na któryś z poniższych modeli, otrzymujesz pewność zakupu produktu, który pozwoli ci cieszyć się bezproblemową i skuteczną pracą przez długie lata.

 

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Panasonic F-VXR50G-W

Zaczynamy modelem od japońskiego producenta Panasonic. Oczyszczacz ten przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2. Dzięki bardzo niskiemu poziomowi emitowanego hałasu (od zaledwie 18 dB), będzie stanowił idealne rozwiązanie do sypialni, pokoju dziecięcego czy wymagającego ciszy biura. Zaawansowana technologia nawilżania i jonizacji Nanoe czynią z niego jedno z najlepszych urządzeń w swej klasie cenowej, którego skuteczność w walce z alergenami została potwierdzona przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

 

Oczyszczacz Panasonic F-VXR50G-W
Panasonic F-VXR50G-W z funkcją nawilżania

 

Oczyszczacz Panasonic F-VXR50G-W został wyposażony w pięciostopniowy system filtracji powietrza, na który składają się cztery filtry, których żywotność jest przez producenta określana na nawet 10 lat oraz wspomniany już generator jonów:

 • filtr wstępny, zatrzymujący zanieczyszczenia o większej średnicy,
 • HEPA H13, odznaczający się skutecznością co najmniej 99,97% w usuwaniu bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów, alergenów oraz pyłów PM2.5 i PM10,
 • węglowy, neutralizujący wszystkie nieprzyjemne zapachy (w tym dymu tytoniowego), gazy oraz niebezpieczne dla zdrowia lotne związki organiczne,
 • filtr nawilżacza, będący matą ewaporacyjną, łączącą powietrze z cząsteczkami wody, dodatkowo je oczyszczając,
 • jonizator, oparty na innowacyjnej technologii Nanoe, polegającej na emisji jonów otoczonych cząsteczkami wody, niezwykle sprawnie pozbywających się z powietrza wirusów, bakterii i alergenów, poprawiających jednocześnie samopoczucie, jakość snu i nawilżenie skóry.

Model ten został wyposażony w funkcję „chwytacz dużych cząstek”, która po wykryciu przez urządzenie zanieczyszczeń, otwiera szeroko przedni panel i wymusza przepływ powietrza tak, by ten optymalnie je absorbował. Zmiana przepływu powietrza w zależności od rodzaju zanieczyszczenia to bez wątpienia mocny atut F-VXR50G-W, znacznie polepszający jego skuteczność. Dodatkowo oczyszczacz pozwala na wybranie nadmuchu w trybie rozpraszania lub punktowym, w zależności od potrzeb.

 

Za odpowiednie nawilżenie w tym modelu od Panasonic odpowiada specjalna mata ewaporacyjna, która łączy suche powietrze z cząsteczkami wody. W środku tacki na zbiornik znajdują się specjalne środki przeciwgrzybicze, hamujące wzrost pleśni w filtrze, zapobiegając wydobywaniu się przykrych zapachów z urządzenia. Dzięki dużemu, 2,3-litrowemu zbiornikowi na wodę możemy cieszyć się nawilżonym powietrzem, zapominając na 4-5 godzin o konieczności jego napełniania. W efekcie dostajemy sprawny i wysoce trwały system, utrzymujący wilgotność w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie.

 

Cztery zaawansowane czujniki – kurzu z regulacją czułości, wilgotności, zapachu i światła – umożliwiają niesamowicie skuteczną pracę trybu automatycznego, pozwalającego zapomnieć o jakiejkolwiek potrzebie obsługi. Dzięki funkcji EcoNavi zaoszczędzimy nawet 60% energii więcej w porównaniu do innych modeli, dostępnych na ryku. Tryb uczenia rejestruje zaś poziom zanieczyszczeń i czas, dzięki czemu Panasonic F-VXR50G jest w stanie włączyć się samoczynnie 5 minut przed spodziewanym wzrostem zanieczyszczenia. Podsumowując – oczyszczacz zdecydowanie należy do ekstraklasy.

