Chcesz zakupić nawilżacz powietrza, ale nie wiesz, od czego rozpocząć poszukiwania? W artykule znajdziesz kilka istotnych porad, które pomogą Ci zakupić nawilżacz dopasowany do twoich potrzeb oraz do warunków lokalowych. Sprawdź, na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Nawilżacze są niezastąpionymi urządzeniami - zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ich zadaniem jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu do poziomu komfortowego i przede wszystkim zdrowego dla człowieka - tj. 40 - 60%. Gdy powietrze jest zbyt suche, w pierwszej kolejności cierpią spojówki. Oczy są przekrwione i suche. Szczypią i wyraźnie szybciej się męczą. Dlatego poza domami i mieszkaniami, używanie nawilżaczy zaleca się szczególnie m.in. w biurach oraz czytelniach.
Do najbardziej typowych skutków zbyt suchego powietrza można zaliczyć:
Nawilżacze powietrza za pomocą różnych metod pozwalają uzyskać w pomieszczeniu odpowiednią wilgotność. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek - w dalszej części artykułu znajdziesz wyjaśnienie każdego punktu.
Wybierając konkretny model nawilżacza powietrza, weź pod uwagę:
Istnieje kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. Każda metoda nawilżania powietrza ma zarówno wady, jak i zalety. To od naszych preferencji, warunków lokalowych oraz sposobu korzystania ze sprzętu, w głównej mierze będzie zależało, czy wybrane urządzenie przyniesie zadowalające efekty.
Aktualnie dostępne są następujące rodzaje nawilżaczy powietrza:
Przed zakupem nawilżacza jasno określ, w jakim pomieszczeniu chcesz używać urządzenia i sprawdź jego dokładną powierzchnię. Jeśli tego nie zrobisz, możesz kupić obiektywnie dobry sprzęt, który jednak nie spełni twoich oczekiwań. Przy każdym modelu można znaleźć informację, na jakim metrażu produkt będzie efektywnie działał. Trzeba także dodać, że już na tym etapie powinniśmy zdecydować, czy chcemy korzystać z nawilżacza w jednym, czy w kilku pomieszczeniach. Jeśli planujemy przenosić urządzenie z jednego do drugiego pokoju, należy wziąć to pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Warto podkreślić, że jednego nawilżacza powinniśmy używać jedynie w pomieszczeniach o zbliżonym metrażu - w przeciwnym przypadku urządzenie nie zagwarantuje odpowiedniej wilgotności, dlatego w takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch nawilżaczy.
Dodatkowo, jeśli pomieszczenie, gdzie ma pracować nawilżacz, mieści się np. w starym budownictwie lub z innych powodów ma wyżej położony sufit, musimy zweryfikować nasze założenia. Na stronach producentów z reguły podaje się sugerowaną powierzchnię z założeniem, że pokoje mają 2,5 m wysokości. Jeśli nasze pomieszczenia mają sufit położony wyżej lub niżej, to powinniśmy obliczyć ich kubaturę i porównać z kubaturą dedykowaną dla urządzenia, które chcemy kupić.
Przykład 1. Nawilżacz X stosuje się do pomieszczeń do 40 m2. Oznacza to, że efektywnie nawilża powietrze z miejsc, które mają do 100 m3, ponieważ 40 m2 x 2,5 m = 100 m3. Jeśli w naszym domu lub biurze sufit jest na wysokości 3 m, to nawilżacz X, efektywnie nawilży powierzchnię na ok. 33 m2 (100 m3: 3 m = 33,33(3) m3) |
Kluczowe znaczenie w przypadku urządzeń nawilżających ma również wydajność nawilżania/parowania, którą określa się w jednostkach ml/h lub g/h - 1 l wody ma masę 1 kg, co pozwala te pojęcia stosować wymiennie (1000 ml = 1000 g). Wydajność informuje nas o tym, ile pary nawilżacz jest w stanie wytworzyć w określonym czasie i powinniśmy ja dopasować do wielkości konkretnego pomieszczenia. Urządzenia z wyższą wydajnością lepiej sprawdzą się w przypadku większych powierzchni.
