Koronawirus sprawił, że życie ludzi na całym świecie stanęło na głowie. Nieznana dotychczas choroba rozprzestrzenia się nadzwyczajnie szybko, atakując z dużą mocą układ oddechowy. WHO, Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia mówią jednym głosem – jeśli tylko możesz, #ZostańWDomu. Dlaczego to takie ważne i jak dbać o siebie w zupełnie nowej dla nas rzeczywistości?
W Polsce ogłoszono stan epidemii. Szkoły i uczelnie wyższe pracują głównie w oparciu o nauczanie on-line, powstało 19 szpitali jednoimiennych, a Minister Zdrowia zyskał szereg dodatkowych uprawnień. Już wcześniej odwołano imprezy masowe i zamknięto gastronomię. W wielu firmach – w tym również w naszej – pracodawcy umożliwili swoim pracownikom pracę w formie zdalnej. Wszystkie działania podjęte są po to, by skutecznie zmniejszyć ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Najnowsze decyzje rządu wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się. Nowe zasady bezpieczeństwa i obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb czy opieki nad bliskimi. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie gov.pl/web/koronawirus - koniecznie się z nimi zapoznaj.
Wirus SARS-CoV-2 cechuje się długim okresem wykluwania i jest bardzo zakaźny. Wiele osób przechodzi go bezobjawowo lub z lekkimi objawami, jak np. katar czy nieznaczny kaszel. W tym czasie mogą natomiast zarazić wszystkich, z którymi przebywają. Dlatego tak bardzo istotne jest stosowanie wszelkich środków ostrożności. W przypadku pandemii głównym zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby do czasu, gdy na rynku pojawi się szczepionka lub lek.
Chociaż ze względu na bezobjawowe przechodzenie i brak diagnozy nie wiadomo, jaka jest śmiertelność w wyniku nowego wirusa, według założeń naukowców utrzymuje się na poziomie 1,4%. Oznacza to, że choroba COVID-19 pozostaje dla nas znacznie groźniejsza niż znana nam już grypa. Największym problemem jest natomiast konieczność hospitalizacji kolejnych chorych. Szacuje się, że wymaga tego ok. 15% zakażonych. Ten odsetek może się zwiększać tak długo, jak długo nie zostanie opracowany lek lub szczepionka, a społeczeństwo nie nabierze odporności. Tymczasem żaden europejski system ochrony zdrowia nie jest na to gotowy.
Koronawirus wymaga od nas wprowadzenia w życie kilku zmian. Dobrze, by większość z nich weszła nam w nawyk. Pomoże to w przyszłości zabezpieczyć się przed kolejnymi jego mutacjami. Jak chronić się przed koronawirusem?
Koronawirus to nie wszystko, z czym obecnie musimy się mierzyć. Okres przejściowy jest generalnie okresem zwiększonej liczby zachorowań, dlatego zachowanie szczególnej ostrożności jest jak najbardziej wskazane i w pełni uzasadnione. Co rzeczywiście pomaga chronić się przed wirusami?
Maseczki ochronne z filtrem FFP2/ FFP3 - jako jedyne chronią konkretnie przed koronawirusem. Kupowane w ostatnim czasie jednorazowe maseczki chirurgiczne nie dają takiej gwarancji. Jeśli jednak dostrzegasz u siebie objawy przeziębienia, a musisz wyjść np. na pocztę czy do sklepu – rozsądnie będzie ją założyć. W ten sposób chronisz inne osoby. Pamiętaj jednak, by wyrzucić ją zaraz po powrocie. Maseczki chirurgiczne powinny być zmieniane co 10-15 minut.
Płyny do dezynfekcji na bazie alkoholu etylowego o stężeniu powyżej 60% skutecznie zabijają większość drobnoustrojów i bakterii. Sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy jesteś zmuszony podróżować. Pamiętaj także, by w miarę możliwości używać ich również do dezynfekcji powierzchni, z których korzystasz najczęściej.
Praktycznym rozwiązaniem w okresie intensywnego występowania chorób wirusowych i bakteryjnych jest termometr bezdotykowy. Wybierz ten od sprawdzonego producenta i upewnij się, że używasz go we właściwy sposób. Unikasz w ten sposób bezpośredniego kontaktu z osobą chorą i nie musisz dezynfekować urządzenia po każdym użyciu.
To także okres, w którym sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Usuwają z powietrza wirusy, grzyby, bakterie, alergeny czy pyły, będące składowymi smogu. Warto postawić na modele, które zostały wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA. Oczyszczacze powietrza Sharp cechują się efektywnością na poziomie 99,97% i posiadają dodatkową ochronę w postaci technologii Plasmacluster. Jej skuteczność w usuwaniu większości wirusów (w tym wszystkich odmian grypy) na poziomie aż 99,9% została udowodniona naukowo. To więc poparte badaniami wsparcie w walce o lepsze powietrze.
Przypominamy jednak, że to tylko dodatki do wytycznych, które wciąż można znaleźć na stronach internetowych WHO, Ministerstwa Zdrowia czy GIS-u. Najważniejsze jest ich skrupulatne przestrzeganie i trzymanie się wytycznych międzynarodowej już akcji #ZostańWDomu.
Zdajemy sobie sprawę, że konieczność siedzenia w zamknięciu - zwłaszcza początkiem wiosny - nie jest łatwa. Frustracja natomiast sprawia, że jeszcze intensywniej kontrolujemy doniesienia o koronawirusie. Wszyscy natomiast potrzebujemy spokoju. Zachęcamy do korzystania ze sprawdzonych źródeł informacji: stron internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odświeżaj je maksymalnie dwa razy dziennie. Przez resztę dnia staraj się skupić na sobie i swojej rodzinie. Wykorzystaj ten czas na naukę nowych rzeczy lub spróbuj wrócić do porzuconego hobby. Przede wszystkim - #zostańwdomu, byśmy jak najszybciej mogli cieszyć się powrotem normalności, jaką znamy.