 

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Sharp KC-G40EUW

Model ze stajni Sharp, który dzięki przepływowi powietrza, wynoszącemu 240 m3/h umożliwia bezproblemową pracę w pomieszczeniach do 28 m2. Wysoka wydajność nawilżania na poziomie 400 ml/h, cicha praca (19-46 dB), niski pobór energii (6,5-24 W w trybie nawilżania) i zestaw wytrzymałych filtrów, mogących pracować nawet do 10 lat, czynią KC-G40EUW jednym z najlepszych wyborów w swojej kategorii cenowej.

 

Rdzeń procesu oczyszczania powietrza stanowi zestaw takich samych pod względem typu filtrów jak w przypadku poprzedniego modelu, czyli wstępny, HEPA H13, węglowy i nawilżacza, wspieranych przez autorski, opatentowany generator jonów Plasmacluster. Na uwagę zasługuje dużo gęstsza siatka filtra wstępnego, umożliwiająca zatrzymywanie zanieczyszczeń o średnicy nawet 240 mikronów, dbając o żywotność kolejnych warstw.

 

Filtr węglowy zastosowany w KC-G40EUW został pokryty sorbetem w postaci żelu krzemionkowego (SiO2). Takie rozwiązanie – poza zwiększeniem ogólnej skuteczności – pozwala także na zatrzymywanie szkodliwych tlenków azotu (NOx) i siarki (SOx), występujących w obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Oczyszczacz Sharp KC-G40EUW
Sharp KC-G40EUW z funkcją nawilżania

 

Wspomniany generator jonów, noszący nazwę High Density 7000, poza niesamowitą skutecznością, oferuje również funkcję Plasmacluster Spot, usuwającą nieprzyjemne zapachy, bakterie i wirusy z różnych przedmiotów, takich jak zasłony, koszule czy kaski. Po wybraniu odpowiedniego trybu na panelu oczyszczacz emituje punktowo 10-krotnie wyższą dawkę jonów niż normalnie – nawet do 70 000 jonów na cm3. Po 8 godzinach pracy, wystarczających na kompleksowe oczyszczenie przedmiotu lub elementu garderoby, urządzenie samoczynnie powraca do normalnego trybu.

 

Zestaw czterech czujników – PM2.5 i kurzu, temperatury, wilgotności oraz światła – pozwala na pełną automatyzację pracy urządzenia. Dodatkową zaletę stanowi specjalny tryb pollen, dedykowany alergikom, dzięki któremu oczyszczacz jeszcze skuteczniej neutralizuje znajdujące się w powietrzu pyłki, roztocza i inne alergeny.

 

Oczyszczacz Sharp KC-G40EUW to urządzenie, które z nawiązką spełni oczekiwania bardziej wymagających klientów, stawiających za priorytet wysoką funkcjonalność, efektywność i uzyskanie możliwie jak najczystszego powietrza.

 

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Panasonic F-VXR70G-K

Silniejszy i ulepszony brat F-VXR50G-W, przeznaczony do powierzchni do 52 m2.  Z miejsca zwracamy uwagę na nawilżacz, którego wydajność sięga aż 700 ml/h. W połączeniu ze znaną z poprzednika funkcjonalnością oraz stosownymi ulepszeniami otrzymujemy kompleksowe urządzenie, gotowe zagwarantować nam najlepszej jakości powietrze.

 

Oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K
Panasonic F-VXR70G-K z funkcją nawilżania

 

Zestaw filtrujący składa się z dobrze nam znanego już filtra wstępnego, HEPA H13, węglowego, filtra nawilżacza oraz jonizatora Nanoe. W połączeniu ze współczynnikiem CADR wynoszącym 371 m3/h otrzymujemy niesamowicie sprawny i wydajny system, gotowy zapewnić blisko stuprocentową czystość powietrza i ilość jonów na idealnym poziomie. Przyjemny dodatek stanowi funkcja odpylania – idealna dla wszystkich alergików – znacznie zwiększająca czułość urządzenia na pyłki i kurz.

