Jeśli zdecydowałeś się na zakup oczyszczacza powietrza, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie - jedno urządzenie jest przeznaczone tylko do jednego pomieszczenia. Zatem to, gdzie je ustawimy, ma ogromne znaczenie i może zadecydować o wydajności usuwania zanieczyszczeń. Przekonanie, że jeden oczyszczacz przeznaczony, np. do powierzchni do 50 m2 będzie w stanie oczyścić całe mieszkanie o takim metrażu lub nawet dwa, sąsiadujące ze sobą pokoje, jest błędne. Wszelkie bariery w postaci ścian, wnęk lub większych elementów wyposażenia wnętrza zakłócają działanie urządzenia i sprawiają, że jest ono mniej skuteczne. Trzeba mieć świadomość, że na pracę oczyszczacza w bardzo dużym stopniu wpływają czynniki od niego niezależne, tj. cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, wentylacja, rozmieszczenie okien, a także rodzaj zanieczyszczeń.
Oczyszczacz będzie prawidłowo spełniał swoje podstawowe zadanie, jeśli zostanie zapewniony otwarty obieg powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Przykładowo - w salonie, pokoju dziecięcym, sypialni lub sali konferencyjnej, jeśli szukasz urządzenia do biura. Oczyszczacz powietrza zazwyczaj zaleca się ustawić w pobliżu okna, ponieważ często jest to strefa o największym stężeniu zanieczyszczeń (ich cząsteczki wnikają przez okna) i w takim przypadku będzie on szybciej wyłapywał toksyczne substancje. Ważne jest także, by podczas użytkowania urządzenia zamknąć drzwi do pokoju - wtedy oczyszczanie będzie wydajniejsze.
Wybierając miejsce, w którym będzie stał oczyszczacz, zastanów się, gdzie w ciągu dnia ty i pozostali domownicy spędzacie najwięcej czasu. Z reguły są to takie pomieszczenia jak pokój dzienny/dziecięcy lub sypialnia. Umieszczenie oczyszczacza w jednym z nich będzie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenie od czasu do czasu przenosić między pokojami. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dokładne oczyszczenie pomieszczenia wymaga czasu.