Czy to możliwe, by skutecznie pozbyć się chorobotwórczych mikroorganizmów oraz alergenów, zapewniając sobie powiew świeżego leśnego powietrza w mieszkaniu? Taki efekt oferuje innowacyjna technologia Plasmacluster. Czym jest jonizacja, na czym polega działanie nowoczesnego rozwiązania i dlaczego to takie ważne, by ilość jonów dodatnich i ujemnych w twoim mieszkaniu utrzymywała się na właściwym poziomie? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Spacery po lesie zapewniają wyjątkowy odpoczynek. Właśnie tam lepiej nam się oddycha i nie czujemy zmęczenia. Relaks na łonie natury pozwala nam się skupić i odzyskać energię nawet wtedy, gdy wcześniej przytłaczały nas problemy. Skąd taki efekt? Ogromne znaczenie ma równowaga jonowa.
W przestrzeni miejskiej na niewłaściwy stosunek jonów dodatnich do ujemnych wpływa nie tylko niedostateczna ilość roślinności. Istotny jest także wzrost liczby wszelkich sprzętów elektronicznych, które go zaburzają. To wpływa na odczuwane przez nas zmęczenie i pojawiające się problemy z koncentracją, zwłaszcza w przestrzeni biurowej. Dlatego tak ważne jest, by w pomieszczeniach, które docelowo mają służyć wypoczynkowi i regeneracji, nie pojawiały się żadnego rodzaju urządzenia RTV. Aby zachować równowagę jonową, możesz skorzystać również z odpowiednich urządzeń z technologią Plasmacluster.
Oczyszczacze powietrza Sharp zostały wyposażone w opatentowaną przez producenta technologię jonizacji powietrza. Firma opracowała ją 20 lat temu i od tamtej chwili nieustannie prowadzone są badania, które niezmiennie potwierdzają jej skuteczność i wszechstronność zastosowania. Technologia Plasmacluster pozwala urządzeniu wytworzyć jony dodatnie i ujemne. Rozprowadzone po całym pomieszczeniu sprawiają, że powietrze wolne jest od wirusów, bakterii i alergenów, a ponadto zostaje rześkie i przyjemne dla domowników.
Technologia Plasmacluster wyróżnia się prawdziwą wszechstronnością zastosowania. Sharp wykorzystał ją więc nie tylko w oczyszczaczach czy generatorach jonów, ale także w m.in. systemach wentylacyjnych, systemach klimatyzacyjnych przeznaczonych do domów, ogrzewaczach gazowych, klimatyzacji samochodowej, suszarkach do rąk, windach, a nawet oświetleniu LED.
Jony Plasmacluster wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Zarówno dodatnie, jak i ujemne stabilizują się poprzez wychwytywanie cząsteczek wody. Te bowiem są dipolowe, dzięki czemu łączą się z jonami H+ i O2-. Tym samym chronią je przed neutralizacją, umożliwiając poruszanie się w powietrzu.
We wcześniej wspomnianym leśnym powietrzu można zaobserwować duże skupiska jonów, które pozwalają na neutralizację szkodliwych substancji. Technologia Plasmacluster została więc stworzona w oparciu o to, co znamy z natury. Odtworzenie procesu zachodzącego w środowisku daje nam pewność, że rozwiązanie jest bezpieczne dla wszystkich.
Warto podkreślić, że technologia Plasmacluster pomaga w redukowaniu zanieczyszczeń powietrza. Badania prowadzone we współpracy z ośrodkami akademickimi potwierdzają jej skuteczność w zatrzymywaniu wirusów, grzybów, pleśni, alergenów i roztoczy. Z tego względu jest często polecana osobom ze słabą odpornością, w szczególnym zaś stopniu – alergikom.
Z jonizacji technologią Plasmacluster płynie wiele korzyści. Najważniejsze z nich z całą pewnością dotyczą efektywnego usunięcia wirusów oraz redukcji roztoczy. Nie mniej ważna jest neutralizacja grzybów, pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
Oczyszczacze Sharp z technologią Plasmacluster to także poprawa kondycji skóry i szybszy wzrost włosów. Wpływają więc nie tylko na komfort życia, ale również na urodę domowników.
Technologia Plasmacluster jony wytwarza z wody, dlatego często wśród użytkowników pojawia się wątpliwość, czy nie obniża tym samym wilgotności powietrza. Jony Plasmacluster ostatecznie ulegają rekombinacji, której produktem końcowym jest woda. Jeśli chcemy stwierdzić, ile wilgoci technologia zabiera, należy zacząć od ilości jonów obecnych w pomieszczeniu w przeliczeniu na cm3. Istotna jest tutaj informacja, że producent deklaruje, że Plasmacluster generuje stężenie 7000 jonów/cm3. Z każdej cząsteczki H2O powstają 2 jony dodatnie, zaś ujemne powstają z tlenu w powietrzu.
Zakłada się, że przy temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50% w 1m3 powietrza znajduje się ok. 10 g wody, a jej masa molowa wynosi 18 g. Można więc obliczyć jej ilość na 1 cm3 powietrza. Dzieląc przez uzyskany wynik liczbę Avogarda, dowiadujemy się, że liczba cząsteczek wody w 1 cm3 wynosi 1,085*1016. Dzięki technologii Plasmacluster zyskujemy 3500 jonów dodatnich w 1 cm3 powietrza powstałych z 1750 cząsteczek H2O. Stosunek rozłożonych cząsteczek do ich ogólnej liczby w powietrzu wynosi 1 do 16 100 000 000 000. Stąd wniosek, że technologia Plasmacluster nie wywołuje redukcji wilgotności względnej.