Pamiętajmy, że jeśli kupimy nawilżacz o zbyt słabej mocy, to nie będzie on w stanie zapewnić optymalnej wilgotności w pomieszczeniu. W dodatku, aby nawilżyć powietrze w takich warunkach, urządzenie będzie pracowało cały czas na wyższych obrotach, czego skutkiem będzie niekomfortowa głośność.
Z kolei w przypadku kupienia nawilżacza o zbyt dużej mocy grozi nam wyższe, niż zakładaliśmy zużycie prądu. Urządzenie zajmie także nieco więcej miejsca i będzie głośno pracowało, ponieważ wentylator będzie działał na najwyższych obrotach. W takiej sytuacji w pomieszczeniu może pojawić się również zbyt duża ilość pary wodnej.
Przed zakupem nawilżacza powietrza warto sprawdzić model pod względem głośności pracy. Różnica między niektórymi produktami to kilka decybeli a między innymi kilkanaście lub więcej. Warto jeszcze sprawdzić, jaka głośność przypada na dane prędkości pracy wentylatora. Może się okazać, że w najniższym trybie nawilżacz pracuje stosunkowo cicho, ale w najwyższym emitowany dźwięk jest już na nieakceptowalnym dla nas poziomie. Skoro już mowa o prędkości pracy, to najczęściej do wyboru są 3 - niska, średnia i wysoka.
W nawilżaczach większe niż w przypadku poziomu głośności, są rozbieżności co do zużycia prądu. Najbardziej energooszczędne modele zużywają zaledwie kilka watów, jednak zdarzają się również nawilżacze, które podczas pracy pobierają o wiele więcej prądu. Wybór bardziej energochłonnego urządzenia może odbić na naszych rachunkach. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu, warto rozeznać, ile energii zużywa interesujący nas nawilżacz. Pomoże to nam skalkulować miesięczny koszt użytkowania urządzenia, a tym samym – opłacalność zakupu. Część producentów publikuje już gotowe przeliczniki zużycia prądu.
Przy wyborze konkretnego modelu nawilżacza warto sprawdzić, czy posiada higrostat i higrometr oraz zweryfikować, jaką czułość mają zamontowane w urządzeniu czujniki. Higrometr pokazuje, jaka wilgotność panuje w konkretnym pomieszczeniu. Z kolei higrostat umożliwia optymalne nawilżenie powietrza. Dzięki takiej funkcjonalności urządzenie dostosowuje swoją pracę do aktualnego poziomu wilgotności i wyłącza się, gdy osiągnie ona odpowiednią wartość. Tym samym, nie musimy obawiać się sytuacji, że powietrze zostanie nawilżone za bardzo – przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu mogą zacząć rozwijać się pleśnie, roztocza i grzyby.
Niektóre nawilżacze pokazują dokładny poziom wilgotności na wyświetlaczu, inne posługują się kolorowymi skalami. W przypadku zakupu urządzenia z tą drugą opcją zobaczmy, jak bardzo dokładna jest wspomniana skala. Poszczególne modele posiadają np. jedynie 3-stopniową skalę.
Jeśli w naszych kranach płynie twarda woda, to poszukajmy modelu ze specjalnym filtrem odkamieniającym. Jego używanie przedłuży żywotność urządzenia. Jeśli chodzi o nawilżacze parowe - nie jest on w nich konieczny, jednak w tym przypadku trzeba samemu regularnie usuwać kamień z wnętrza.
Skoro mowa o filtrach, sprawdźmy także ich dostępność (wraz z ceną) w internecie. To samo dotyczy kostek odkażających. Nie powinno być z tym jednak większego problemu - szczególnie wtedy, gdy zakupimy sprzęt jednej ze znanych marek. Inną kwestią jest oczywiście gwarancja i możliwość ewentualnej naprawy urządzenia.