 

Co do nawilżania, bez zaskoczenia – wciąż pozostaje na najwyższym poziomie. Dzięki dużemu, 3,5-litrowemu zbiornikowi na wodę możemy zapomnieć o potrzebie jego napełniania na co najmniej 5 godzin. Tu także nie zabrakło środków przeciwgrzybiczych, hamujących wzrost pleśni w filtrze nawilżającym. Efekt? Brak przykrych zapachów wydobywających się z oczyszczacza i bardzo długa żywotność, wynosząca według producenta nawet 10 lat w przypadku codziennej pracy przez 8 godzin dziennie. Komfort, oferowany przez oczyszczacz Panasonic F-VXR70G-K to zdecydowanie najwyższa klasa.

 

Specjalny czujnik ruchu – nieobecny w słabszym modelu – wykrywa aktywność w pomieszczeniu, dopasowując pracę oczyszczacza tak, by przebywanie w nim było jak najprzyjemniejsze. Czujnik światła wykrywa zaś zmiany natężenia oświetlenia, automatycznie dostosowując jasność wskaźników i pracy wentylatora. W przypadku, gdy wykryje on brak oświetlenia w pomieszczeniu, uruchamiany jest tryb automatycznego uśpienia, gwarantujący optymalne warunki i cichą pracę, niezakłócającą snu. O designie wspominać nie musimy, bo ten wciąż pozostaje bezbłędny. Zwłaszcza w eleganckiej, czarnej wersji kolorystycznej.

 

Oczyszczacz z funkcją nawilżania Sharp KC-G60EUW

Ostatni z polecanych przez nas modeli – tym razem zdecydowanie z segmentu premium. Oferuje przepływ powietrza do 408 m3/h – idealny do pomieszczeń do 50 m2 – i niezwykłą efektywność funkcji nawilżania (aż 630 ml/h). A to dopiero początek zalet.

 

Oczyszczacz Sharp KC-G60EUW
Sharp KC-G60EUW z funkcją nawilżania

 

Pod względem filtracji oczyszczacz Sharp KC-G60EUW oferuje zestaw podobny do wyżej wymienionego poprzednika. Tak, jak i w niższym modelu, tu także znajdziemy:

 • ulepszony filtr wstępny, wyłapujący teraz drobniejsze zanieczyszczenia niż kiedykolwiek,
 • filtr HEPA H13 o skuteczności 99,97%,
 • filtr węglowy pokryty żelem krzemionkowym
 • filtr nawilżacza zatrzymujący osady,
 • jonizator Plasmacluster HD 7000

W czym więc – oprócz ulepszonego jonizatora i możliwości pracy przy większej powierzchni – tkwi różnica? Przede wszystkim w zestawie aż sześciu czujników monitorujących na bieżąco parametry urządzenia i sterujących jego pracą. W KC-G60EUW znajdziemy czujnik PM 2.5 i kurzu z regulacją czułości, czujnik zapachu, temperatury, wilgotności, światła i ruchu. Takie połączenie – dzięki wysokiej czułości i doskonałemu zaprogramowaniu – pozwala w pełni zautomatyzować pracę oczyszczacza, gwarantując niezrównaną przyjemność z użytkowania.

 

Model KC-G60EUW będzie stanowił idealny wybór dla wszystkich tych, którzy potrzebują oczyszczacza zapewniającego możliwie jak najwyższy poziom automatyzacji, personalizacji ustawień i wydajności oraz mogącego pracować na większych powierzchniach.

 

Oczyszczacze z funkcją nawilżania to oszczędność miejsca, pieniędzy i czasu

Urządzenia łączące w sobie funkcje oczyszczania i nawilżania bez wątpienia mogą pochwalić się nieocenionymi zaletami. Oszczędność miejsca, pieniędzy (przez niższe koszty energii) i dużo wygodniejsza obsługa zdecydowanie przemawiają na korzyść modeli 2 w 1. Pamiętajmy, że wybierając urządzenie idealnie dopasowane do naszych oczekiwań oraz warunków lokalowych, otrzymujemy pewność zadowolenia z długiej i bezawaryjnej pracy przez lata.

 

Darmowa wysyłka
Darmowa wysyłka
na wszystko
Prawo zwrotu
30 dni na zwrot
od daty doręczenia
Bezpieczeństwo zakupów
Bezpieczeństwo zakupów
połączenie szyfrowane (SSL)
PayU logo
Płatności online
Szybko i bezpiecznie
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.