Jeśli będziemy często przenosić urządzenie, to przeczytajmy, jaką ma wagę oraz czy posiada kółka i uchwyt. Wygodę użytkowania zwiększy także odpowiednio duży zbiornik na wodę, który możemy wygodnie wyjąć z urządzenia, by go napełnić lub wyczyścić. Jego wielkość jest ważna szczególnie wtedy, kiedy zakładamy, że nawilżacz będzie długo pracował i konieczne będzie częste uzupełnianie wody.
Jeśli ważne są dla ciebie walory estetyczne urządzenia, to design niektórych nawilżaczy naprawdę może cię zaciekawić. Do wyboru mamy różnorako wyglądające urządzenia - eleganckie, minimalistyczne, nowoczesne, obłe i o kwadratowych kształtach. Niektóre z nich są tworzone przez utalentowanych i nagradzanych designerów, dlatego mogą stać się bardzo atrakcyjną ozdobą wnętrza.
Przed zakupem należy sprawdzić, czy urządzenie posiada określone tryby pracy i funkcje. Wśród najpopularniejszych funkcjonalności w nawilżaczach powietrza można wymienić:
Mimo tego, że jest wiele parametrów i funkcji wspólnych dla wszystkich nawilżaczy, to na kilka szczegółów powinniśmy zwrócić większą uwagę przy konkretnym rodzaju urządzeń.
Nawilżacze parowe maję tę wadę, że są dość energochłonne w porównaniu z innymi urządzeniami do nawilżania, więc jedną z pierwszych rzeczy, jaką w ich przypadku powinniśmy sprawdzić, jest zużycie prądu. Z drugiej strony niektóre z nich są bardzo wydajne i nie musimy się martwić o takie rzeczy jak zakup i czyszczenie mat ewaporacyjnych. W dodatku emitowana przez nie gorąca para zabija także drobnoustroje, więc zakup kostek odkażających nie będzie konieczny. Warto także wspomnieć, że utrzymanie w czystości nawilżacza parowego jest dosyć łatwe.
W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych w niektórych urządzeniach mamy dodatkową opcję ciepłej mgiełki. Modele, w których zastosowano taką metodę podczas pracy wykorzystują ultradźwięki - rozbijają one mikrokropelki wody, a później wyrzucają je w powietrze. Warto także dodać, że w przypadku takich urządzeń woda często zbiera się w bliskim otoczeniu nawilżacza.
Nawilżacze ultradźwiękowe są dość ciche i energooszczędne. Lepiej jednak wybrać inny rodzaj nawilżacza, jeśli mieszkają z nami zwierzęta. Emitowane ultradźwięki mogą je drażnić i powodować dyskomfort. Jeśli chcemy kupić nawilżacz ultradźwiękowy, zwróćmy uwagę, czy producent przewidział możliwość dodawania środka odkażającego do wody. Nie jest ona podgrzewana do 100°C, więc bez odpowiednich środków w zbiorniku mogą namnażać się drobnoustroje. Część producentów oferuje kostki z jonami srebra - mają one działanie bakteriobójcze. W nawilżaczach ultradźwiękowych znajdują zastosowanie także wykłady demineralizujące i odwapniające, które należy regularnie wymieniać.
Na wstępie warto zaznaczyć, że nawilżanie ewaporacyjne jest najzdrowszą metodą nawilżania. Przed zakupem tego rodzaju urządzenia, warto sprawdzić, jak często trzeba wymieniać specjalne maty ewaporacyjne, z których paruje woda. Niektóre z mat są antybakteryjne, co jest znaczącym atutem. Podobnie jak przy nawilżaczach ultradźwiękowych, zaletą będzie możliwość skorzystania z kostek odkażających z jonami srebra, zapobiegających rozwojowi drobnoustrojów.
Szukasz nawilżacza powietrza? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Każdy z nawilżaczy w sklepie LifePlanet ma szeroki opis funkcji i wyszczególnione parametry techniczne, co może ułatwić ci podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego urządzenia, podpowiemy ci, które z dostępnych modeli najlepiej odpowiadają twoim potrzebom. Doradzimy ci także, jak bezpiecznie i wydajnie korzystać z nawilżacza. Zapraszamy do kontaktu!